Kapsllëk kronik në një fëmijë të vogël


Trajtimi i kapsllëk kronik duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​duke përfshirë terapi dietë, stërvitje terapi, masazh, medikamente dhe terapi fizike. Në raste të rënda, kur Ekzaminimi zbuloi plagë të rënda të zorrëve apo terapi konservative nuk jep normalizimin e pritshme të karrige, i emëruar nga operacioni. Cilat janë kapsllëk kronik në një fëmijë të vogël?

Për të krijuar një karrige në një fëmijë të vogël duhet të jetë ushqim i plotë i rregullt. Dhe rregullsia është e një rëndësie të madhe: ushqimet kryesore, dmth mëngjes, drekë dhe darkë, çdo ditë duhet të jetë në të njëjtën kohë. Kjo "grupe" të traktit gastrointestinal, trenat atë, dhe pas një kohe ju do të shihni të përmirësuar tretjen dhe për këtë arsye të reduktuar problemet me një karrige. Sa për dietë, dietë e një fëmijë të vogël duhet të jetë fibra, e cila stimulon peristaltikės. Perimet, fruta dhe perime, sidomos të freskëta, duhet të jenë të pranishëm në tryezën e fëmijëve çdo ditë. Megjithatë, mbani mend se fëmijët me kolit, gastrit dhe ulcerat në kapsllëk kronik terapi të tillë akut është i kundërindikuar.Ajo është gjithashtu e nevojshme për të zgjeruar regjimit të pijshëm, sepse kapsllëk kronik ndonjëherë janë rezultat i mungesës së lëngjeve të trupit. Theksi duhet të bëni në ujë të pastër pa gaz, pije frutash dhe lëngje përqendruar formë, por në sode, në të kundërtën, ai duhet të imponojë një tabu. Në foshnjat shkaku i kapsllëk mund të jetë i gabuar ushqim nënës sime, ajo duhet të korrigjohet duke hyrë në dietë e produkteve të qumështit të ulët yndyrë, fruta dhe perime. Përjashtimet e vetme janë produkte që shkaktojnë prodhimin e gazit në rritje, të tilla si fasule, lakër ose trangujve. "Shishe-fëmijë", mund të ndryshojë përzierje, natyrisht, pas konsultimit me një pediatër. Tani ai mund të gjeni lehtësisht një përzierje të specializuar për të luftuar kapsllëk.


Për kapsllëk emergjente përdoret zakonisht spastrimit enemas, qirinj zorrës së trashë apo mykroklyzmochky. Shuma e spastrimit klizmë me ujë në temperaturën e dhomës është llogaritur si më poshtë. Sapolindur nevojë për 25 ml për fëmijët 1-2 muaj 30-40 ml, 3-4 muaj:
- 60 ml, dhe në 6-9 muaj
- 200 ml fëmijët nga 1-2 vjet caktuar me 200-250 ml për 5 vjet -300 ml, dhe fëmijët më të vjetër në 500 ml.

Për të kryer enemas duhet leshi i pastër apo turi Esmarch. Plotësoni atë me ujë në temperaturën e dhomës (shkakton të ftohtë spazma dhe rritjen e kapsllëk, dhe ngrohjes do të ndryshojë absorbimin e toksinave helmimit gjakun dhe trupin). Yndyrat tip me vazelinë ose vaj dhe shkruani atë në anus (kalimit mbrapa) fëmijëve vogël shtrirë në anën e majtë të këmbëve pidibhanymy. Kujdes lirimin e ujit dhe të shikojnë për të në mënyrë që ajo ka vepruar ngadalë. Ju gjithashtu mund të përdorni qirinj zorrës së trashë dhe mykroklyzmochky veçantë të drogës që mund të blihen në farmaci. Ata janë injektuar në të njëjtën pozitë si klizmë (dmth fëmija është në anën e majtë të këmbëve pidibhanymy).