Palestër për shëndetin e nënës dhe fëmijës


Ju kohët e fundit u bë një nënë, mirë, kjo është e pushime? Dekreti - fundjavë të ngurta. Gabimi më fyese, të cilat janë të njohura për të gjithë me pak aktivist shokët, kërkon për-sekondë vëmendje. Dhe në qoftë se, pavarësisht nga "mamskye" kujdes, ju nuk do të heqë dorë nga format e tyre të përsosur, atëherë ju vetëm duhet zgjidhje novatore në epokën e boomers totale fëmijë dhe një prej tyre është nëna palestër dhe shëndetin e fëmijës.
Fëmija juaj gjithmonë kërkon bukë dhe cirk, dhe kohë duke u përpjekur për të i kushtoj vëmendje të figurës së tyre, nuk është atje?! Xhennete foshnjë në një karrocë fëmijësh, të dalë dhe të mësojnë se të japë një tablo të paharrueshme, dhe veten - një Fitness gjysmë ore. Sigurisht, nuk e di se si tona: amvise iniciativë amerikane provuar dhe ka krijuar një linjë të quajtur palestër kolyasochnyy. Ashtu si të gjithë palestër shkëlqyer i foshnjë në një karrocë e lehtë për të emocioneve, përveç të dobishme dhe të nënës dhe fëmijës, ju nuk jeni vetëm duke ecur me karrocë fëmijësh, snapping fara dhe peresuvayeshsya përgjatë rrugëve të parkut, pastaj përshpejtimin, pastaj ngadalësuar ritmin, gjatë kryerjes së tilts, kthehet dhe gjarpërues. Ngrohur? Ukachalo Toddler? Ulen në stol, këmbët e tij u shfaq para rrotë bosht dhe të fillojnë për të rock vetëm endacak poshtë energjisë.Ju ndjeni sikur havjar luajtur dhe muskujt e brendshme të kofshës? Kjo është e njëjtë! Tani që shtrihen: Qëndroni anash për endacak dhe të shtyjë stilolaps e saj mbrapa dhe me radhë, aq sa të jetë e mundur. Nga ana, ndoshta qesharake, por ju e dini, ai qesh mirë kush qesh i fundit. Mblidhni një grup mbështetje, dhe pastaj ka buzëqeshje partia nuk lënduar krenarinë tuaj. Në të kundërtën, shumë shpejt për t'u bërë fytyrat e kalimtarët njoftim miraton buzëqeshje, dhe disa mund të duan të bashkohen me shëndetin tuaj në grup.

Ndoshta ju edhe më shumë fat. Pas fëmijën shëndetshëm gati ju mund të trenit ditën dhe natën! Të gjitha punët e shtëpisë me një fëmijë nën krahun e tij (hip, prapa, para) një garanci të dyfishtë kalorive konsumuar, kështu, gjatë orë shëtitje nge Sling-nëna humb mesatarisht 200 kalori më shumë se kolegu i saj me një kosh.

Një tjetër mënyrë për të gjetur harmoni dhe gjendjes shëndetësore në të ri - praktikë yoga për të dy. Jo në ditët e para pas lindjes ju mund të mësoni lejohet ngadalë në pozicionin tuaj asana. Yoga për nënën dhe fëmijën bazuar kryesisht në nevojat fiziologjike dhe emocionale. Ne mund të themi se në nënën klasës dhe fëmijën e saj njohim njëri-tjetrin, gjejnë gjuhën e përbashkët dhe shkëmbimin pozitive të energjisë (të nevojshme për rritjen e fëmijës dhe për të rivendosur dhe hollim trupin mom!).

Thjeshtë, në shikim të parë, yoga stërvitje fëmija ishin vite të hulumtimit. Asanas synojnë për një restaurime të shëndetshme pas lindjes (organet e mbylljes, forcimin muskujt e trupit), por ato ofrojnë relaksim të madh. Më vonë, ju lehtë mund të lëvizin për ushtrime më të vështira, gjithmonë duke qëndruar ligët dhe aktive, duke treguar një shembull i madh për fëmijën tuaj!


Nëse yoga nuk është përfshirë në planet tuaja, i kushtoj vëmendje për valle apo të vogël palestër për nënat e reja. Grupet e interesit gjithmonë atje në qytetet e mëdha (si një opsion, ju mund të personalisht të jetë në krye të palëve aktive foshnjës). Në palestër, fëmija juaj do të jetë një trajner të shkëlqyer qeshur dhe vallëzimi - partnerin më të dëshirueshme të përgjegjshëm. Pesha Otmynusovannыe në mënyrë të sigurtë dhe hiri fituar mund të tregojë që ju dëshironi të dërgoni në një tjetër dekret.

Fëmija juaj është në rritje me hapa të mëdhenj (dhe me të -? Dhe kg shtesë). Atëherë është koha për të lëvizur artileri të rëndë. Jo hnykay se nuk ka kohë për palestër, të gëzojnë në dorë për shpenzimet kalori. Ndërsa fëmija juaj është duke ndërtuar një kullat rërë, theksi shtrirë pranojë! Obiprysya në buzë të armëve sandbox drejtë, bëj gjunjët në një kënd prej 90 °, mbani drejt shpinën dhe pastaj të bëjë të paktën 10 push-ups! Ushtrime të tilla të shtrënguar, gjoks dhe duart. A doni të hiqni stomak? Në carousel! Kids love kur nëna ime hipur së bashku me ta. Uluni poshtë dhe raskachyvay "imitues". Hapaysya duart në sediljen dhe ndërsa fëmijën tuaj me gëzim qesh, ngre dhe ul gjunjët e këmbët prirje. Shpinën drejt dhe për të mbajtur këmbët tuaja nuk do të prekë tokën (për shkak se ju do të ndalet carousel dhe prishin atë!). Mjekët mama ri me shtypin shkëlqyer njohur se carousel - një nxitje të madhe. Muskujt e barkut derdhur dhe të gjithë ata off trajnim të planifikuar nuk ishte aq e lehtë.