Dyqan buke dhe makarona në dietën e fëmijës


Në hit paradën e pasioneve të fëmijëve vendi i parë në mënyrë të vendosur të mbajë bukë dhe makarona. Si për të hyrë në ato në dietë, fëmijën e marrë çdo ditë nuk është vetëm argëtim, por edhe të përfitojnë? Le të flasim për bukë dhe makarona në dietën e fëmijëve.
Para "zeroja" cookies qarta pediatër në përgjithësi lejojnë fëmijët sa më shpejt 6-7 muaj. Më i përshtatshëm për këtë rol biskota fëmijë - ajo ishte sheqer, ka produkte të diskutueshme të tilla si vaj palme dhe aditivëve të shkaktojë alergji. Gjithashtu, ajo është e biskota të sigurta "rritur". Nga njëra anë, ajo është mjaft e fortë që të jetë në gjendje të "mprehin" dhëmbët e tyre të parë; nga ana tjetër - në kontakt me pështymë thith shpejt, duke u bërë qull me miell misri e butë, e cila është e vështirë për të mbyten.E zakonshme "të rritur" bagels dhe cookies gustator janë të ashpër të vogël të tetëmbëdhjetë (50-60 g). Tag duhet të studiojë me kujdes: "përfshirjen" si kikirikë ose lajthi mund të shkaktojnë alergji. A nuk merrni krisur përfshira dhe - ata zakonisht përmbajnë më shumë kripë se sa fëmijë të nevojshme.

Më të mirë "i pari" bukë - e bardhë (kjo është më pak delikate se të tjerët të irritojë mukozën e stomakut). Por me foshnjë e tij duhet të plotësojnë jo më herët se 7-8 muaj. Në këtë kohë në dietën e fëmijëve duhet të jeni perime, mish, drithëra. Së pari, fëmija mund të hajë vetëm 3-5 gram bukë në ditë. Nga gjysma vjet duhet të japin fëmijës jo më shumë se 15 gram bukë në ditë, nga 3 në 5 vjeç, 100-150 g në ditë.


A nuk nxitojnë fëmijën tuaj për të kryer një copë të nxehtë dhe bukë deri ftohur. Buka është ndoshta i vetmi produkt që është e dobishme "gënjyer." Edhe të rriturit gastroenterologe rekomandojmë hahet pasta, e cila ishte bërë të paktën 7 orë më parë. Dhe crumbs dhe bëri dje ofertë me vlerë ose bukë të thata pak në një thotë dolli. Bukë të freskët ka një aciditet të lartë dhe të irritojë stomak. Për më tepër, në pjekje "tubacioneve të nxehtë dhe përmban shumë gluten dhe olisakarideve, të cilat formuan sistemin e tretjes së fëmijës nuk është në gjendje të tretet. Dhimbje barku, fryrje, stools lirshme, ose, anasjelltas, kapsllëk - "sinjal"Se sistemi enzimë asnjë fëmijë përballen me stresin. Pra, të ndryshojë breads apo edhe shtyjë futjen e produktit në dietë.


Bukë thekre vënë në tryezë të fëmijëve të fëmijës vetëm 25-3 vjet. Fëmija i parë ofrojnë një pjesë të vogël (20 g) dhe të monitorojë reagimin. Nëse nuk ka probleme, norma e përditshme rregullohen gradualisht për 50-60 g. Në të njëjtën moshë mund të gëzojnë bukë me. Shënim, megjithatë, se kjo rrit lëvizshmëri zorrëve - me të gjitha pasojat që rrjedhin. Megjithatë, bukë dhe krunde - nënat më të mira asistent foshnjat e të cilëve janë të prirur për kapsllëk. Nga 35-4 vjet mund të ndryshojnë një tabelë të vogël dhe baguettes gustator ndryshme "blloqe ndërtimi": me fruta të thata, alga deti, arra, fara, etj E shijshme, e bukur, përveç bukës "i mbushur" - një mënyrë e madhe për të mësuar fëmijën tuaj për produkte të dobishme, por padashur.


Bukë magazinimit të gjatë - persona non grata në tryezën e fëmijëve. Shumë nga këto produkte përmbajnë permiresues, yndyrë, apo edhe etanol. Lush krendelechky aromatik gjyshja, donuts, pa të cilat është e vështirë të imagjinohet një fëmijëri vlen të kujtohet se nutritionists janë të prirur të atribuojnë në kalori ëmbëlsira kifle, jo produkte. Prandaj, qëndrimi për listat në shtëpi duhet të jetë aq i zgjuar sa trajton të tjera të ëmbël.

Më mirë nëse fëmija fillon të ndihmuar vetes pasta të ëmbël deri 2 vjet dhe 3 vjet është e dëshirueshme për të vënë vezë trembem brumë, dhe zëvendësim sheqer fruktoza. Pasta e ëmbël nuk duhet të japin për darkë - ajo vazhdoi të tretet, dhe të nesërmen në mëngjes ju mund të ndjeheni fëmijën fryma e keqe. Nuk e le "parakohshme" rrotullon dhe në mes të kohës - supë është e sigurtë që do të refuzohet (ashtu si tenxhere - absorbohet ëmbëlsira ushqim të ftohtë shpesh provokon kapsllëk). Koha më e mirë për "fytyrë Gjalpë" - çaj pasdite. Dhe, sigurisht, mos harroni se sasive të tepërta të pasta të ëmbël në tryezën e fëmijëve mund të çojë në prishjen e dhëmbëve dhe trashje.


Makarona - jo "të padobishme" pjatë. Karbohidratet komplekse janë akuzuar energji toddler, dhe vitaminë B efekt pozitiv në sistemin nervor. Përveç kësaj, makarona përmban shumë pak yndyrë (1-2%). Shumë pediatër le fëmijët të shijojnë supë me pak vermisheli- "webs" është 7-8 muaj. Si një pjatë të veçantë apo pjatë e dytë makarona administruar në 12-13 muaj - në një moshë më të re në foshnjat thjesht "humbur" enzimat të tretet karbohidratet komplekse. Disa nëna të ndjekin rregullat e "gjashtë dhëmbë" - si zubykiv të jetë një fëmijë, ai ishte në gjendje të bëj brirë, "veshët" dhe "yjet". Për të shmangur kapsllëk gjithë kjo bukuri duhet të ofrojë fëmija është shpesh 1-2 herë në javë (zakonisht në këtë ditë të anulluar qull).