Pets metodat e që kanë të bëjnë me pagjumësi


Insomnia vuajnë pak, por të gjithë u përball me të paktën një herë me probleme të gjumit. Kur ju bie në gjumë vetëm në mëngjes për shkak të faktit se gjatë nuk mund të fle gjithë natën. Ju merrni deri në një orë dhe të shkojnë për të punuar me një kokë të rëndë. Kjo është momenti që ju të kuptojë se ju keni nevojë për të zgjidhur problemin e gjumit dhe gjëja e parë që vjen në mendje është hipnozës. Quite shumë njerëz menjëherë të fillojë të marrë shumë pilula në mënyrë që të fle më mirë. Megjithatë, ëndrra bëhet e vështirë, dhe ju të zgjoheni plotësisht thyer. Metodat shtëpi për të luftuar pagjumësi përkryer të përballen me çrregullime të gjumit, shumë më të mirë të gjithë kimi.


Produkte për gjumë
Për të fle mirë, duke përdorur jo vetëm barëra të ndryshme, infuzione, por disa ushqime. Këto përfshijnë substanca që reduktojnë tensionin, zbutës trupin dhe të ndihmojë për të bjerë në gjumë shpejt - një serotonin, melatonin dhe magnez.

Nëse ju keni një çrregullim gjumi, ju mund të merrni para se të fruta gjumit dhe perime. Por hani para se të shkojnë në shtrat nuk është e rekomanduar, por ju mund të shtoni këto ushqime për darkë tuaj. Dhe para se të shkojnë në shtrat për të pirë çaj bimor ose qumësht të ngrohtë. Relaksim shpejtë promovon përdorimin e patate e pjekur për darkë, mish gjeldeti, banane dhe kivi. Sigurisht, më mirë për të ngrënë këto ushqime veçmas në kombinime të arsyeshme. Për shembull, banane dhe kivi me patate dhe brokoli.


Pirja e qumësht të ngrohtë para gjumit është mënyra më e zakonshme e qetësimin dhe relaksim. Perberja e qumështit është kalcium dhe triptofan amino acid. Triptofanit soothes trupin, por për shkak të kalciumit, kjo amino acid është zhytur më të mirë.
Turqia me të gjitha produktet e tjera që përmbajnë më triptofanit. Ndërsa të hahet mish para shtrat duket një gjë e keqe, gjëja kryesore vetëm për të dini se si për të ngrënë atë. Një pjesë e zier turqi mishit me një sasi të vogël të gjelbër duhet të ndihmojë të fle në qoftë se ajo nuk e pengon atë nga drithërat, patatet.


Përdorimi bollgur për darkë jep një ndjenjë e plotësi dhe ndjenja e ngrohjes. Kjo drithëra është një mënyrë e shkëlqyer për të luftuar pagjumësi, sepse ajo përmban një hormon melatonin gjumë. Dhe të rritur veprimin e "pilula gjumi" për të ndihmuar në mjaltë dhe qumësht.
Një numër i madh i serotoninës është gjetur në banane dhe çokollatë, por ata kanë kalorive të mjaftueshme. Por mos u shqetësoni, gjysmë banane apo një çokollatë karamele çaj të mjaftueshme për të fjetur pa figura zashkodyvshy.

TEAS dhe infusions për gjumë të mirë

Metodat shtëpi për të përmirësuar gjumin kuptuar dhe përdorur në kohën e gjumit infuzione të ndryshme dhe teas.

Murriz
Gjithkush e di në lidhje me vetitë shëruese të murriz. Kjo jo vetëm që ndihmon për të përballuar me neuroza, hipertensionit dhe sëmundjeve të zemrës, ndihmon normalizimin e gjumit. Manaferrat murriz mund të krijoj (rreth 20 g për 200 ml ujë të vluar), dhe vetëm të shtoni një filxhan çaj. Për të shpërthyer doni të përdorni murriz të freskëta. Pini supë për gjysmë ore para ushqimit tri herë në ditë.

Nenexhik

Peppermint përmban vaj, i përbërë nga mente, acide organike, flavonoids dhe komponente të tjera të dobishme. Infuzion të karamele mente heq spazma, relakson dhe soothes. Infuzion është përgatitur si më poshtë: 1 tbsp gjethe nenexhik pour 1 filxhan ujë të valë. Tjetër, le të qëndrojë për 20 minuta. Pini para se të shkojnë në shtrat. Gjithashtu gjethe nenexhik thjesht mund të shtohet në çaj jeshil.

Rigon
Kjo barishte është vajra të pasur dhe esenciale dhe ushqyesve. Shpesh rigon përdoren për të luftuar sëmundjet e grave të ndryshme, megjithatë, bari ka një efekt qetësues, kështu që është përdorur për të luftuar pagjumësi. Kjo barishte është mbledhur gjatë lulëzuar e saj, por edhe ajo mund të blihen në farmaci. Tea brewed nga gjethet e barit dhe të marrë para gjumit.


Bozhure
Blej këtë tretësirë ​​mund të jetë një farmaci, por ju mund të përpiquni të përgatisë veten. Alkool derdhur (100 ml) grimcuar rrënjë bozhure (10 g). Kjo përzierje duhet të mbush në një shishe të errët në muaj. Kjo tretësirë ​​të marrë 3 herë në ditë, përzierjen 20 bie një filxhan e gjysmë të ftohtë zier ujë.

Mjaltë
Mënyra në shtëpi për të përmirësuar gjumin duhet të përfshijë përdorimin e mjaltit. Por, pavarësisht nga shtimin e mjaltit në qumësht të ngrohtë, ka shumë receta të tjera që ju lejon për të hequr qafe pagjumësi.

Në një gotë me mjaltë të shtoni 3 lugë Uthulla e Molles. Përzierje të marrë 2 lugë para se të shkojnë në shtrat. Dream ardhur në minutën e 30, dhe zgjohen gjatë natës, është e mundur për përzierje përsëri.

Në pjesë të barabarta të përziera lëng limoni dhe mjaltë. Ky mjet është marrë para gjumit 1 lugë gjelle, ju mund të pini çaj.
Hidh butë të thatë apo jam butë ujë të valë. Le të qëndrojë rreth 20 minuta. Pastaj, shtoni në 1 pije tbsp mjaltë dhe për të marrë në kohën e gjumit.

Banjot
Bath është një mënyrë e mrekullueshme për të hequr qafe e pagjumësi.

Ju mund të marrë një dush mjaltë për 15 minuta dy herë në javë. Në ujë në një temperaturë prej 37 ° shtohen rreth 50 gram mjaltit.

Një mjet i mirë për përmirësimin e gjumit është banja me pisha. Uji duhet të jetë pak më të ftohtë (35 gradë). Halore Bath përqendrohen pivpachky i holluar dhe të marrë atë rreth 15 minuta. Ekstrakt përgatitur më mirë veten e tyre. Për këtë për të marrë rreth 20 gram bredh apo pishe hala dhe të mbuluar me ujë të valë (1 litër). Pastaj filtruar dhe derdhur në dush.