Metodat e luftimeve depresionit dhe humor të keq


Depresioni dhe disponimi i keq mbulon pothuajse çdo njeri - të pasur apo të varfër, avokat ose hidraulik, adoleshent apo pensionist. Shumë ekspertë e dini që ju mund të luftojë edhe rastet më të rënda të depresionit. Sa më shumë që ju mund të ndihmojë një person nëse ai dëshpëruar vjeshtës dhe humor të keq. Në këto raste, mjetet juridike të thjeshtë mund të jetë shumë efektive. Në këtë artikull ne do të diskutojmë metodat efektive të merren me depresion dhe humor të ulët.
Në qoftë se depresioni është miku juaj. Si të sillen në një rast të tillë? E para dhe më e rëndësishme - është për të dëgjuar. Një duhet të flasin, dhe në këtë pikë ju duhet për të krijuar një ambient të rehatshëm. Nuk mund depresion person për të thënë "Mirë", "të kalojë", "ju nuk keni arsye për depresion." As nuk është e mençur për të ofruar një zgjidhje të lehtë për të mikut tuaj, dhe sigurisht jo të vendosë për të zëvendësuar atë. Pershendetje ckemi ai duhet të gjejë një mënyrë për të dalë nga kjo situatë.


Një metodë e mirë dhe efektive është për të bërë aktivitete fizike. Gjatë ushtrimit në hormonet e njeriut trurit që përmirësojnë gjendjen shpirtërore. Prandaj Sport metodë efikase e që kanë të bëjnë me depresionin.

Me të cilën metoda mund të pirë e të ngrënë? Ne duhet të kuptojmë se ndjenjat e trishtuar janë të përkohshme. Jetë i sigurt për të marrë diçka, kur duke ecur nëpër shtëpi për të nuk ka dobi apo shtrihen në shtrat dhe ju përkeqësohet situata do të bëhet edhe më keq. Koha më e mirë për të shkuar në shtëpi. Psikiatërve këshilluar për të bërë diçka aktive, shkoni për një shëtitje në pyll, ngasin një biçikletë, të marrë një shëtitje në park, të shkojnë për të vizituar miqtë, ju mund të luajnë një lojë.

Një tjetër metodë - të ushqyerit e duhur. Ushqimi ndikon në gjendjen tonë shpirtërore më shumë se çdo gjë tjetër. Nuk janë të ushqyesve që ndihmojnë në kapërcimin e depresionit dhe të këqija disponimi - një vitaminë dhe amino acid tyrosine. Prandaj është e nevojshme që të përfshijë në ushqime dietë që përmbajnë vitamina B

Psikologët këshillojnë për të bërë atë që ju sjell kënaqësi. Por jo edhe aq e thjeshtë. Nëse në këtë pikë ju nuk e bëni interesante? Atëherë ju duhet të mbani mend se ju ende sjell kënaqësi, të bëjë një listë dhe zgjedhjen e një gjë dhe të bëjë atë, ndoshta edhe me forcë, atëherë ajo do të jetë shumë më mirë. Ju duhet të flasin. Ju duhet të zgjidhni një mik i besueshëm dhe i thoni atij se çfarë ju pengon. Nëse ju doni të qaj, mos qani frenojnë lotët.

Kur ju doni të kthehet në një terapist? Nëse ju jeni në depresion të ashpër dhe të gjitha metodat e mësipërme nuk do të ndihmojë, dhe humor nuk përmirësohet, atëherë është koha për të kërkuar ndihmë nga një terapist të kualifikuar. Handle kërkohet nëse simptomat e mëposhtme: pesimizëm, ndjenjat e shpresës, një ndjenjë boshllëku apo ankthi psikik, ndjenja e vazhdueshme e trishtim dhe humor të keq. Ndjenja e pafuqisë, pavlefshmëri, fajit, humbja e interesit në atë që më parë solli kënaqësi, çrregullim gjumi, çrregullime të hahet (overeating ose humbje e oreksit); Dobësi, mendime vetëvrasjeje, nervozizëm, memorie të dobët dhe pamundësisë për të marrë vendime.


Ne kemi nevojë për të gjetur arsye për disponimin e tij të keq apo depresioni. Duke kuptuar arsyen menjëherë bëhet më e lehtë dhe ju do të fillojnë të kërkojnë mënyra se si për të zgjidhur këtë arsye. Një tjetër metodë është një sport, por nëse ju jeni duke bërë stërvitje, atëherë ju duhet të shkoni pak më tej. Kur ju keni një paqe shumë të keqe humor, Load veten në palestër në mënyrë të plotë. Kjo metodë do të heq tensionin dhe gjendjen e përmirësuar.

Shumë përkeqësuar humor apo depresioni duket më keq për shkak se ata janë të vetëdijshëm për mashtrim apo tradhti apo shqetësuar në lidhje me atë që nuk është, dhe ndoshta kurrë nuk do të jetë. Nëse dyshoni se diçka ose dikush për të shpjeguar situatën dhe të shohim se çfarë është në të vërtetë, në qoftë se jo, atëherë nuk ka nevojë që të bien në depresion. Merak që ju shkarkuar nga puna nuk është e vlefshme, kjo nuk ka ndodhur dhe nuk mund të ndodhë, ju shqetësohen për faktin, dhe pastaj nuk është e nevojshme për ta bërë këtë, ne duhet të ulen dhe të mendojnë rreth asaj se si për të zgjidhur situatën më tej, dhe kujdes.

Depresioni mund të mbajë e njeriut kur ai është në stres të vazhdueshëm dhe tensioni. Ritmi shumë i shpejtë i jetës dhe i zënë shtrydh orar të drejtat, kështu që ju duhet për të ngadalësuar për shkak se ju nuk e mjaft të gjatë. Cancel rastet e mundshme të ardhshme, të marrë një dush të ngrohtë, të shkoni në masazhator, vetëm të marrë pak kohë dhe një tjetër.

Mundohuni në këtë shtet për të trajtuar të tjerët me respekt. Shpesh një humor të keq dhe depresioni të kontribuojë në rritjen e nervozizëm. Nëse hasni agresioni ndaj çdo personi që ai ka më shumë gjasa do të ju përgjigjen e njëjtë, vetëm keq. Dëgjimi në adresë deklaratat e tij negative personin në depresion do të bëhet edhe më keq.

Nëse situata juaj financiare do të ketë një marrëveshje më të mirë, ndërsa pazar nuk është e nevojshme, ju do të jetë edhe më keq kur ti e kupton se sa para shpenzohen. E pra, nëse ju mund të shkoni për të dorës së dytë. Shumë, duke qenë në një humor të keq apo depresioni, shumë kanë filluar të hanë. Ju nuk mund të bëjë një gabim të tillë! Të centimetra shtesë në bel dhe ato kg shtesë mbi peshore dhe kështu të rritur gjendjen tuaj të keq. Nëse ju doni të hani ose të dëshironi të shkoni në shtëpi ose të hani perime, ata janë të ulët kalori. Këto metoda të që kanë të bëjnë me depresionin është me të vërtetë efektiv, do të përpiqen për t'u përdorur dhe ju pa dyshim do të jetë më mirë.