Çfarë duhet fëmija i porsalindur për herë të parë


Ndoshta çështja kryesore, e cila kërkoi nënat e ardhshme, sidomos ata të cilët janë duke pritur për të parëlindurve, është ajo që është e nevojshme fëmije të porsalindur për herë të parë. Kjo pyetje nuk është e thjeshtë, dhe shumë e shumë baffles sepse përzgjedhja e madhe e produkteve të fëmijëve nuk janë gjithmonë menjëherë të mundur për të lundruar në atë fëmijë të vërtetë e nevojshme, dhe pa të cilat është e mundur për të bërë.
Që nga vegla të gjithë fëmijëve, nga thithi dhe duke përfunduar shtretër, nuk është i lirë, madje edhe për zgjedhjen duhet me kujdes në mënyrë që të mos pendoheni para tretur. Mallrat fëmijë deficiti nuk respektohet, kështu që ju gjithmonë mund të blej më shumë është e nevojshme, mbi të blej se me të vërtetë kanë nevojë për fëmijë për herë të parë.


Lista e gjërave mund të ndryshojë, në varësi të bollëkut të gjërave të familjes mbetura nga fëmija i parë, ose, në rast të lindjes së binjakëve, kur numri i disa artikujve duhet të dyfishtë.

Çfarë duhet fëmijën e porsalindur për herë të parë?
Çfarë e bën një grua shtatzënë në dyqan fëmijë? Duke blerë diçka që është shumë, si me shumë gjëra, për shkak se tani një zgjidhje të madhe të gjërave të bukura që vetëm e këndshme për syrin, por kjo nuk është në dijeni të faktit dhe jo nevojë për të gjitha këto gjëra. Bazuar në këshillën dhe rekomandimet e nënave të reja, të përpiqet të bëjë një listë të gjërave të nevojshme për herë të parë një foshnje e porsalindur.


Artikuj kërkohen kozmetike
1. Ju do të duhet hapësirë ​​për ndryshimin fëmijën. Ka ndryshuar tavolina për bebe, bordet pelenë të veçanta, zemrat e fëmijëve me një pajisje për ndryshim. Secili prej tyre ka pro dhe kundra, kështu që para se të blesh duhet të lexoni përshtypjet për të bërë vendim të drejtë
2. pelenë papërshkueshëm nga uji. Për herë të parë të mjaftueshme 5 copë. Edhe pse ju mund të bëni pa to, por në këtë rast duhet të blini mushama
3. Bath për fëmijën. Si ju lahet fëmijën çdo ditë, pa gjë që ju nuk mund ta bëjë. Ne mund të shohim pas një dush apo dyshek hidhur, por shumë të menaxhuar pa to, vetëm postelyvshy ajo palosur disa herë pelenë. Në praktikë, pajisje shtesë nuk janë gjithmonë të rehatshme për të përdorur si prindër dhe fëmijë

4. Termometri për ujë. Kjo është e nevojshme në rastin e vëzhgimit të qartë të temperaturës. Megjithatë, shumë të përdorur një gjyshi të thjeshtë metodë, të cilët ende nuk e le njeri - "lokotkom provë"
5. Mjetet për larje. Ju mund të bleni, por është më mirë të përdorni jo më shumë se 1 deri në 2 herë në javë. Të gjitha banje tjetër duhet të bëhet me ujë të pastër me shtuar kamomil supë
6. thjeshtë dush peshqir. Shmangni të gjitha llojet e "këmbanat e bilbilave" në një kapuç dhe më shumë. Në fillim ata nuk kanë nevojë, dhe vetëm do të ndërhyjë për shkak të porsalindur nuk e ka mësuar ende për të mbajtur kokën

7. sfungjer banje. Lëkura e fëmijës është shumë delikate, kështu që ju duhet të zgjidhni sfungjer shumë të butë. Ju mund të bëjë pa të, duke zëvendësuar stilolapsa sapun e nënës
8. krem ​​ose pluhur nga nxituar pelenë. Kjo kërkon gjë e vërtetë
9. pelena Flakshëm (2 deri në 6 kg). Që të filloni të blerë 5-6 copa të markave të ndryshme për të përcaktuar se cila më mirë thithin lagështi, dhe nga të cilat fëmija ka alergji (dhe kjo mund të jetë)
10. shkopinj pambuku limiter. Ju nuk mund të blejnë ato dhe të përdorin flagjelat pambuku përdredhur - më të lehtë dhe më të sigurt

11. pelena për fëmijë. Të rehatshme në rrugë ku nuk ka ujë të rrjedhshëm në dorë
12. gërshërë me skajet rrumbullakosura
Peroksid hidrogjeni 13., jeshile të shkëlqyer, Permanganat kalium
14. termometër e fëmijës për të matur temperaturën e trupit
15. Pluhur për larjen e rrobave të fëmijëve

Çfarë ju duhet për të ushqyer porsalindur
1. pompë gjirit. Ndihmon zhvillimin ushqyerjen me gji, por në disa raste nuk është e nevojshme, kështu që nuk nxitojnë për të blerë
2. shishe të ushqyerit (nëse shishe-ushqyer). Shishe me ujë

3. Fëmijët përzierje. Jo të dëmtojë të ketë një paketë përzierje në shtëpi (vetëm në rast)
Shishe 4. Heater (për fëmijët që ushqehen artificialisht). Nëse ka një sobë me mikrovalë, është e mundur për të bërë pa atë
5. furçë për shishe
6. enë për shishe, ruan ngrohjes (për dimër)

Çfarë duhet të porsalindur të fle
Edhe nëse fëmija preferon të fle në shtratin e prindërve (ose ndoshta nëna është më e lehtë), ahur ende e nevojshme.
1. Foshnja ahur / djepi / grazhd - kosh

2. dyshek Ortopedike
3. shtrat Foshnja
4. batanije të ngrohtë dhe të lehta
5. Night Drita

Veshje baby (Minimumi)
Më e vështirë, është të përcaktojë numrin e gjërave që ju dëshironi për herë të parë. Mami, nuk nxitojnë për raftet bosh, blerja e të gjithë se shumë, mund të ndodhë që shumë prej këtyre gjërave thjesht nuk do të veshin.
1. biçikletë Diaper dhe h / b, 3-4 copë secila. Numri mund të ndryshojnë në varësi të faktit nëse ju përdorni pelena apo mbështjell me pelena fëmijë

2. trupin Thurur me mëngë të shkurtra - 3-4 copë. Kjo vests alternative, të cilat nuk janë shumë të rehatshme dhe gjithmonë dal
3. Trupi Thurur me mëngë të gjata - 3-4 copë
4. Vegjël ngrohtë - 3-4 copë
5. Vegjël jerseys - 4-5 copë. Shënim gjerësinë e brezit. Nëse kjo është shumë e gjerë, këto sliders hedhur shpejt me fëmijën. Ju mund të zëvendësojë disa Rrëshqitës pantallona pa lënë gjurmë, dhe çorape veshin këmbë
6. Doreza (antytsarapky) - 1-2 palë
7. 3-4 palë çorape
8. kostume të lehta pambuku, rrëshqet 3-4 copë

9. qendisi kapak 1-2 copë, edhe pse shumë fëmijë ata kategorikisht refuzojnë të fle
10. Cap për të ecur në rrugë
11. gjera ngrohtë dhe kostume të ngrohtë (në varësi të sezonit)
Jetë i sigurt për të blerë rrapëllimë të thjeshtë ngjyra 3-4, 1-2 Dummies
Pas 2 javësh, ju do të vlerësojmë se çfarë ju duhet të vërtetë dhe pa të cilat është e mundur për të bërë.