Çrregullime të gjumit në seksit të fortë


Shumë nga djemtë gjumit është i fundit i një liste të rasteve të përfundojë në ditë. Ndonjëherë njerëzit mendojnë se flenë një humbje kohe. Gabime të tilla çojnë në faktin se një potencial i madh intelektual dhe fizik mbetet i parealizuar.
Në fakt, gjumë qetësues - është një nga problemet kryesore të ditës. Koha kalojmë në të, me siguri do të paguajë në të gjitha përpjekjet tona. Gjumi - është një "kundërsulm" efektive trupi, duke u përgatitur për ditën e ardhshme. Kjo na lejon të mendojmë, për të vepruar, për të optimizuar kohën. Nëse gjumë të mirë, ju mund të më të mirë të arritur qëllimet e tyre.Shkaqet e privimit gjumë
Shumë njerëz thjesht nuk e pranojnë veten e tyre se ata kanë nevojë për më shumë kohë për të ëndërrojnë dhe të besojnë se ata të qenët i përgjumur - rezultat i punës së mirë prodhuese. Ata mësohen për lodhje të vazhdueshme dhe mendoj se kjo është normale.
Por çdo person ka shkallën e tyre të gjumit. Shumica e të rriturve kanë nevojë për 7-8 orë gjumë. Megjithatë, shumë nga ata që përdoren për të fjetur shumë pak. Për të thonë se një çrregullime të gjumit personi për shkak të mungesës së gjumit mund të jenë shenjat e mëposhtme:
• lodhje, mungesë e energjisë gjatë ditës së punës;

• Paaftësia për t'u përqëndruar;
• nervozizëm, burkotlyvist, humbja e vetë-kontrollit;
• të qenët i përgjumur në timon.

Ngarkesa në punë
Në punën e fortë seksi nganjëherë merr aq shumë kohë që fle plotë dhe të pushoni atë të mjaftueshme. Për shkak të fokusit në suksesin që ata duhet të punojnë jashtë orarit në fundjavë dhe gjatë natës. Dhe ndërsa shumë kohë për të shpenzuar në rrugë.
Shipping stresit në punë dhe jemi mjaft të aftë për të shkaktojnë çrregullime të gjumit në seksit të fortë. Në natën, ata shpesh nuk mund të përzënë larg nga vetë mendimet shqetësuese, ankth. Trupi ka nevojë për pushim, por mendërisht përsëri dhe përsëri përshkohet rastet urgjente.


Si rezultat, njerëzit nuk mund të bien në gjumë apo të zgjoheni natën dhe nuk fle deri në mëngjes, dhe një sinjal alarmi se ishte koha për të punuar përsëri.
Të fle çrregullime nuk do të ndërhyjë me njerëzit për t'u çlodhur plotësisht, ju duhet të lënë punën në punë, në kohë të lirë dhe trurit pushim dhe trupit. Për këtë është e nevojshme për të krijuar një linjë të qartë që ndan zonën e punës dhe të pushimit.
E gjithë kjo nuk është e lehtë për ata që punojnë në shtëpi. Ata disi nevojë për afat, ecën në rrugë. Ju duhet të mësojnë për të hequr qafe mendimet shqetësuese, jo vetëm gjatë natës, por edhe gjatë ditës. Për ta bërë këtë, ju mund të diskutojnë atë me miqtë ose reset tensionin në palestër. Dhe sigurisht largohet nga të gjitha problemet e tyre në prag të dhoma gjumi.


Orari intensive
Shumë prej djemve merr shumë kohë jo vetëm për të punuar. Ata shkojnë në palestër, tifo për ekipin tuaj të preferuar, pajis shtëpi, riparimin e makinave, pjesa tjetër në parti me miqtë, të marrë fëmijët nga shkolla, të ndihmojë ata për të bërë detyrat e shtëpisë, duke ecur qen. Lista është e pafund.
Për një orar i tillë i ngushtë nuk ka shkaktuar shqetësime të gjumit, dhe të mësojnë se si për të përcaktuar prioritetet, duke planifikuar në përputhje me kohën e tyre, soberly vlerësuar densitetin e planit të tij. Disa detyra nuk kryejnë vetë, por gjëra të rëndësishme për të organizuar në mënyrë që ata të marrin më pak kohë. Nga disa pika të planit të tij mund të vidyazykatysya në të gjitha, për shkak se ata mund të kthehen më vonë. Vënë prioritetet e veta, të vendosur gjumë të shëndetshëm një pozitë udhëheqëse.


Ndryshimet në mënyrën e jetesës
Në jetën e njerëzve është një shumë e ndryshimeve të planifikuara apo të papritura, të cilat mund të ndikojnë në gjumë. Sigurisht, të ndryshojë për të keq prekur negativisht. Megjithatë, një lajm i mirë mund të japin stresin, shqetësimet dhe gjumë shpëtoj. Shembuj ndryshime të këndshme përfshijnë martesën dhe të pasur fëmijë, duke lëvizur dhe ndryshuar punë. Ndikimi negativ i humbjes së të dashurit të bëjë dhe të punës, divorc, aksident me makinë, sëmundje serioze, gjyqësore, trazira financiare.
Të gjitha këto ngjarje mund të shkaktojnë depresionin. Shumë nga djemtë ajo fillon në heshtje, gradualisht duke përparuar deri në pikën që pjesë e jetës është dëshpërim.

Depresioneve mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, për shembull, për të bërë natën për të rrokulliset nga njëra anë në tjetrën apo, anasjelltas, për të fjetur gjatë gjithë ditës. Si rezultat i përkeqësimit të gjumit, shumë njerëz u ndal për të i kushtoj vëmendje për shkak të gjendjes së tyre fizike, ushqyer rregullisht, harrojmë për ushtrime fizike. Shpesh njerëzit të gjeni një prizë për alkoolit dhe drogës, si rezultat i humbjes së interesit në jetë.

Në mënyrë tipike, seksit të fortë preferojnë të mbajnë ndjenjat e tyre për veten e tyre. Ndonjëherë me kalimin e kohës të grumbulluar një masë kritike, duke çuar në dhunë të fortë. Në disa raste, dhuna mashkull drejtuar në to. Sipas statistikave, kjo është seksi fortë katër herë më të prirur për vetëvrasje se sa gratë.

Shumë njerëz nuk duan të kthehet në një terapist, sepse ata kanë frikë se ata do të zhvillojnë në lidhje me ide e keqe. Në fakt, ndjenjat depresive - kjo është krejt normale, e cila, megjithatë, mund të shkaktojë dëm për shëndetin e njeriut. Pra, nëse një njeri mendon se depresioni i tij duhet të fillojë me të paktën rozyazyka me gruan e tij apo të dashurën e një mjeku ose një prift, dhe nuk përpiqen për të luftuar depresionin vetëm.