Çfarë mund të shkaktojë trurit kreu shembje


Bruising - mjaft të zakonshme në jetën tonë të përditshme. Ajo mund të plagosë pjesë të ndryshme të trupit, organet dhe madje edhe trurin. Bruising e trurit që lidhet me një nga më të rrezikshme për shëndetin dhe jetën traumat njerëzore.

Kur dëmtimi traumatik kreu mund të ndodhë patologjinë qendrore e aktivitetit të trurit. Ajo merr dëmtimin e trurit të kafkës së tij. Kjo trauma mund të sjellë pasoja të rënda, madje edhe të paaftësisë ose vdekjes.


Shkaqet e dëmtimit të trurit në të shumtën e rasteve janë traumatike në natyrë. Kjo ngjarje e trafikut, si dhe lëndimet profesionale dhe bie, lëndimet sportive dhe origjinën. Shumica e lëndimet e njerëzve të merrni dehur ose në formën e sulmeve e epilepsisë. Çfarëdo arsye, ky lëndim ka të njëjtat shenja dhe simptoma klinike.

Dëmi Klasifikimi


Në praktikë mjekësore, janë tre masakër e madhe ashpërsia:

 • Së pari, të lehta.

 • Mesatare.

 • Shkalla e rëndë (tronditje).


 • Manifestimi i simptomat karakteristike të lëndimit varet nga shkalla e lëndimit që rezulton. Gjendja më e rëndë dhe efektet e vërejtura në pacientët me shkallën e tretë, madje edhe aty ku thyerje të mundshme të bazës së kafkës.

  Simptomat klinike


  Simptomet kryesore të zakonshme karakteristike dhe manifestime të traumave janë si më poshtë:

 • dhimbje koke;

 • të përzier, të vjella;

 • vetëdije të dëmtuar;

 • Resize dhe jo normale shikimet lëvizjes nxënës;

 • marramendje;

 • çrregullime të funksionit motorike dhe ndjeshmëri.


 • Kur skartimi tronditje kreu shkaktuar peshën butë, personi i prekur mund të përjetojnë një humbje të shkurtër të vetëdijes. Në pandërgjegjshme mund të jetë deri në 10 minuta. Në këtë pikë, një ndihmës së parë shumë i rëndësishëm , i cili është të sigurojë paqe të viktimës dhe shtrimit të tij.
  Pastaj nuk janë të theksuara pak simptoma neurologjike si marramendje, vjellje, të vjella të bollshme që nuk sjellin lehtësim, dhe dhimbje. Në shumë pacientë ka gabime memorie, në qoftë se ata nuk e mbani mend se si të plagosur. Në terminologjinë mjekësore, kjo gjendje quhet amnezi anterohradnoyi.

  Karakteristika të tjera karakteristike të ashpërsia e parë tronditje - kjo takikardi apo edhe hipertensioni sistemik. Ndryshime të rëndësishme në ritëm dhe temperaturën e trupit ndryshimet e frymëmarrjes në këtë masë nuk është shënuar. Pasojat në këtë rast - është minimal.

  Në fazën e dytë të lëndimit, e cila mund të rrisë dëme shoqërues të organeve të tjera, për shembull, mund të ketë sytë e therur ose pjesë të tjera të përparme të kokës, kanë simptoma të shprehur më intensivisht.
  Kohëzgjatja e humbjes së vetëdijes mund të jetë deri në disa orë. Pacientët diagnostikuar me amnezi dhimbje koke të mëdha. Në disa raste, ekspertët duhet të merren me çrregullime mendore.

  Këto parametra jetike si normë të zemrës, norma e frymëmarrjes dhe presionit të gjakut të shkojnë përtej normë. Kështu, shkalla e shënimeve apo rritjes - takikardi, apo, anasjelltas, ulja - bradycardia. Në praktikë, pacientët mund të përjetojnë tachypnea, edhe pse pa shkelje të rëndësishme. Presioni i gjakut është ngritur zakonisht.
  Bruising e trurit moderuar, mund të shoqërohet me anomalitë në tonin e muskujve, pjezë çrregullim reflekset, obolochnыmy dhe frenuar simptomat. Pacientët me çrregullim ankohen për kujtesë dhe gjuhës, dhe ndjeshmëri. Në këtë rast simptomat janë të qëndrueshme për 3-5 javë, pasuar nga zhdukja e tyre të ngadaltë. Ndihma e parë - ishte ekzaminimi efektive dhe e nevojshme të kualifikuar dhe trajtimi.

  Si në shkallën e tretë të lëndimit, ajo është më e vështirë dhe e rrezikshme për njerëzit dhe mund të shkaktojnë zhvillimi i një numri të pasoja të rënda . Humbja e vetëdijes mund të ndodhë në pacientët deri në disa javë. Nuk ka pasur shkelje të konsiderueshme të treguesve themelore. Kjo, mbi të gjitha, rrit presionin e gjakut, takikardi ose bradycardia, norma jonormale të frymëmarrjes dhe shpeshtësia e shkeljes së të qenët i qartë udhë ajrore e sipërme.
  Në raste të tilla janë të rralla tregon nuk e simptomeve neurologjike brute:


 • pamje parezë dhe lëvizjet e shikimet, i ngjan një lundrues;

 • shkelje gëlltitjes refleks;

 • povыshennost ose reduktimi i reflekset pjezë;

 • nistagmus tonik;

 • tonin e muskujve të paqëndrueshme;

 • paraliza e gjymtyrëve;

 • kapjen epileptik.


 • Në këtë fazë shënoi një hemorragji masive subarachnoid. Periudha akute në shkallë të rëndë të dëmit, mund të zgjasë deri në 8 javë. Ndihmojë nevojshme kualifikuar menjëherë.
  Varësisht nga shkalla e lëndimit dhe duke marrë parasysh simptomat tru masakër, pacientët caktuar ekzaminim dhe trajtim të mëtejshëm.

  Përdorimi i veprimit terapeutik


  Në mendjen seriozitetin e lëndimit dhe pasojat e saj për shëndetin e njeriut, mjekësia moderne është gjithmonë në kërkim për terapi të reja të avancuara dhe përmirësimin e teknologjive ekzistuese dhe për të eleminuar efektet e normalizimit të pacientëve me këtë diagnozë.
  Sa për metodat moderne të diagnostikimit, atëherë mungesa e mundësive për të mbledhur disa të dhëna në lidhje me lëndim që rezulton nga pacientët vetë, praktikuar metodën më të saktë në këtë situatë - tomografi kompjuterike. Pas një rishikimi të përgjithshëm të nevojës pacientit dhe jashtë trajtimit të lëndimeve të tjera të lidhura, të tilla si vrasja e hundës, mjeku përfundimisht mund të diagnostikojnë dhe të përshkruajnë trajtim adekuat.

  Masa e parë është shtruar në spital viktimën. Regjim shtrati në peshën e parë treguar për 1 javë dhe këtë periudhë minimale në një dëmtim të caktuar. Në të dytën, periudha është rritur në dy javë, ndërsa tretë - të paktën 2 javësh. Afati maksimal në raste të rënda, mjeku juaj mund të vendosë individualisht varësisht nga dinamika e pacientit dhe rivendosjen e treguesve vitale.
  Me këtë lëndim, sidomos fazën e tij të ashpër, para se të hyjnë në spital, viktima kalojnë objektet përtëritja dhe nga ekipet e emergjencës. Këto masa përfshijnë përfitimet e mëposhtme:


 • liroj mukusit, të vjella dhe gjakun që kishin akumuluar në traktin e sipërm respirator;

 • intubation endotracheal ose instalimi traheostomy;

 • nganjëherë kryer frymëmarrje artificiale;

 • Heqja hematoma nga gjiri gjakun nga hapësira subarachnoid përmes birë organizuar posaçërisht. • Pasojat parashikim


  Trauma e këtij lloji në praktikë kurrë nuk shkojnë pa u vënë re. Therje ashpërsia Truri i dytë mund të shkaktojnë formimin e edemës së trurit, hydrocephalus. Gjithashtu, ky lëndimi më pas mund të kujtoj veten dhimbje koke, vegjetativ-vaskulare dystanyey, koordinimit të dobët të lëvizjeve.

  Në shkallë të rënda të ashpërsisë së lëndimit të statistikave 50% e pacientëve vdesin. Në mbijetuarit vërejtur mendore, motorike dhe gjuhësore anomalitë serioze, dhe konfiskimet. Pra, të marrë lëndime të rënda në tru mund të shkaktojë paaftësi.
  Niveli i parë i ashpërsia e motit është pothuajse gjithmonë të favorshme. Në këtë rast, gjëja kryesore për të vëzhguar pjesën tjetër shtrat. Pacientët me të moderuar në shumicën e rasteve është e mundur që të shërohen, dhe ka përfshirë pozitën e tyre sociale, pa pasoja.