Gjumë të shëndetshëm në të Drejtat e natës


Ëndrra e shëndoshë të njeriut - diçka shumë e brishtë dhe delikate. Ajo mund të destabilizojë çdo gjë, duke përfshirë ndryshuar gjatësinë e ditës dhe temperatura e ajrit gjatë natës. Sidomos kur një sezon është zëvendësuar me një tjetër. Shifrat qendrore që përcakton numrin e orëve të nevojshme për njeriun e gjumit nuk ekziston. 81.012 orë - kjo nuk është se të tjera, si "raste të veçanta" më të shpeshta nuk e ka rregulluar gjatësinë e pjesës tjetër një natë, e cila duhet të përpiqen. Çfarë është një njeri gjumë i shëndetshëm gjatë natës?
Duke u përpjekur për të krijuar faktin e pagjumësia, mjekët kanë tendencë për të sprapsin nga ajo kohëzgjatjen e gjumit, e cila është zakonisht një periudhë të gjatë zakonisht lejuar një person për t'u çlodhur. Ajo është e mjaftueshme dhe disa 5 orë, dhe dikush duhej 10. Dhe në të dy rastet ai do të jetë norma individuale dhënë për ne nga lindja. Kjo është, siç është vërtetuar se trashëgon varet nga norma e metabolizmit, aktivitetit të sistemit nervor dhe madje edhe presionin e gjakut. Insomnia është diagnostikuar kur një person humbet kapacitetet për përdorimin racional të karakteristikave të tyre të lindur. Kjo nuk është më "vыspat" orë të përcaktuara dhe të paaftë për të fjetur në kohë.Koncepti i "kohës" mjekët janë shumë rigoroze. Një person i shëndetshëm duhet të jetë në gjendje për të bjerë në gjumë deri në 11:00. Ajo ka vendosur një orë biologjike që flenë shëndetshëm deri në mesnatë (dhe për darkë 8-9 pm) është një domosdoshmëri. Kjo është ëndrra mundëson rinovimin, kundërsulm dhe plotësisht të analizojë informacionin për ditë. Shkaku më i zakonshëm i pagjumësia nuk janë të abuzimit në familje, dhe mjaft të kapërcyer faktorët e jashtëm. Po (siç është përmendur në fillim), çrregullime të gjumit shpesh shkakton ndryshime në rrethanat. Më parë errët, agim shumë të ndritshme, të ndryshuar temperaturën në dhomë gjumi, zhurma të reja, një jastëk ose batanije, krevat të ri dhe kështu me radhë - të gjitha fshehur excites sistemin nervor, për shkak se ajo nuk mund menjëherë të japë komandën "kundërshtojnë!". Kjo ndodh kur ne jemi shumë të lodhur, nervoz, diçka fillon të kryejë një pazakontë (dhe të pakëndshme opsional), të ndryshojë mënyrën e të ditës, të pakta janë duke lëvizur dhe nuk janë kurrë jashtë.


Më provokatorë me qëllim të keq pagjumësi - një, kafe e ëmbël e fortë dhe çaj, dhe hëngri para fibër të pasur gjumit perime dhe fruta, dhe, natyrisht, çdo rëndë (i yndyrshëm, i skuqur, me aromë spiced rëndë) ushqim. Pagjumësia mund të provokojë antyhypertonycheskye dhe antiarrhythmic pilula, hormonet, ilaqet kundër depresionit dhe antibiotikët - janë fajtorët më të zakonshme të gjumit të dobët, e cila nuk është shumë e vështirë për të gjetur një mjek duke përdorur analog.

Sa për sëmundje, sugjeron se pagjumësia fajtor ata mund të ndryshojnë klasën e saj natën. Siklet në këmbët dhe këmbët, milingonat në to këmbët myyazytsilni twitching, nuk i japin gjumë - një shqetësuar manifestimet sindrom këmbë, shkaqet e të cilave mund të jenë hormonet dhe jostabiliteti mendore dhe dehje, dhe madje edhe vitaminë mangësi. Djersitje rëndë (kokë dhe gjoks), dridhje (dridhje) e duart dhe këmbët, goja e thatë, zgjimi i shpeshtë, urinim i shpeshtë natën çrregullime hormonale karakteristike. Zgjuar shpeshta, ankthe, shurdhim në kokë dhe qafë, dhimbje në supet, dhimbje koke pas zgjimit, largohem brenda gjysmë ore pasi njeriu mori nga shtrati, e natyrshme në osteoarthritis. Sulmet e takikardi dhe aritmia gjatë natës, rrjedhjen e gjakut në fytyrë, tringëllimë në veshët, djersë e ftohtë, mpirje në duart dhe këmbët zakonisht flasim për sëmundje të zemrës. Ndjenja e frikës dhe ankthit, të cilat u rritën pas gjumit, shqetësuese mendime obsesive konsiderohen shenja të depresionit.