Çrregullime të gjumit dhe procesi i fle në të moshuarit


Prish gjumin në një mënyrë ose në një tjetër festohet në më të moshuar, rreth 25% e tyre rregullisht të marrë pilula gjumi. Pagjumësia është një faktor i rëndësishëm që ndihmon për të vlerësuar cilësinë e jetës së njerëzve të moshuar.
Simptomet kryesore të çrregullime të gjumit janë:
- pagjumësi;
- dremitësh problematike;
- Gjumë përhershme sipërfaqësore;
- Ëndrrat e shumta të rënda;
- zgjim herët;
- ankth dhe shqetësim gjatë zgjimit;
- paaftësia për të ri bie në gjumë;
- lodhje të rënda pas gjumit.


Çrregullime të gjumit dhe gjumi proces në pleqëri është rezultat i bashkëveprimit në mes faktorëve mjekësore, psikogjenike dhe psiko-sociale, të kombinuara me mosfunksionim e aktivitetit të trurit.

Çrregullime të gjumit kryesore
Shkaqet e çrregullime të gjumit fillore në person të moshuar është një e papritur kontraksionin e muskujve, ankthi, gërhitës natën dhe fryma e mbajtjes. Në përgjithësi, sindromi apnea e gjumit zakonisht ndodh në meshkuj trashë pas 50 vitesh, dhe shpesh në pleqëri të femrave.
Këmbët Restless Sindromi është e shoqëruar nga një ndjenjë e shqetësimit dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë, i cili duket kërkojnë papërmbajtshëm për të lëvizur ato. Këto ndjesi janë quajtur dyzestezyey dhe ndodhin në pjesën tjetër, kur një person është pushimi dhe të relaksuar. Shfaqja e shqetësuar Sindromi këmbë ndodh në një moshë të re, dhe me kalimin e viteve vetëm përkeqësuar, sidomos në njerëzit që vuajnë nga dështimi i veshkave, uremia, neuroza, artrit dhe shtatzënisë. Në moshën e vjetër, duhet të jenë më të vëmendshëm për atë, sepse simptomat e kësaj sëmundjeje mund të tregojnë probleme serioze shëndetësore.


Shkaqet e mesme e gjumë i trazuar
Çrregullime të mesme gjumit dhe procesin flenë në të moshuarit është shkaktuar nga neurologjike, somatike dhe sëmundjet mendore. Më shpesh çon në pagjumësi zemrat tilla patologji si sëmundje arterie koronare, hipertension arterial, hipertensioni dhe angina. Korrigjimi terapeutik i dështimit të zemrës, të zgjidhë probleme me gjumin.
Shpesh shkelësit sulmet akt gjumin e astmës, sëmundje pulmonare obstruktive, sindroma të ndryshme dhimbje, poliosteoartroz, diabet, hyperthyroidism, hyperplasia prostatic, anemi dhe dështimi i veshkave.

Në patologji somatike në pacientit moshuar vërejtur fle sipërfaqësore me awakenings shpeshta, kështu që trajtimi ka për qëllim adresimin sëmundje themelor, jo përdorimin e pilula gjumi.

Shkaqe farmakologjike të çrregullimeve të gjumit:
- droga psikotrope;
- droga antihipertensive;
- droga antiarrhythmic;
- bronchodilators dhe hormonet;
- antibiotikët;
- glycosides zemrës;
- antiparkinsonian dhe lipid-uljen droga;
- Agjentët Antineoplastic;

- droga antitussive.
Gjithashtu, çrregullime të gjumit dhe procesin e gjumit mund të shkaktojnë përdorimin e llojeve të caktuara të pika sy, diuretike, dhe agjentët e anti-diabetik.

Diagnostifikimi çrregullime të gjumit
Për të identifikuar shkaqet kryesore të pagjumësi hetuar parametra të tilla si gjumë kohë fillimin, kohëzgjatjen, numrin e awakenings natën, ëndrrat praninë dhe veçantisë, dhe vlerësuar cilësinë e gjumit dhe zgjimit. Me diagnozën e duhur dhe për të përcaktuar shkaqet e çrregullime të gjumit menduar strategji korrigjimin e mundshme të këtij fenomeni, duke marrë në konsideratë karakteristikat individuale të gjendjes shëndetësore të çdo pacienti.


Trajtimi i pagjumësi
Pacientët që vuajnë nga pagjumësia, ajo është e rekomanduar për të shkuar në shtrat vetëm kur ekziston kjo nevojë fizike, të merrni deri në mëngjes në të njëjtën kohë, pa marrë parasysh kohëzgjatjen e gjumit, dhe naps anulluar. Është gjithashtu e rëndësishme për të kufizuar qëndrimi bosh në shtrat për të shmangur eksperiencë emocionuese para se të shkojnë në shtrat, të shkojnë në të njëjtën kohë, për të shmangur pije tonik pritje në mbrëmje dhe mos nopem.

Terapia e barnave për pagjumësi
Preparatnoe Trajtimi pagjumësi është treguar vetëm pas çrregullime të zgjatura gjumit, ndërsa të ulët dozë farmakokinetik agjentët, duke përfshirë edhe një pritje të shkurtër të emëruar. Pas pacient postterapevtycheskoho monitorimit zakonisht është heqja graduale e drogës hipnozës.

Kur caktimin e qetësuesit të moshuarit doza e tyre e rekomanduar është përgjysmuar, dhe kursi i emëruar i terapisë me ndërprerje minimale dhe medikamente në kohë të ndryshimit. Zakonisht në të vjetër shmangur moshës emërojë brez hipnotyky parë të mos shkaktojnë rrezikun e frymëmarrjes natës depresioni.
Trajtimi i çrregullimeve të gjumit të mesme është me anë të gjeneratës hypnotykov dytë, të cilat janë të shkurtër, të mesëm dhe të gjatë të qëndrueshme. Medikamente të shkurtër të përshkruara për të lehtësuar procesin e bie në gjumë, kohëzgjatja mesatare e ilaçeve të përdorura për të eliminuar gjumi shpeshta dhe thithjen gjumë më të madhe, si dhe mjetet e forta e nevojshme në mënyrë që të përmirësojë cilësinë e gjumit dhe eliminuar zgjimin e hershëm.


Efektet anësore të trajtimit të pagjumësisë:
- ulur tonin e muskujve;
- gjurmë të qenët i përgjumur;
- Dobësia neuromuskular;
- depresioni respirator;
- kapsllëk;
- zvogëluar shkalla e zemrës;
- hipotension;
- mosbalancim;
- zvogëlimi i përqendrimit;
- shtypjen e ndërgjegjes;
- psikozat senile.
Varësia e drogës në njerëz të moshuar rritet si rezultat i konsumit të tepërt të alkoolit, por konsumi i drogës është mjaft e sigurt.

Pagjumësi Parandalimi

Për parandalimin e çrregullimeve të gjumit rekomandohet të përjashtojë përdorimin e çaj, kafe, çokollata dhe pije tonik, të zvogëlojë aktivitetin fizik, për të shmangur overeating dhe emocionet e tepërt para gjumit.