Ushqime fruta për një fëmijë të vogël


Lëng të gjelbër - ngjyra kryesor gjatë këtij muaji. Kudo që ju shikoni - gjethe, lule, bar. Pas disa javë gamë të vjetër të mbushur me ngjyra të ndritshme fruta dhe manaferrat. Por, ndërsa ata nuk janë. Një tjetër problem i vogël dhe për prindërit e foshnjave 6-7-muajsh. Kjo ishte koha për t'i njohur ata me ushqime e fruta. Le të flasim për ushqimet e frutave për një fëmijë të vogël.
Shumica nutritionists janë katër plota ushqime menu fëmijë: mish, perime, drithëra, qumësht. Zakonisht fryti është gjithmonë përveç një më lart. Fruta të shijshme, të dobishme, por të ulët kalori. Ata janë mjaft mjaft e vështirë. Edhe pse kjo nuk e pakëson vlerën e tyre. Gjëja kryesore në të ushqyerit fruta - një fibër që është një mik i vërtetë të përbrendshmet e fëmijëve. Pas nja dy lugë pure shijshme zgjidhur shumë nga problemet që lidhen me traktin gastrointestinal, madje edhe një telash, si kapsllëk. Një tjetër tipar i frutave që janë të shijshme. Ndonjëherë që vidyazykatsya kec molle aromatik, pjeshke apo pure kumbulle. Perimet nuk mund të krenohem me kaq shumë tifozë të rinj. Për më tepër, disa shokët e vogël thjesht nuk mund të qëndrojë patate, brokoli dhe karrota. Pa shije - dhe të gjithë! Është e njohur se frutat përmbajnë vitamina dhe minerale që janë shumë të nevojshme fëmijë të vogël vitin e parë. Çdo pemë është e pasur në mënyrën e vet. Ata kanë të përbashkët një gjë: një përfitim të madh për trupin e një fëmijë në rritje e. Nëse ju doni të fëmijës ngrënë me shije, duke marrë ushqyesve të nevojshme në qoftë se kujdesen për shëndetin e tij, të jetë i sigurt për të dhëna fruta në menynë e saj.Optimale fillojë me shije frute - në 6-7 muaj. Është më mirë për të bërë atë pas takimit me perime. Shumë prindër thonë se pas futja e frutave pure fëmijët e tyre nuk pranoi të provoni edhe perime. Kjo nuk është për t'u habitur! Për shembull, mollë shije më të pasur dhe të ëmbël, dhe disa fëmijë, duke pritur shije të tilla gustator dhe produkteve të tjera. Për fat të keq, brokoli parë lugë jep atyre një zhgënjim të vogël

Prandaj, frutat janë shtuar shpesh për ushqime të tjera (drithëra, kos, djathë) për t'i bërë ato tastier dhe më tërheqëse për fëmijët. Pra, ju futur ushqime të parë e plotë (perime, qull ose produktet e qumështit), tani si një ëmbëlsirë, jepni pure frutash fëmijë. Ajo është e mirë për të filluar me zonat tona tradicionale të mollë të gjelbër. Ju mund të bëni si nënat dhe gjyshet e: prerë atë në dy gjysma dhe një lugë çaji ziskreby pak tul. Ose së pari piqem mollë në furrë, të ftohtë dhe pastaj sugjerojnë fëmija përpiqet.


Mundësia e dytë është më e mirë për fëmijët që vuajnë nga prodhimi i gazit u rritën, dysbiosis. Piqem mund dhe dardha, pjeshkë, kumbulla. Ata, si mollë, ideale për një kartë të parë fëmijë me fruta. Njohja e parë duhet të bëhet vetëm me një fruta. Vetëm kur ai mbajti në testin e kohës (të paktën 3-5 ditë), shtoni në të një tjetër fruta. Kombinoje tre ose më shumë fruta nuk është e nevojshme. Nutritionists këshillojnë që të mos barrë traktin gastrointestinal e fëmijës dhe do ta ofrojë muajt e parë të futjes së ushqimeve plotësuese ngrënies, i përbërë nga më shumë se tri komponente. Për shembull, 6 muaj applesauce mund të jetë një pjatë të veçantë pas mesditës të ushqyerit me gji, ose përzierje të përshtatur. Në 7 muajt e përbën mollë me dardha dhe të shtoni në qull ose djathë (kos). Në 10 muaj ju mund të derdh salcë puding.


Gjithmonë kontrolloni reagimin e trupit të fëmijës për të vënë produktin. Kur të shihni, se çdo gjë është e mirë (të lëkurës të pastër, traktin gastrointestinal punon si një orë, fëmijë humor të mirë), shtoni një tjetër fruta. Përsëri, kontrolloni për tolerancë në disa ditë! Filloni me një gjysmë lugë çaji dhe të rregullohen për 50-80 ml ditë pure frutash. Jo më shumë! Ndodh që një fëmijë i vogël nuk i pëlqen një fryt të veçantë. Është në rregull. Otstavlyay mënjanë, mos insistojnë. Ka shumë fruta të tjera.

Tani përsëri në ku të fillojë: ". Një dritare në muaj në të mund" Kjo do të thotë se mirëdita fruta me zjarr nuk e gjejnë. Jo, sigurisht, raftet supermarket janë plot me pjeshkë jashtë shtetit, dardha dhe mollë. Dhe këtu është fshij: ata nuk janë të përshtatshme për fëmijën ushqyerit administrata. Jo edhe çdo organ të rritur të përballuar me ta! Pra, çdo gjë që solli nga tokat e largëta, tabu!

Shikon në bodrum e gjyshes. Disa mollë dolezhaly deri në maj? Nëse është kështu, të ndjehen të lirë për të marrë dhe të përdorur për ushqimin e parë. Kështu, nuk ka vitamina më parë. Por ka fibra dhe shije unike. Kjo është e mjaftueshme për një fillim. Apo ata kanë fëmijë rozprobuvav dhe ai dëshiron diçka të re? Shkoni në supermarket ose në departamentin e farmacisë dhe të kërkojë fëmijën kavanoza e ushqimit të një komponent pure frutash. Këtu dhe pjeshkë dhe kumbulla të thara dhe dardhë. Sytë shpërndaj! Por mos harroni në lidhje me moderim. Së pari, provoni një fruta për 5-7 ditë, pastaj të shkojë në të dytë ose për të shtuar një komponent pure re kontrolluar. Në fakt, ushqim të konservuar - një çlirim të vërtetë! Nuk ka nevojë të luftoj me se ku për të marrë fruta të freskëta (për shembull, tani ata thjesht nuk e bëjnë) dhe piqem-peretyraty tyre. Por ka besim se një pure frutash do të përfitojnë vetëm. Nuk trashëse, preservatives, ngjyra, OMGJ dhe të tjera "kimi"! Vetëm shikoni në etiketë. Çfarë është në magazinë? "Pure e mollë (999%), vitaminë C". Çfarë duhet fëmija juaj! Dhe një tjetër salcë plus jar - cilësi e saj të butë e ndihmon fëmijën të mësojnë për të përtypë ushqime të trasha. Në shtëpi, fshij fruta me kujdes kështu që është e vështirë.