Gjendja e femrave pas lindjes


Miratuar nga lindjes natyrore ose cezariane është kryer, një grua po përjeton një ashensor të madh emocional pas lindjes. Emocionet mund të jenë shumë të paparashikueshme, duke përfshirë edhe kuptimin rritjen e përgjegjësisë ndaj jetës së fëmijës dhe pasigurisë në forcat, dhe dëshira e natyrshme për të marrë përsëri në shtëpi. Le të flasim për gjendjen e gruas pas lindjes.
Gjatë ditëve të para pas lindjes urinimi në trup mund të jetë mjaft problematike. Ka një dëshirë të fortë për të zbrazët fshikëz, por funksionalitetin humbur. Shkaqet kryesore të këtyre komplikime të lidhura me një rritje në vëllimin e fshikëzës, duke rezultuar në mënyrë dramatike rritur hapësirën pas lindjes në zonën e legenit. Po aq e rëndësishme dhe vrull i uretrës, duke e bërë të vështirë prodhimit urinës. Ndonjëherë ajo është e lidhur me ënjtje të perineum dhe frika e dhimbjes së re. Në çdo rast, disa kohë pas lindjes, një grua ka të zbrazët fshikëz në një enë të veçantë për të matur sasinë e urinës dhe të studimit, i cili eliminon inflamacion të sistemit urinar.Në qoftë se brenda 6 orë pas urinimit lindjes nuk ka ndodhur, mjeku do të përshkruajnë sekretim të urinës kateteri. Një ditë pas lindjes në një gjendje të kundërt problemin - urinim i shpeshtë dhe i tepruar. Nëse lindja mbivendosur seams, gjatë urinimit mund të ndjeni një ndjesi djegie, të cilat mund të dobësojë sutures derdhje të ujit të ngrohtë.

Kontraktimet lindjes
Brenda pak ditësh, pas lindjes duhet të ri-gjetur ndjehen cramping barkut, sidomos kur gji. Ndonjëherë ato janë mjaft të dhimbshme, sidomos në ata që nuk ngrihet për herë të parë. Ata nuk duhet të trembet, ky proces i kontraktimet e mitrës, e cila zvogëlon stomakun dhe OBSH rotacionin Shifrat në një gjendje të shëndetshme. Këto spazma më të dhimbshme mund të lehtësojë painkillers lehtë në përputhje me gji, për shembull paracetamol.


Rritja e djersitje
Në ditët e para pas lindjes është normale, pasi trupi merr shpëtoj e lëngjeve akumuluar gjatë shtatzënisë. Ky shqetësim mund të shqetësojnë deri në dy javë pas lindjes, dmth restaurimin e plotë të bilancit hormonal. Mosmbajtjeje urinar është gjithashtu karakteristikë e shumë grave në periudhën e pas lindjes. Handle devijim të ardhur keq mund stërvitje muskujt perineal. Kjo do të ndihmojë të ushtrojnë madhësi universale që mund të fillojë praktikuar menjëherë pas lindjes. Gjatë lumë urinimit duhet të përpiqet për të kufizuar dhe rregullimin e presionit.


Gjakderdhje
Diktim mitër nuk është i menstruacioneve, dhe quhen lohii. Ato zakonisht fillojnë menjëherë pas lindjes dhe duke vazhduar deri 8 javë. Ato përbëhen nga të gjakut, shkarkimit mukozë dhe elemente detsydulnoy indeve. Ata ngjajnë ndarjen gjatë menstruacioneve dhe duket të bollshme, edhe pse volumi i tyre është i vogël dhe është afërsisht dy gota (fillimisht deri në përfundimin).

Në tre ditët e para ata janë të kuq, gradualisht duke u bërë më të lehta dhe hije sukrovychnыy, dhe për dy javët e ardhshme janë rozë dhe të verdhë. Ndryshimet ngjyra është për shkak të tkurrjes së mitrës, e cila parandalon humbjen e tepërt e gjakut duke mbyllur enët e gjakut në vendin e departamentit të fëmijëve të hapësirës. Kur procesi gji dhe të ndaluar gjakderdhje mitrës është shumë më e shpejtë. Nuk ka nevojë në këtë kohë për të përdorur tampona për shkak të rrezikut të infeksionit, përdorimi i pads pas lindjes shumë më të sigurt. Që nga shumë gra pas përvojës lindjes një ndjeshmëri në rritje të lëkurës mund të jetë e nevojshme për të përdorur pads të veçantë për lëkurë të ndjeshme.


Menstruacioneve restauruar disa muaj pas lindjes. Shërim varet nëse gji-ushqyer grua apo jo. Gjatë laktacionit muajit nuk mund të shërohen sa kohë që fëmija nuk e heq nga gjiri. Megjithatë, shumica e muajit të parë duke filluar 3 muaj pas lindjes së fëmijës. Gjithashtu, shumë gra pas lindjes lëkura bëhet më i ndjeshëm.