Ndjesi fëmijë i prekshëm në ditët e para


Në natyrë në mënyrë zakonore që dikur vogël gjitar këlysh kafshëve - një kotele, kone, këlysh, viç apo lepurush - i lindur, nëna gëzof dashur pranuar ajo butësisht bëj. Dhe ka këtë procedurë të çuditshme me rregullsinë për t'u patur zili, disa herë në ditë (rastësisht, pavarësisht nga numri i foshnjave "" në pjellë e tij) derisa fëmijët nuk do të rriten. Shtrohet pyetja: puhnastykiv pse i vogël shuplaka nënës? Çfarë është ajo - masë e thjeshtë higjenike apo moment të veçantë edukativ? Gjëja nga afër, të cilat fëmijët - dhe njerëzore, natyrisht, duke përfshirë - me rëndësi jetike. Asnjë fjalë e mirë dhe crumbs ëmbëlsi kanë shumë, shumë e vështirë. Kjo nuk është vetëm spekulim. Sot ne flasim për ndjenjat i prekshëm fëmijë ditët e para të jetës së tij.


Shkencëtarët kanë treguar se ka zona të trurit përgjigjet pikërisht për efekt të prekshëm (dmth prekur trupin). Ata janë përgjegjës për rritjen dhe zhvillimin e organizmit. Nëse stimulimi i pamjaftueshëm i fëmijës dobësuar seriozisht sistemin imunitar mund të zhvillojnë depresion dhe sëmundje të tjera serioze.

Po, kjo është! Ndjenjat i prekshëm janë të ashtuquajturat emocionet themelore që kanë filluar të dalin në fëmijën në bark të nënës. Vetëm se, lëkura e frutave është i zhvilluar mirë si fillim si 6 javë dhe receptorët që bartin informacion mbi ndjenjat i prekshëm për fëmijën e trurit, duke filluar për të punuar në tremujorin e parë! Fëmijë shpenzon në mitër nëntë muaj të gjatë. Kjo është e tërë bota fëmija - nëna e tij. Ai dëgjon zërin e saj të mendojnë se. Gradualisht ndjeshmëri zhvillon dhe pastaj fëmija mund të reagojnë për të prek me nënën e saj në stomak. Përveç kësaj, e madhe e shtatzënisë fetusi tashmë është afër "shtëpisë" dhe pastaj ai merr kuptim i prekshëm i mureve presion mitër të nënës.


Në lindje mitra fillon të tkurret dhe gradualisht shtyn fëmijën. Fëmijë ndihet shoku. Megjithatë, mjekët kanë provuar që pa të (p.sh., seksioni cesarean) fëmija vuan nga mungesa e natyrës stimulues qëllim, duke i dhënë shtysë për zhvillimin e sistemit nervor, sistemit imunitar dhe mekanizmave të tjera të rëndësishme. Gjëja e parë që ndjen fëmija ka lindur, - ajo është e ftohtë dhe frika. Në këtë, sinqerisht, një gjendje shoku, fëmija shpesh është e vështirë për të marrë frymë e parë. Për të ndihmuar fëmijën tuaj të lehtë për të hapur, obstetrit butësisht mundi atë në gomar zhveshur. Slap ose stimulim i prekshëm - i vetmi mjet që e kthen një efikas, sepse dëgjimi porsalindur dhe vizion deri më tani nuk është zhvilluar sa duhet. Fëmijët e tanishme lumtur lindur 20-30 vjet më parë: tani në shumicën e maternitete vënë vetëm adoptuar një fëmijë i lindur me nënën në gjoksin e tij dhe e vënë atë në dalë nënës sate gojës së. Ajo është e merituar jo vetëm pushim pas pune të përbashkët të vështirë - të punës dhe lindjes. Kontakti i tillë është shumë e rëndësishme për fëmijën ndjehet i sigurt. Newborn sheh dobët, por ai mund të dëgjojë zërin e nënës sime, duke prekur e saj të gjithë, duke prekur dalë.


Kur një fëmijë është vënë në gjoksin e nënës, mitrës është reduktuar, e cila ju lejon të lehtë të ndarë placentë. Një fëmijë merr më të vlefshme në të njëjtën kohë për një substancë - colostrum. Designed by ushqyerit rrugën natyra - qumështi i gjirit - është e pamundur pa kontakt të ngushtë trupore. Mami butësisht mban fëmijën e saj, duke kërkuar në sytë e tij, duke pëshpëritur fjalët e ëmbla. Prindërit e dashur nuk mund të përmbahet nga puthje dhe përqafime djalin apo vajzën. Ju nuk yzbaluete fëmijën në qoftë se ju merrni atë sa më shpesh të jetë e mundur për të trajtuar dhe presion butësisht të saj. Në përgjithësi, nënat dhe baballarët instinktivisht të bëjë çdo gjë që ju nevojitet, dhe në rritje fëmija në familje merr llojet maksimale e kërkuara të stimulimit. Të gjitha kujdesi normale e një fëmije të shoqëruar nga përkëdheljet dhe prek tenderit.


Kjo është jetike për të kryer një fëmijë në krahët e saj. Gjithmonë të jetë në dorezën - është një nevojë fiziologjike për fëmijën. Komunikimi i prekshëm është e dobishme jo vetëm për fëmijën tuaj, por nëna. Pra, nëse një grua ka qumësht të mjaftueshme për këshilltarët e gji e këshilloi atë që të zhvishet fëmijë, strip dhe ushqeni fëmijën. Kjo ndihmon për të drejtuar mekanizmat e nevojshme për të zhvilluar ushqimin më të mirë në botë. Figurë në krahët e saj, gji të kontribuojë për zgjimin e instinkt të nënës. Jo rastësisht divorcuar nënën me fëmijën për të përshkruar depresionin e tyre, "vuan nga fakti se duart e mia janë bosh."


Për fëmijën është shumë e rëndësishme kontakti "të lëkurës të lëkurës", sepse edhe duke vendosur fëmijën nën këmishën tuaj ose xhaketë, shtrëngon atë në barkun e saj të zhveshur. Fëmijët nënat e të cilëve janë në dorë, më pak kapriçioz, dhe për këtë arsye nëna ime si përmirësuar disponimin dhe forcën shtuar. "Mësojini duart - atëherë nuk otuchysh" - një mit të përbashkët. Në fakt e kundërta është e vërtetë: në qoftë se fëmija në fëmijërinë e hershme ishin shumë në duart e tij, nevoja e tij për kontakt prekshëm do të jetë i kënaqur dhe më vonë ai bëhet aq shpesh e pyeti për të trajtuar. Kërkuar nga ana e vetëm ata foshnjë rritur, nëna e të cilit kishte veshur si një fëmijë.