Trajtimi i trajtimit të skizofrenisë


Skizofrenia - çrregullim mendor personalitet, e cila është e lidhur drejtpërdrejt me shpërbërjen e proceseve të mendimit dhe reagimet emocionale. Në njerëz, çdo gjë është e ndërlidhur: shpirti-mendje-trup. Shkeljet në çdo nivel provokon një tronditje të gjithë sistemin, dhe trajtimin afatgjatë të ilaçeve skizofreninë (neuroleptikëve) kthen njeriun në fabrikë.
Skizofrenia zhvillon në shkelje të komunikimit në mes shpirtit dhe intelektit. Kjo shkelje ndodh kur situata komplekse kur një person shikon në dalje të kota dhe në këtë mënyrë mbështetet vetëm në aftësinë e inteligjencës, duke injoruar aspektet shpirtërore. Si rezultat i kësaj, jeta e tij drejtuar nga projektimit inteligjent.


Truri është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve që ndodhin në mjedisin e organizmit dhe veçanërisht të përgjegjshëm në nivelin e metabolitëve toksike në gjak. Prandaj, hapi i parë në trajtimin e skizofrenisë duhet të synojnë detoxification e trupit - heqjen e substancave të dëmshme.
Në shekullin e njëzetë një efekt të mirë në trajtimin e skizofrenisë është marrë nga hemosorption - pastrimi gjakun e toksinave. Aktualisht, kjo metodë është harruar. Pengesë kryesore e sistemit aktual në trajtimin e akteve agresive. Efektive në trajtimin e antipsychotics që qethur shkurt sulm, por pas 02:58 trajtime në një institucion - një spital psikiatrik, dhe një person i sëmurë nuk mund të gjejnë dhe të shërohen kontakt si të thyer "Shpirti - inteligjenca". Natyrisht, në përgjithësi refuzojnë ilaçe nuk mund, por pidsadzhuvatysya për jetën nuk ia vlen. Neuroleptics të rëndësishme për të ndihmuar njerëzit të marrë nga e gjendjes akute, dhe kanë nevojë për më tej rehabilitim, trajtimi mirëmbajtjen e skizofrenisë.

Mungesa e testit laboratorik bën të mundur për të identifikuar me saktësi skizofrenia.
Diagnoza e skizofrenisë është i bazuar në analizat e historisë marrë, dhe vëzhgimit të sjelljes. Një numër i simptoma të ngjashme me skizofreninë, mund të ndodhë me çrregullime organike - përdorimit të drogës, simptomat e tërheqjes; sëmundjet ngjitëse që kanë ndikuar në sistemin qendror nervor. Ajo gjithashtu duhet të përjashtojë çrregullime mendore që imitator skizofreninë dhe kërkojnë trajtim të ndryshëm.
Trajtimin e skizofrenisë aktualisht është simptomatike dhe sociale. Përdorur tradicionalisht trajtimit kombinim të qetësuesit fortë dhe droga të tjera me forma të ndryshme të mbështetjes psikologjike dhe sociale. Në shumicën e rasteve, trajtimi është kryer në spitale, e cila është e rëndësishme në fazën akute të sëmundjes, kur pacientët veçanërisht sjellja shoqërore e papranueshme dhe se ata nuk mund të kujdesen për një shumë agresive dhe në rrezik për vetëvrasje. Skizofrenia nuk ndikon kuptojnë se i sëmurë dhe nuk mund të kujdesen për veten e tyre, për shkak se ndalimi është i nevojshëm. Megjithatë, shumica e pacientëve me skizofreni janë në gjendje të jetojnë në mënyrë të pavarur, por me mbështetje të mirë sociale. Shumë vazhdoi të punojë, por shpesh për shkak të sëmundjes ulur ndjeshëm kapacitetet dhe të zbulimit që të çon në një ndryshim të profesionit. Përdorimi në kohë e qetësuesit të konsiderueshme pengon shumë simptome. Kur ju të ndaluar trajtim, simptomat mund të restaurohen, ose anasjelltas qëndrojnë të njëjta. Për të trajtuar skizofreninë nuk ishin në mbështetje të kotë, të rëndësishme shoqërore, e cila përfshin vëzhgimin dhe profesionistë këshillim. Sigurimi i pacientit kushte të tilla të stresit kaloi atë me, dhe armiqësore dhe kritike e pacientit nuk i preku. Sipas statistikave, rreth 40% e pacientëve skizofrenike janë trajtuar shëruar me sukses dhe u kthye për të punuar

Metodat për trajtimin e skizofrenisë


Ku trajtimi: në shtëpi, në spital ose në një spital psikiatrik - mjeku vendos. Klinika neuropsikiatrike siguron trajtimin e skizofrenisë në faljen. Për pacientët me punëtori të punës të krijuara ku ata punojnë. Që vuajnë nga skizofrenia është një ndihmë e vërtetë për t'u kthyer në jetën normale.
Nëse gjendja është rënduar, është e këshillueshme për të shtroj në spital pacientin. Shumica e atyre që vuajnë nga skizofrenia, vendoset sipas dëshirës përmes të kuptuarit e trajtimit spitalor nevojë. Por ka përjashtime kur trajtimin e detyruar.

Ajo është në këto momente kur pacienti vizitoi iluzionet e persekutimit, depresioni, catatonic hebefrenycheskoe eksitim ose helmim zë akut urdhëroi, paaftësia për të shërbyer veten, refuzimi për të marrë ushqim. Spitali sigurojë mbikëqyrje të mirë, dhe kujdesin për pacientin. Ajo përdor një shumëllojshmëri të trajtimeve dhe zgjedhja e tyre varet nga fitopatologji dhe ashpërsia e gjendjes dhe terapi paraprak

Për trajtimin e skizofrenisë


Skizofrenia kërkon drogës psikotrope, nootropics, vitamina (coenzyme Q-10 Vitamina C, Vitamina choline nga B5), fizioterapi.
Agjentët psikotrope japin efekt të fuqishëm në trup, duke shkaktuar një ndryshim të humorit. Ekziston rreziku i efekteve anësore dhe varësinë rëndë psikologjik dhe fiziologjik. Mbidozë shkakton rrezik. Psikotrope ndarë në katër lloje:
- hipnotike qëllim për të lehtësuar probleme me gjumin;
- qetësuesit ose anxiolytics, ankthi i pastër,
- ilaqet kundër depresionit lehtësimin e depresionit dhe depresioni të ndryshme;


- droga neuroleptike që trajtojnë psikozë.
Çfarë barnave psikotrope përshkruara për pacientët me skizofreninë? Neuroleptics (triftazin, haloperidol, chlorpromazine, Stelazyn, sonapaks Tizertsyn, haloperidol, Etaperazin, frenolona etj). Në gjendje akute, si dhe refuzimin e tabletave, duke përdorur injeksione intravenoze dhe intramuskular të drogës. Nëse skizofrenia bashkuar çrregullim depresive, pacienti është i lidhur me trajtimin e antidepresant amitriptilin, Eglonil, melipramina, teralen.

Nëse pacienti ka ngadalësuar skizofreninë, atëherë përdorni qetësues apo Seduxen phenazepam. Për mbështetjen në fuqi pas shkarkimit nga spitali duhet të përdoret përgatitjet intramuskular zgjatur (më) vepron, të cilat përfshijnë Modyten depo dhe haloperidol-decanoate.
Paralelisht me neuroleptikëve të përdorura në korrektues të trajtimit (Parkopan, tsiklodol, Akyneton). Qëllimi i tyre lehtësojë efektet anësore të neuroleptikëve: nervozizëm, ngurtësi, twitching muskujve konvulsive, dridhje. Dhe vetëm pasi Leponeksa (Azaleptyn) është e nevojshme proofreaders përdorim.

Nootropics kanë një gamë të gjerë të efekteve pozitive: të rritur performancën mendore, energji, qartësinë e mendjes, depresioni pastër, disa nootropics të rritur sasinë e serotonin dhe nuk kanë efekte anësore si psyhotymulyatorы. Më e zakonshme Ratsetam, Antyretsatam, nootropil (Piracetam) Oksyratsetam.
Nëse psikotrope efikasitetit apo terapi neuroprotective mjaftueshme, përdorur insulinokomatoznoyi terapi dhe etj (electroconvulsive). Terapi Insulinokomatoznaya përdorur në përshtatje parë të skizofrenisë, por ECT caktuar pacientët me depresion të zgjatur dhe të ngulët, dhe ideve hypochondriac

Skizofrenia - Komunikimi Trajtimi


Trajtimi moderne e skizofrenisë përfshijnë komunikimin. Të cilat janë grupe kuptohen vetë-ndihmë, të cilat përfshijnë skizofrenët forume anonime për skizofreninë, mbështetje ndihmat - audio - dhe videokaseta. Procesi i shërimit është kryesisht një çështje personale dhe varet nga kapaciteti personal. Qëllimi kryesor i shoqërive skizofrenët anonim është që të ndihmojë në kthimin e dinjitetit dhe ndjenjën e qëllimit të pranisë së ekzistencës; ofrojnë mbështetje të fortë, kompanonstva për shëndet të mirë mendor; përmirësimin qëndrim ndaj jetës dhe sëmundjes; inkurajojë miratimin hapa besnik shërim.

Shqyrtime për trajtimin e skizofrenisë flasim për ndryshim pozitiv pas bashkimit të grupeve të vetë-ndihmë. Pas një komunikimi të tillë, pacientët u kthye në ish-jetës së tij, vazhdojnë të punojnë, të gëzojnë jetën dhe të lidheni terapi ka një efekt pozitiv në të gjithë organizmit i cili vuan nga skizofrenia.
Është e nevojshme për të kryer biseda sqaruese me të afërmit për të krijuar një klimë të favorshme për ndërtimin e qetë. Mos kini frikë për të afërmit dhe terapi pacientit përshkruar, sepse shumica e ilaçeve nuk ka reagim të kundërt, nëse ka, ajo do t'ju njoftojë.

Kur ndryshimet në gjendjen e pacientit duhet të raportohet menjëherë me mjekun tuaj për trajtim në kohë korrigjimin e skizofrenisë. Çfarë mund të lajmërojnë familjen? Trazirat gjumit, ankth dhe frikë, refuzimi për të ngrënë, dyshimi, duke kërcyer në humor. Femrat bien në këtë kategori më shpesh dhe zakonisht para menstruacioneve. Ju duhet të jetë i vëmendshëm për të dashurit e tyre, pasi ajo ndikon në efektivitetin e trajtimit të skizofrenisë.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. skizofrenia Slow skizofrenia paranojake 2.