Çrregullime të gjumit në të moshuarit


Gjumi është një gjendje normale fiziologjike e njeriut, kur zgjohen nga zëvendësit e gjumit. Kur një person fle, ëndrra e tij mund të ndahet në disa faza që përsëriten gjatë gjithë natës të paktën pesë herë, dhe kohëzgjatja e një periudhe do të zgjasë rreth gjysmë ore. Ka dy periudha të mëdha të gjumit, lëvizjet e shpejta sy atë, e cila merr një të katërtën e periudhës së gjumit, dhe këtë herë presioni rritur të gjakut, rritet norma e zemrës, dhe në pleqëri, kjo fazë mund të reduktohet në proporcion me periudhën totale e gjumit.


Fenomenet e tilla janë në fenomene të tilla patologjike si trurin hypometabolyzm dashuria e origjinave të ndryshme ose uria oksigjenit të trurit.
Gjumi është i ndarë në katër faza, e para, është një gjumë i lehtë dhe ajo merr jo më shumë se 2% të periudhës totale e gjumit dhe një çrregullime të gjumit në të moshuarit janë vërejtur më shpesh, kur ata shpejt të bien në gjumë dhe të zgjohem shumë shpejt. Faza e dytë është gjumë të lehta, të thellë e kaluar tretë dhe të katërt, ky gjumë i thellë dhe gjatë kësaj periudhe fillon të prodhohet somatotropin hormon somatotropin, i cili është hormoni i gjumit. Në atë kohë, kur ka një plakje fiziologjike, ndryshimi dhe fiziologji e gjumit, ndërsa faza e ul të thella të gjumit dhe mund të jetë mjaft e shpeshtë, zgjim të shkurtër, por kjo është për shkak të disa syndromes dhimbje. Për shkak të faktit se njerëzit e moshuar të kalojnë më shumë kohë në shtrat, në krahasim me të rinjtë, frekuenca e gjumit në të moshuarit është ndryshuar për herë.


Çrregullime të gjumit në të moshuarit është e dy llojeve të parasomnias dhe dyssomnyya dhe në zgjimin parasomniyi është një shtet i konfuzionit, por gjëra të tilla vijnë shpesh në fëmijët e vegjël, por nuk gjeti edhe tek të rriturit. Ky njeri zgjohen, duke frustruar, pak hutuar dhe të ndjeshme për njerëzit rreth tij, dhe zakonisht të shkurtër zgjohen, duke u përpjekur për të shkuar përsëri në gjumë. Lloji i dytë, dyssomnyya, e cila është e ndarë në pagjumësi dhe Hypersomnia, kur pagjumësi, Breaux vështirë për të fjetur për shkak të dhimbje prapa, gulçim në një sfond të dështimit të zemrës, ose kur një person i moshuar merr antipsikotikët dhe benzodyazepynatы. Përveç kësaj pagjumesi në moshuarit mund të shkaktohet nga shkaqe psikologjike, mund të jetë çmenduri kur një person vjetër zhvillohet çmenduri mbi bazën e çrregullimeve vaskulare të trurit. Pagjumësia mund të jenë shkaqet e alkoolit ose kafe, dhe ajo vjen pas marrjes diuretics gjatë natës. Gjumë të rëndë në të moshuarit është pas duke marrë drogë antihipertensive si klonidin, metildofa ose oktadyn, e gjithë kjo plotësim i pakontrolluar i jep ritmin e gjumit dhe syçeltësi, në mënyrë që një person i moshuar nuk mund normalisht bien në gjumë dhe shpesh zgjohen gjatë natës.


Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e pagjumësi ose ndryshimeve nervor ynvolyutyvnыe luajtur që mund të përshkruhet si më poshtë. Ai është më i shpeshtë në krahasim me të rinjtë e sensibilitet të ndryshme për ndryshimet fizike, të tilla si të moshuarit fjalë për dhimbje në këmbë, ose mund të jenë çrregullime emocionale, të tilla si një njeri i moshuar, u largua vetëm pas vdekjes së të afërmve. Ynvolyutyvnaya pagjumësia mund të jetë për shkak të një shkallë më të lartë të ndjeshmërisë ndaj faktorëve të jashtëm dhe kështu të arritur një përgjegjshmëri më të lartë të gjumit. Këto çrregullime mund të jetë nga disa ditë deri në një muaj ose më shumë, ai person shumë rraskapitëse moshuar dhe ai duhet të jetë në krevat, ndërsa ai herë pas here bie në gjumë. Çrregullime të gjumit në të moshuarit mund të fle për shkak polytsyklycheskoho gjatë ditës, ndërsa një person një ndjenjë e gjumit natën pakënaqësisë së. Këtë verë njerëzit të përpiqen për të kompensuar ëndërr ditës ëndrrat e tilla të çojë ditë për një dështim të plotë dhe një person i moshuar absolutisht nuk mund të fle gjatë natës, e cila çon atë në çrregullime të rënda mendore. Kjo ndodh shpesh çrregullime të gjumit në të moshuarit për shkak të sindromi apnea e gjumit, kur një person i moshuar snores dhe kështu shkelur rrjedhjen e ajrit në rrugët e frymëmarrjes, edhe pse ai është duke bërë përpjekje të tepërt për frymë të thellë. Kjo është për shkak të mbyllje e traktin e sipërm respirator për shkak të çekuilibër të tonin dhe lëvizjen e muskujve, kur një person fle. Deri në fund të apnea e shkakton shortness fryma "poluprobuzhdenye" ​​dhe në të njëjtën kohë nuk është një kthim i muskujve të frymëmarrjes për të marrë frymë normale dhe normale.


Çrregullime të gjumit në të moshuarit mund të normalizohen pas diagnozën diferenciale në mënyrë që ju mund të zgjidhni mënyra të përshtatshme për korrigjimin gjumë. Fakti që të rinjtë dhe të mesme-moshës pagjumësia mund të shkaktohet nga ndonjë ndryshim patologjike në trup, por në të moshuarit është e lidhur me moshës lidhur me ndryshimet specifike, por, megjithatë, mjeku duhet të shmanget duke fjetur pilula njerëz të moshuarit. Më të mirë në moshën e rregulluar vjetër herë pas heqjes së gjumit dhe kohën e gjumit është i lidhur me normalizimin tsykadnoho ritmin e gjumit dhe syçeltësi. Përveç kësaj, njerëzit e moshuar duhet të ushtrojë rregullisht për të ngarkesës muskujve dhe promovon gjumë të shëndetshëm. Një burrë i moshuar ka darkë 3 orë para gjumit, kjo duhet eliminuar kafe, çaj të fortë apo alkool, por është më mirë që të pini një gotë qumësht të ngrohtë dhe ajo do të ndihmojë gjumë. Ajo duhet të rregullojë gjumin tuaj gjatë ditës për të eliminuar edhe gjumë të përhershme, dhe gjatë natës një person duhet të flenë në një ambient të rehatshëm, duhet të eleminuar zhurmat, dritë të ndritshme, e ajrit të nxehtë, të rëndë, batanije të pakëndshme dhe krevat vështirë apo shumë të butë. Gjumi mund të normalizohen nëse përmbushë të gjitha këshillat e mjekut dhe të përpiqet të mos bjerë në gjumë gjatë ditës.