Ushqim për fëmijë thatë fëmijë


Mungesa e plotë e laktacionit në gratë është shumë e rrallë. Përkohësisht të zvogëlojë sasinë e qumështit është pothuajse çdo nënë. Në këtë rast, nuk nxitojnë për të ofruar fëmija juaj një shishe me një përzierje të kursimit, por sa më shpesh të jetë e mundur për të bashkëngjitni gjoksin e tij. Kjo është një mënyrë e sigurt për të krijuar prodhimin e qumeshtit. Dhe vetëm nëse të gjitha mjetet të rritur rrjedhjen e qumështit, i rraskapitur, pediatër mund të rekomandojë një fund të veçantë të ushqyerit e foshnjës me një përzierje të ushqimit të fëmijës. Çfarë zgjedhje përzierje për fëmijën ushqim për fëmijë?


Ushqyerit të përzier - është një kompromis, por është më mirë artificiale, edhe një sasi e vogël e qumështit të vlefshme të gjirit për fëmijën. Megjithatë, përkthimin në një fëmijë të ri për ushqimin e saj, vini re në vijim.

• plotësim të hyrë gradualisht, gradualisht duke e çuar në vëllimin e dëshiruar në çdo ushqim. Kjo do të lehtësojë përshtatjen e sistemit të tretjes së fëmijës në një produkt artificial, por në të njëjtën kohë të ju jap mundësi për të gjetur nëse ajo shkakton një reaksion alergjik.
• Mos nxitojnë. Procesi i zhvillimit të një ushqim të ri fëmijë mund të marrë diku katër deri në shtatë ditë.

• formulë foshnjore duhet të ofrojë fëmijën e të ushqyerit të ushqyerit e tij të parë. Përndryshe fëmijë, të mësuar për të shtypur urinë me një ushqim më të ëmbël, të ndaluar në gjoksin e nënës së saj, nëse jo vidyazykatsya atë.
• Vetëm në rast të nevojës të vogël mund të zëvendësohet plotësisht me një përzierje të një ose dy të ushqyerit. Atëherë plotësim duhet të alternuar me qumësht të gjirit. Qumështi i gjirit duhet të jetë të paktën 3-4 në ditë, ose të dhënit gji në nënat shpejt zvogëlohet, dhe mund të ndaluar krejtësisht.

• Nuk ka nevojë për të rritur numrin e plotësim, nëse fëmija është duke fituar peshë normalisht. Dhe nuk nxitojnë për të kaluar në përzierje të re të qumështit në shkeljen më të vogël të sistemit të tretjes (p.sh., një ndryshim i vogël në stol, dhimbje barku, të vjella). Në fund të fundit, fenomene të tilla mund të ndodhin në gji, dhe për çdo fëmijë të ri duhet të përzierje disa kohë për të marrë të përdoret për të.
• Në qoftë se ju keni zgjedhur tashmë përzierje e qumështit që fëmija të ha me kënaqësi të dukshme, nuk ka nevojë për të ndryshuar atë. Ndryshimet e shpeshta në dietë - shumë ngarkesë për trupin e brishtë të fëmijës.

Më mirë të mos mësojnë fëmijën tuaj për të ngrënë përzierje e qumështit nga shishe me bedel. "Prodhimi" ushqim në këtë mënyrë është shumë më e lehtë se sa me gjoksin e nënës së saj. Shumë shpejt fëmija do të mësohen me atë dhe të bëjnë zgjedhjen e tij përfundimtar në nipples favor. Prandaj, që nga fillimi ushqyer atij një përzierje me një lugë ose një filxhan të veçantë. Nëse ju ende preferoni një biberon, të mbajtur vrimë sa ishte e mundur. Është e lehtë për të kontrolluar duke u kthyer shishe me përzierje - të lëngshme nuk duhet të rrjedhin lirisht nga nipples vrima.

Zgjidhni përzierje

Nëse fëmija është pothuajse e shëndetshme, pediatër cakton një zëvendësues për qumështin e gjirit të rregullt nga proteina të qumështit të lopës. Shpesh, një përzierje e tillë e ka takuar fëmijën në spital, në qoftë se për ndonjë arsye nëna ime nuk mund të ushqejnë atë gjoksin menjëherë pas lindjes. Nëse gjithçka shkon mirë, atëherë ajo mund të përfundojë të ushqyerit e foshnjës. Të gjitha mixes janë të ndarë në dy grupe.

Ajo është e përshtatur në mënyrë optimale për plotësim mitur formulë: ata si të afërta me qumështin e nënës.

Të gjithë janë të ngjashme në përbërjen kimike dhe pasuruar vitamina përkatëse dhe minerale. Treguesit e proteinave në ushqime nuk duhet të kalojë 16 g për 100 ml - atë që ata janë më afër qumështit të gjirit (8,12 g / ml) përzierje, trupi më i mirë i fëmijës të fituar dhe më pak tendosje në fëmijën veshkat. Kushtoj vëmendje për përbërjen e proteinave. Proteina qumështi kazeinë në lopës mbizotëron. Ju lutem vini re se ajo është e zhytur keq nga trupi i fëmijës. Prandaj, përzierje injektuar gjithashtu proteina serum. Dhe yndyrë qumështi pjesërisht ose plotësisht zëvendësohet nga perime: misri, luledielli apo vajra kokosit. Raporti më i favorshëm i kalciumit dhe fluorit - 2: 1. Kjo është në të dy proporcionin e këtyre elementeve të tretet fëmijën më të mirë.

Në formulën e qumështit për të ushqyer foshnjat që janë mbi gjashtë muaj, rritjen e ushqyesve, të tilla si përmbajtje proteine ​​në ushqime të rritet me 25-28 g për 100 ml

• pluhur kimik - opsioni më ekonomike.
• Gati për t'u përdorur - rrugët, por shumë e rehatshme. Ata vetëm duhet të ngrohtë deri. Kjo mbyllur kontenierë ruajtur më shumë se kanaçe hapura e pluhur.
• përzierje koncentruar si pluhur, kërkojnë gatim në mënyrë rigoroze nga udhëzimet. Një fëmijë e divorcuar nuk mund të jetë i kënaqur, dhe shumë të koncentruar keq ndikon në veshkat fëmijën.

• ngrohur përzierjen në një tigan me ujin ose pajisje të veçantë. Mos përdorni mikrovalë - në këtë rast shishe warms pabarabartë, dhe ju rrezik djeg fëmijën.
• Në temperaturë dhome, të përpiqen të mbajnë përzierje jo më shumë se 2-4 orë.
• ftohtë - 48 orë. Freeze nuk rekomandohet: ajo zvogëlon vlerën ushqyese të produktit.
• Nëse fëmija është duke vuajtur Doyle, hidhni mbetur. Pas të gjitha, ajo tashmë përmban bakteret që jetojnë në pështymë, goditur një qumësht, ata shumohen me shpejtësi dhe prishin atë.