Narcisizëm - simptomat, trajtimin, shkaqet


Narcisizëm flet mosfunksionim serioz personal që çon në çrregullim të personalitetit, manifestuar në narcisizëm ekskluzive. Termi vjen nga miti grek të njeriut të bukur të rinj, emri i të cilit ishte Narcis, otverhsheho dashuria nimfë Echo. Si rezultat, ai ra në dashuri me reflektimin e tij dhe më vonë vdiq nga pikëllimi për shkak se ekrani nuk mund të kënaqë atë.
Narcisizëm - Frojdi
Sigmund Freud argumentuar se disa narcisizëm i shërben një pjesë integrale e çdo personi, dhe ishte i pari në psikologji, i cili ka përdorur këtë terminologji.


Narcisizëm - Shkaqet
Arsyeja narcisizëm shërben vlerësimin e hershëm të çështjes për prindërit, dhe më vonë në jetën e një personi fillon të vetë të vlerësojnë vetë. Duke pasur sukses është e detyrueshme që të vlerësojmë, unë jam i mirë. E tërë jeta e ardhshme të vendosur për sukses. Në mesin e këtyre personaliteteve shumë njerëz të suksesshëm.
Narcisizëm - shenja
Shenjat e narcisizëm veprojë pikë negativisht njolla dyshim kotësisë, egoizmi, narcisizëm. Sa për personin duke folur për theksim karakter narcissistic. Duke folur përkasin një grupi shoqëror, narcisizëm mund të thotë shprehje elitar apo të qartë e indiferencës për problemet e të tjerëve. Komunikoni me Narkisit është e ftohtë dhe të shkretë. Njerëzit me një person i tillë të pakëndshme dhe ata të shmangur atë. Por narcis kundër sërën e tyre samolyubuvannyam marrëveshje.

Megjithatë, ka shenja të narcisizëm të shëndetshme që lejojnë individi të mbetet i suksesshëm dhe harmonike, kanë ambicie të shëndetshme, duke luftuar për sukses, për të shijuar ato, të gëzojnë procesin krijues dhe për të arritur rezultate të mira. Këto cilësi duhet të bëhet brenda moton e jetës në qoftë se ju doni të jenë të suksesshme dhe harmonike.
Karakteristikat kryesore përfshijnë amortizimin menjëhershme e narcisizëm dhe idealizim. Interesante, në afërsi të dëmtim të argumenteve për çdo dafodil të veçantë është e nevojshme. Në të njëjtën mënyrë si për idealizim. Idealizuar kontakt më të ngushtë edhe nuk duket pa të meta dhe në çast amortizon daffodils. Çfarë bëni daffodils - duke kërkuar një tjetër objekt të idealizim dhe vetëm zhvlerësuar atë. Këtu është një makinë e paqëndrueshme.

Narcisizëm mashkull
Daffodils burra janë duke u përpjekur për të arritur për vete dhe rëndësisë në sytë e të tjerëve.
Duke pasur një rritje arritur në karrierë dhe materiale të pasuruar, ata të kënaqur ambiciet e tyre. Por arritja e dëshiruar, gëzimi zgjat për pesë minuta dhe zbrazëti mbush shpirtin. Dëshira për të rriten Narkisit dhe fillon hotitysya më shumë. 35 vjet dëshirë në rritje nuk mërzit Narkisit; ka detyra që ai ngadalë realizon pa parë kuptim të vuajnë. Por, duke arritur 35 vjeçare moment, e kuptojnë se lumturia nuk është. Këto daffodils nuk janë në gjendje për të ndërtuar marrëdhëniet me njerëzit, duke shkatërruar marrëdhëniet familjare, fëmijët janë të detyruar të vuajnë emocionet e tyre. Dhe pastaj ata fillojnë të kuptojnë që duan ngrohtësi dhe të kuptuarit. Disa, duke mos ditur që ata janë, të fillojnë të shkojnë në pritjen me terapist, ndërsa të tjerët vazhdojnë të racës më tej. Këto janë shpesh shenjat e narcisizëm natyrshme në meshkuj.

Narcisizëm Grave
Gratë janë edhe ambicja e natyrshme, vështirësi në të kuptuar fëmijën e tyre, dëshirën për të madhe, pamundësia për të vlerësojmë thjeshtësinë dhe gëzim. Grua duke detyruar një fëmijë për të mësuar me entuziazëm dhe për të përmbushur pritjet, nuk ka ngrohje, dhe një hidhërim në marrëdhënie.
Nëna instiktivisht e kupton se lidhja e thellë me fëmijën ekziston dhe ajo ndjehet fajtor, por ende nuk mund të ndihmojë të shkurtuar në fëmijën.
Një grua të tillë zgjedh një të ngrohtë njeri, duke u kujdesur që rehati e saj personale, pat, por ajo nuk e respekton dhe beson leckë.

Nëse daffodils çift, mes tyre nuk ka luftime të ashpra, konkurrenca: kush është steeper dhe më të shpejtë. Ata konkurrojnë në kritika yazvytelnosty, dhe një marrëdhënie e tillë për kohë të gjatë.

Simptomet e narcisizëm
Duke analizuar ekzistencën e narcisizëm të shëndetshme dhe të sëmurë malinje, ne vërejmë pari që i pëlqen për të krijuar dhe për të krijuar, ndërsa e dyta është duke vuajtur dhe kritike botë të papërsosur. Këta njerëz frikësohen fundin e çështjes, ose do të kërkojë të bëjë çdo gjë në mënyrë të përkryer. Dëshira për perfectionism merr shumë energji. Për këtë arsye, daffodils janë në gjendje për të arritur rezultate të shkëlqyera, ose të bëhet një gjeni panjohur për askënd shtrirë në shtrat.

Shumica e fëmijëve narcissistic rritet në një nga këto prindërve. Fëmija është duke u përpjekur për të përmbushur pritjet dhe tregon rezultate të mira. Prindërit narcissistic otprыske vetëm të vlerësojmë suksesin dhe arritjet. Fëmija e kupton këtë dhe i jep larg një rezultat pozitiv për miratimin dremitje nga nëna ime. Me kalimin e kohës, fëmija e kupton se çfarë jam kur medalje atje, fitore, pesë, dhe kështu që unë nuk e kam bërë jo vetëm të interesuar në personalitetin e tij.
Narcisizëm - Trajtimi
Si për të trajtuar narcisizëm? Rritje deri, radha narcissistic personalitet me psikoterapi, meditim, yoga, sportet ekstreme (fluturim me parashutë, bungee, etj). Njihu me Persona të sjellë një kuptim, duke kaluar nëpër një praktikë e shpirtërore. Sigurisht ajo ndihmon, pasi ajo mundëson njerëzve për të kuptuar "Unë kam" a. Secili ka të përshtatshme e saj për vetë mënyrën.

Marrëdhëniet e dashuri në jetën e këtyre njerëzve deri është shumë e vështirë, dramatike dhe ndryshimin e disa të tjerëve.
Narcis Task pranojnë se e fshehur në hijen e tij. Por tek përgjojnë në hijet pamundësinë e njeriut për të vetëdeklaruar rëndomtëri e tij dhe thjeshtësinë e tërë. Dhe gjëja më e keqe për ta nuk do të jetë e varfër dhe të jetë një njeri të mesme ose të jetë si të gjithë.
Një njeri i thjeshtë që jetojnë një jetë normale, të thjeshtë të lumtur, buzëqeshje gruaja, fëmijët, në lindje, në perëndim, dhe në rastin e një nuk ka nevojë të ndjehen trishtim, gëzim, duke prekur, dhembshuri. Ka njerëz të cilët kanë një shumë në jetë, por kjo nuk është për të shkundur dhe kishte nadideyeyu dhe verdhë është vetëm rezultati.

Si për të ndihmuar të ruajtur arritjet e narcis? Ai e kupton diçka për veten e tyre, dhe deri në fund të pyesin pse e gjithë kjo? Në jetën e tretur? Dhe zhvlerëson të gjitha arritjet e tyre, por kjo është vetëm një formë e mbrojtjes. Vajza e parë dashur idealizoj dhe pastaj zhvlerësuar atë sa më shpejt. E njëjta gjë ndodh me atë që bëjnë ata. Pse po ndodh kjo? Narcis nuk mund të besoj veten time, nuk ishte kjo ndjenjë pas lindjes dhe vendosi vlerën çështje - një rezultat të caktuar në arritje.
Prandaj daffodils nuk mund të zgjedhin - qofshin ato në një marrëdhënie apo jo. Ata thjesht nuk mund të krijoni. Në disa daffodils doni të bëni diçka, kur ata duan të, jo kur ato pritet. Duke ditur këtë, ju mund të përshtateni marrëdhëniet familjare, në vend se duke e detyruar narcis kryejnë vullnetin tënd.

Getting shpëtoj e narcisizëm?
Në thelb daffodils janë edhe njerëz të suksesshëm të cilët arritur lartësitë në aktivitete të ndryshme. Së jashtmi, ata janë të gjithë shumë mirë, por atë, ndërsa ata janë në kulmin e ëndrrave të tij. Problemi i trajtimit të narcisizëm se Narcis nuk kërkoni ndihmë nuk do të dalë nga frika e pretenduara mospërputhjeve të begatë - Unë jam një vakum të vërtetë në qoftë se unë verdhë ende e vërtetë shfaqet në terapist, ajo qëllimisht do të shmangen problemet narcisizëm tyre.
Detyra e mjekut për të përcaktuar diagnozën e saktë të pacientit dhe të përcjellë tek personi që është shumë e rëndësishme që gjithmonë të marrë njerëz të pa dënuar dhe jo përdorimin e tyre, dhe dashurinë e tyre pa idealizing dhe natyrisht të mësojnë për të shprehur ndjenjat e tyre pa turp.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Agoraphobia • Dysmorfofobiya