Diagnoza e migrenës


Blog në tryezë!Asistent shumë i mirë (Ju, si një dyahnostu fillestar apo neurolog për të cilat ju referohen përdorur) mund të shërbejë si një "ditar dhimbje koke". Fakti që shumë faktorë, ne dyshojmë se apo jo, mund të shkaktojë migraines. Strukturuvavshy ndodhin në një ngjarje të veçantë ditë dhe duke vënë në dukje statusin tuaj në atë kohë - mjaft lehtë Lidhja shkakësore ndërmjet faktorit nxitje (shkaktojë) dhe sulmet e dhimbje koke. Smotr.provokatorы GB
Nga rruga, askush nuk ju ndalon të mbani një ditar të diagnozës. Kush e di, ndoshta bota do të gjeni një biografi të madhe njeri Gjithsesi, pasardhësit e tu janë të sigurtë se do të jetë interesante!

Kontroll fizik


Pas mjeku (neurolog, mjek apo mjek i përgjithshëm) të flasim për ju, dëgjoni, ai do të fillojë të hulumtimit objektiv, dmth shqyrtimit. Secili ekspert ka një grup të mjaftueshëm të teknikave diagnostikuese, për shembull raportin e inspektimit, të miratuar në departamentin e neurologjisë MMA. I. m Sechenov.:
Matja e normës së zemrës, presionin e gjakut, lëvizjet e kursit të frymëmarrjes, temperatura e trupit
Përcaktimin e madhësisë dhe formën e kokës
Rishikimi i syve
Studimi i përbashkët temporomandibular

Prekje e kokës, qafës, sup brez, muskujt juxtaspinal për të përcaktuar tensionin e muskujve
Prekje e rajonit përkohshme dhe studimi i arteries përkohshme
Dëgjimi përmes arterieve phonendoscope të qafës, për të përcaktuar pulsimesh e tyre (për të përjashtuar enët e gjakut vula, zhurma)
Prekje e gjëndrës tiroide (për të përjashtuar rritjen e saj, prania e vulave nyjor)
Studimi përmban dymbëdhjetë palë e nerva kafkës kreu smotr.ynnervatsyya
Kontrolloni ndjeshmëri e lëkurës
Përkufizimi i muskujve ton dhe forcë; dridhje availability muskujve (sindroma hyperthyroidism, skleroza e shumëfishtë, sëmundja e Parkinsonit, si një efekt anësor të barnave të caktuara, etj)

Vlerësimi i funksioneve të tru i vogël (koordinimi, ekuilibri dhe tonin e muskujve)
Hetimi i reflekset sipërfaqësore dhe e thellë
Të vlerësojë gjendjen tuaj mendore: ankthi i tepruar dhe merak, mendimet obsesive dhe depresioni fshehur, çrregullime të përqendrimit dhe të kujtesës dëmtuar - të gjitha këto çështje.
Sondazhi dhe mjekësore shqyrtimi gjithashtu zbulon comorbidities ekzistuese që është e nevojshme për zgjedhjen e trajtimit optimale. Gratë duhet të mbani mend për të tregoni mjekut tuaj në lidhje me shtatzëninë aktuale apo të dyshuar! Ju edhe mund të në mënyrë specifike obuyazykaty cilat ilaçe ju mund të merrni gjatë shtatzënisë dhe laktacionit.

Kriteret diagnostike për migrenë


Situata e mësipërme ka qenë përshkruar pavarur e ardhjes sate te mjeku (p.sh. sulm jashtë), kështu që nuk dëshmi specifike objektive e migrenë, "ai nuk ka zbuluar, nganjëherë mund të jetë vetëm një ngurtësi të vogël (tensioni) muskujt e qafës dhe të forcojnë reflekset pakushtëzuara.
Cilat kritere udhëzuar nga mjeku në diagnozën e "migrenë"?
A. Të paktën 5 sulme plotësimin e kritereve B - R.
B. Kohëzgjatja e sulmit 4-72 orë.
Art. Dhimbje koke ka të paktën dy nga shenjat e listuara me poshte:

dhimbje koke lokalizimin njëanshëm (dhimbje me ndryshimin anët nga sulmi për të sulmuar);
ngrirë, arching natyrën e dhimbjes;
intensitet të mesme apo të mëdha e dhimbje koke që kufizon aktivitetet e përditshme;
rritur dhimbje me punë monotone fizike dhe këmbë.
R. Prania e të paktën një nga simptomat e mëposhtme: nauze, të vjella, dritës - dhe zvukoboyazn.
D. Të paktën një nga të mëposhtmet:
historisë dhe hulumtimit objektiv të dhënave të lejuar për të përjashtuar një tjetër lloj dhimbje koke
historia dhe shqyrtim objektiv të të dhënave sugjeron praninë e formave të tjera të dhimbje koke, por pas ekzaminimit të hollësishëm, ajo është e përjashtuar;

pacienti ka në dispozicion një tjetër formë e dhimbje koke, por sulmet migrenë janë të pavarur dhe nuk kanë të bëjnë shumë kohë.
Nëse neurolog kryerjen e hetimit të rastit dhimbje koke viktimës N, dyshojnë se i pandehuri "Migrenë" kishte bashkëpunëtorë apo nuk ishte fajtor - ai do të caktojë metodat shtesë të ekzaminimit. Në këtë alegori "bashkëpunëtorëve" janë anomalitë organike të strukturave të kokës dhe qafës, dmth formimin patologjike që mund të shihet duke përdorur metoda të veçanta.

Metodat shtesë


Shfleto profesionistëve të lidhura:
Ophthalmologists - për të studiuar fundus, thyerja (nearsightedness, largpamje), fusha vizuale, mprehtësi vizuale.
Ent - shpesh patologjia e brendshme të veshit dhe sinus dhimbje shoqëruar nga kreu.
Dentist - dhëmb gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke (zonë rrezatim - të gjerë)
Monitorimi i presionit të gjakut - për të zbuluar luhatjet në presionin e gjakut gjatë ditës (presionit të rëndësishme të gjakut më poshtë normale ose më e lartë se normale)
Rreze-X kompjuter tomography i trurit (CT). Marrë duke përdorur X-ray imazhet e seksioneve të trurit të bëjë të mundur për të përcaktuar: zona e aksidentit akut dhe kronik cerebrovascular, formimin tre-dimensionale, lëndimet traumatike të kafkës. Procedura është shumë e shpejtë, ekspozimi rrezatimi është minimal.

Imazhe rezonancë magnetike e trurit dhe shpinë (MRI) - për të dalluar më qartë strukturën e jo vetëm të trurit, por të palcës kurrizore, duke ndihmuar për të diagnostikuar tumoret vogla, xhepat goditje, xhepat sklerozë, hernie intervertebral, sinusit, etj Ajo ka theksuar se deri më sot procedura MRI nuk është i lirë, kështu që mos hezitoni të kontrolloni me një mjek për të parë që ajo ofron për të scan.

CT Angiografia - një metodë e veçantë e imazhit anijeve intracerebrale dhe enët e qafës, duke hyrë në një venë periferike jod përmbajnë kontrast të mesme, e ndjekur nga skanimi zonën e studimit X-ray dhe marrjen e imazheve duke përdorur rindërtimin kompjuter. Le të shohim vendndodhjen përmban anomalitë vaskulare të strukturës (lëndim, aneurizëm, stenozë, arterio-venoz cen), identifikimin e enëve që ushqejnë tumore, etj

Kundërindikacionet:
Reagimi alergjik në kontrast;
Pamjaftueshmëri renale;
Diabeti;
Shtatzënia (veprim teratogjenik e rrezeve X);
Gjendja e vështirë e përgjithshme e pacientit;
Sëmundje tiroide;
Mieloma e shumëfishtë;
Dështimi akute të zemrës.
Angiografia MRI ka avantazhe të konsiderueshme për shkak të faktit për të vlerësuar gjendjen e enëve pa futur agjentëve kontrast; nuk mbajnë load radiale - lejoi gratë shtatzëna. Megjithatë Kundërindikimet për MRI, natyrisht, është:
Relative:
Claustrophobia

Implantet Neferromahnytnыe në veshin e brendshëm
Proteza valvulave të zemrës
Pompat insulinë
Dështim të zemrës
Absolute:
Stimulues kardiak
Pajisje ferromagnetic dhe implantet
Clip Hemostatic e trurit
Implantet Metal
Gjaku i plotë.

Ministria e Shëndetësisë paralajmëron!


Është e mundur që zyrën e mjekut nuk do të arrijnë ju, por potruditsya bëni këtë në qoftë se:
Sulmet shumë më të shpeshta;
Ndryshoi natyrën e dhimbjes;
Ju jeni duke marrë drogë (për lehtësimin e dhimbje koke) më shumë se dy herë në javë;

Edhe dozë të lartë analgjezik asnjë efekt;
Dhimbja është e shoqëruar me një nga simptomat e mëposhtme:
diarre të rëndë;
marramendje;
gulçim;
ethe;
përsëritet vjella;
tensioni në muskujt e qafës - nuk mund të anim kokën përpara;
vizion të paqartë;
Gjuha Imoraliteti;
shfaqja e ndjesive të papritura të veshit, hundës dhe syve;
mpirje
kollitjes, defekt tuaj hundë, stërvitje, seksi shkaktojë dhimbje koke;
dhimbje koke u shfaq pas lëndimit;
dhimbje koke në thelb thyejnë jetën tuaj rutinë