Sëmundje Kollë për një fëmijë të vogël


Çdo lëngje dhe çaji janë në gjendje të neutralizojnë, ose mënyrë të panevojshme për të rritur veprimin e shumë barnave. Medikamente që të irritojë mukozën e traktit gastrointestinal, duhet të pini qumësht. Le të flasim për sëmundjen shurup për një fëmijë të vogël.
Ndonjëherë doza mund të shpërthejë - por ka të bëjë vetëm sasinë e ujit në të cilin pluhur i holluar në një kohë apo tableta plot gjallëri. Pini 100 ml ujë pasi fëmija është e vështirë - si rezultat ai do të fshij ilaçe. Të shpërndarë pluhur ose tabletë në një sasi të vogël të ujit, zgjidhja është e përqendruar, por ajo do të jetë më e lehtë për gëlltitje, dhe efektet terapeutike të vazhdojë.Të gjitha drogat shkruan për një mjek të vogël të fëmijës. Vetë e papranueshme! Ju nuk mund të përdorni për të trajtuar fëmijën "rritur" medikamente, vetëm në numër më të vogël, për të matur dozen e saktë do të jetë shumë e vështirë. Mos të jetë dembel për të lexuar dhe ndiqni udhëzimet. Mos kombinoni medikamente sipas gjykimit të tyre, shumë prej tyre jo vetëm që anulojnë efektin e njëri-tjetrit, por edhe të dëmshme. Për dozim të saktë, përdorin vetëm lugë e matur bashkangjitur drogës.

Si për të dhënë shurupe për sëmundje?

Shumë në sëmundjet shurupe për fëmijët bëjnë ëmbël, me një shije të këndshme me shije frute. Por edhe të tilla "goodies" për të dhënë fëmija juaj nuk është e lehtë - veçanërisht kur fëmija është i keq dhe temperatura, apo lotët, ose ai thjesht nuk e hapi gojën.

• Vendos një fëmijë të vogël në gjurin e tij në krah, të rregulluar këmbët e tij në gjunjë tjetër. Le të përqafojnë dhe të përqafojnë të fëmijës së tij, të njëjtën anë, të mbajë stilolaps e tij. Nëse fëmija nuk e hap gojën e tij, ka disa mënyra për të butë detyruar atë për ta bërë atë.
• Shtypni një gisht në mjekër e tij për të marrë poshtë nofulla të ulët.

• Vendos një lugë cheeks për një fëmijë të vogël, të mbajë deri në dhëmbë apo mishrat dhe butësisht kthehet buzë. Kec hap gojën e tij dhe gëlltit mjekësi.
• butësisht shtrydh hundën e foshnjës me dy gishta. Kur ai hapi gojën e vet për të thith, butësisht pour ilaç. Pasi shurup është gëlltitur, hunda mund të lirohet.

Mos hyni me forcë shurup, të veprojë dinak dhe tejkalimi. Nëse mjekim merr në rrënjë të gjuhës që i reziston fëmijën, refleks shaka nuk do të marrë kohë. Është më mirë për të hyrë në të lëngshme në zgavrën midis nofullës dhe faqe, drejtimin shurup thellë në gojë duke përdorur një shiringë dimensionale - në këtë rast është lugë përshtatshëm. Nëse nuk shiringë matëse mund të përdorni disponueshme zakonshëm pa hala.


Si për të përgatitur një pezullim?
Për çdo mjekim ka rregullat e veta hollim saj. Ndjekim rreptësisht rekomandimet: të hyjë në temperaturën e dëshiruar e ujit në një ose dy hapa, shkundur shishe të saktë, etj Në mënyrë tipike, pezullimi nuk është ruajtur për një kohë të gjatë, por në qoftë se ajo zgjat për disa teknika, duhet të shkundur shishe para çdo përdorimi. Në këtë varet dozën e produkteve medicinale, të marrë fëmijën, çfarë është shumë e rëndësishme.

Ilaçi i vetëm mund të pini ujë të zier në temperaturë dhome.