Gjumë të shëndetshëmNë të gjitha parimet e njohura të një jetese të shëndetshme, të ushqyerit dhe aktivitetit fizik jo më pak, ka edhe një ëndërr.

Në më shumë ritmin uskoryayuschemsya të jetës sonë, të lejojë veten për të fjetur më shumë se 8 orë në ditë - një luks. Shumë përpjekje për të "marrë" një ëndërr për të shpenzuar atë në detyrat më të rëndësishme të përditshme dhe kujdesin.
Nëse kjo është e drejtë dhe të përshtatet si një ëndërr në konceptin e jetese të shëndetshme, unë të përpiqet të paraqesë në këtë artikull.
Gjithkush ka dëgjuar se fle një të tretën e jetës së - kjo është normale dhe ndodh me të gjithë. Gjatë gjumit, trupi ynë ka "akuzuar" rivendosjen forcë fizike dhe përpunimin e informacionit akumuluar për ditë.


Konsideroni rregullat themelore të gjumë të shëndetshëm:
1. Kohëzgjatja e gjumit është shumë individuale për çdo person, por mesatarja është 7 deri në 8 orë. Ky gjumë është e ndarë në disa faza të ndryshme. Sa e rëndësishme është fle po aq e rëndësishme të mos "fle" gjatë se trupi kërkon. Në një gjendje të "mungesës së gjumit" dhe "hell" një ndjenjë e apatisë dhe dobësi, jo rrallë lind dhimbje koke të butë.
2. Është e rëndësishme për të vëzhguar përditshme rutinë: shtrat dhe për të marrë në të njëjtën kohë. Për të trajnuar trupin, ju mund të përpiquni të bëni para se të shkojnë në shtrat veprimeve të caktuara: për shembull, pini një filxhan çaj bimor. Në këtë mënyrë, disa javë bazuar në ca balsam, oe limon çaj, kamomil ose nenexhik do të shërbejë si një sinjal për të var. Pini në kafe natës, cola, kakao, çaj dhe alkooli nuk janë të rekomanduara për shkak se ato përmbajnë kafeinë.

3 gjumit dhoma gjumi hedh dobishme dhe e bukur, por ne nuk duhet të largohet nga extension. Temperatura ideale dhomë është konsideruar të jetë 18-20 ° C. Heshtja dhe errësira në dhomën e gjumit gjithashtu i rëndësishëm.
4. Ushtrimi e kaluar vakt 3-4 orë para gjumit. "Urisë Dull mund të jetë një gotë kefir (siç kemi përmendur) ose mollë, por jo më pak se 20 minuta.
5. krevat nuk duhet të jetë shumë e vështirë dhe jo shumë të butë, dhe jastëk - një vend i vogël dhe mjaft solide. Merrni para dhe kohë për të zgjedhur dyshek drejtë dhe jastëk, dhe trupi do të ju falenderoj gjumë menjëherë ëmbël dhe të shëndetshme. Sa për sjellje, ajo është e mirë për të fjetur në shpinë apo në anën e djathtë, por në bark - shumë të pafavorshme të organeve të brendshme.

6. Shtrirë në shtrat, ju duhet të hedhin të gjitha përvojat dhe mendoj vetëm për të mirë, ju mund të ëndërrojnë pak (është koha të vizualizimi!). Leximi i librave klasike ndihmon për të "çliruar" kreu i problemeve të ditës.
7. A nuk e lënë pas dore aktivitet fizik gjatë gjithë ditës. Ngarkesës në mbrëmje duhet të fillojë 3-4 orë para gjumit. Një shëtitje e thjeshtë në mbrëmje në ajër të pastër të provojë shumë i dobishëm.
Fle ditën është aq e zakonshme në vendet e ngrohta, ashtu-quajtur gjumë pasdreke rezulton të jetë shumë i dobishëm: periudha 13:00-15:00 dhe të qëndrueshme minuta 10-30.