Shenjat që teething një fëmijë


Fëmija e porsalindur çdo muaj të jetës - të veçantë. Pothuajse çdo javë ai sjell prindërit e tij surpriza: trupi i tij është aktivisht zhvillimin, përfshirë shumë procese jetësore të nevojshme për rritjen e duhur. Rreth moshës gjashtë muajsh, nëna e re dhe baba duke pritur për një gjykim të ri - dhëmbët e parë fëmijës fillojnë të prerë. Së bashku me urimet, ne duam të paralajmëruar në të njëjtën kohë, kjo periudhë do të jetë shumë e vështirë dhe nuk ka gjasa për t'u çlodhur. Shenjat që teething një fëmijë mund të jetë shpërthim mjaft problematike e dhëmbit të parë - një fazë shumë të vështirë. Sigurisht, gjashtë muaj - një dënimi me kusht për çdo fëmijë që do të jenë të ndryshme. Simptomat që kanë prerë dhëmbët e para të një fëmije mund të shprehin vetveten dhe në 3-4 muaj dhe mund të presë deri 8-9 muaj dhe madje edhe vite të vjetra.


Në muajt e parë të jetës është gjithmonë nën mbikëqyrje mjekësore, kështu që nëse prindërit fillon të shqetësojnë faktin se teething tyre foshnja nuk shfaqet, ju gjithmonë mund të konsultoheni me një specialist në klinikë pediatrike. Ashtu si e parë moshën shpërthim dhëmb, reagimi trupi i fëmijës të këtij procesi do të jetë rreptësisht individuale. Ndonjëherë fëmija mund të ndjehen vetëm një siklet pak, dhe ndonjëherë simptomat që të shkurtojë dhëmbët e parë të fëmijës, janë të theksuara dhe të japë shqetësim të madh për prindërit. Reagimi i trupit të fëmijës në procesin e mund të jetë mjaft i dhunshëm, rrit temperaturën e trupit, tretje shqetësuar, oreks zhduket, fëmija mund të bëhet i shqetësuar, vazhdimisht qante, gjumë të dobët. Fat i mirë për ata prindër fëmijë e të cilëve mbijetuan këtë periudhë të vështirë pa shumë vështirësi - shpërtheu dhëmbët painlessly, dhe mami dhe babi zbuluar krejt rastësisht.


Shumë prindër mund të bumping në një panik në qoftë se dhëmbi i parë i një fëmije jo të shkurtuar nëpër në 7-8 muaj. Për më tepër, ata shpesh marrin me vlerë nominale e llojeve të ndryshme të historive horror si ai fëmijë në vonuar fizike ose mendore, ose dhëmbët atëherë do të jenë të dobëta dhe të prirur për sëmundje. Megjithatë, ekspertët në një zë të thonë se nuk ka asnjë arsye për të besuar se fëmijët dhëmbët e parë e të cilit shpërtheu në vend në fund, do të jetë diçka e ndryshme në zhvillimin e moshatarëve të tyre të cilët ishin "Toothy" kohë. Ndërkohë, hulumtimi tregon se në një moshë të re në teething fëmijë mund të jenë shumë më të vështirë dhe janë më të prirur për prishjen e dhëmbëve.


Pothuajse pa përjashtim të gjithë prindërit në teori të njohur me shenjat e teething në fëmijët mund të ndodhë, por në praktikë kjo rezulton se të rriturit nuk e kuptojnë se çfarë ndodh me një fëmijë, ata marrin humbur dhe të fillojnë të shqetësohen. Simptomat shpërthim i dhëmbit të parë është shpesh shumë e ngjashme me shenjat e sëmundjeve të caktuara që mund të jetë shumë e rrezikshme për një fëmijë, sidomos në këtë moshë, fëmijët kanë tendencë për Sëmundjet shumë. Si mund të përcaktojë nëse ka simptomat e teething kapur apo ndonjë plagë tjetër? Është e rëndësishme të dini gjithashtu se prindërit janë në gjendje për të lehtësuar disa zhvillime negative në këtë periudhë, për të reduktuar siklet për fëmijën. Ndoshta mjeku do të rekomandojë të përdorin çdo mjet - ointments, gels për trajtimin e çamçakëz. Kështu, simptomat kryesore që shfaqen dhëmbët e fëmijës, janë:


1. Siklet, kruarje në mishrat. Kjo simptomë mund të shfaqet me shkallë të ndryshme të intensitetit, i cili është individuale për çdo fëmijë. Zakonisht prindërit nuk e vërejnë kjo punë është një shenjë, sepse fëmija është tërhequr në gojën e tij, i ashpër ushqyerjen me gji. Në përgjithësi, fëmijët në këtë periudhë është shumë e ashpër, fëmijë, për shembull, mund të lehtë "tyapnut" hundë baba kur ai merr luajnë tij apo të mbajë gishtin duhet vetëm të japë një dorë.

2. Rritja e jargëzim. Kur një fëmijë është teething, rrit jargëzim vërejtur në 3/4 e rasteve. Ndonjëherë ajo mund të jetë shumë intensive, të vazhdueshëm, nganjëherë shumë i fortë, madje edhe i padukshëm.


3. Kollë dhe hundë i lëngshëm, skuqje të fytit. Fëmijë imuniteti gjatë teething mund të zvogëlohet pak, duke shkaktuar depërtimit të lehta në trupin e mikroorganizmave patogjene. Këto tregon shpesh prindërit shumë lodhje, kështu që është e rëndësishme për t'u siguruar se arsyeja është shfaqja e dhëmbëve.

4. Temperatura e lartë. Mjaft të zakonshme gjatë teething fëmijën. Temperatura nganjëherë mund të jetë mjaft e lartë, deri në 39 gradë, në këtë rast nuk parandalohet pediatrin konsultimit mund të keni për të përdorur antipyretics, të cilat përfshijnë paracetamol.


5. Shkelja e proceseve të ndihmon tretjen e ushqimit. Diarre - shoqërues i shpeshtë i dhëmbëve të parë duket, është se ai duket për shkak se fëmija është tërhequr për asgjë gojë. Ende nuk është pjekur plotësisht stomak shumë të ndjeshëm ndaj efekteve negative të organizmave patogjene dhe nganjëherë kjo mund të shkaktojë edhe infeksionet e zorrëve. Diarre është e rrezikshme, sepse fëmija mund të ndodhë dehidratim, kështu që është e rekomanduar për të kërkuar ndihmë nga një pediatër.

6. oreks të dobët. Fëmija në këtë periudhë të përkeqësuar gjendjen e përgjithshme, mishrat itchy, ajo është kapriçioz, kështu që ngurrojnë për të ngrënë, oreksi rënie. Nëse simptomë e tillë manifestohet kohë të shkurtër, sidomos mos u shqetësoni për atë, por nëse nuk rinovohet oreks më shumë se një ditë, ju duhet të telefononi mjekun tuaj.


Simptoma të tjera prorezыvayuschyhsya dhëmbët e fëmijës përfshijnë: çrregullim fle, skuqje të cheeks, të shpeshta duke qarë, paraqitja e acarim në mjekër për shkak të jargëzim tepruar, kollitjes për të njëjtën arsye. Të gjitha këto simptomat e mësipërme mund të manifestohen në mënyrë individuale, shumë më pak të gjithë së bashku.