Rregullat për të Drejtat e shëndetshme gjumë


Për shumë, rritja në mëngjes është një stres i vërtetë. Ajo ka kaq herët, kështu që ndërsa shëndoshë alarmi kur urrejtëshme. Dhe unë do të doja të qëndrojnë. Në raste të tilla, ne veçanti zili të papunët, sepse ata mund të fle një kohë të pacaktuar. Pse është kaq e vështirë të bjerë në gjumë dhe zgjohen? Kjo duket të jetë duke punuar gjithë ditën, vetëm të mbyllë sytë tuaj për të fjetur dhe mendimet e ndryshme dhe planet e ardhshme të ngjiten në kokë. Si rezultat, vetëm të bien në gjumë pas mesnatës dhe në mëngjes ndjehen të lodhur, sikur nuk fle fare. Pse është kjo ndodh fle si të nevojshme që rregullat themelore për njeriun të shëndetshme gjumë?


Nevoja për gjumë
Disa besojnë se në qoftë se ju bëni një gjumë të shkurtër, ne do të kemi më shumë kohë në këtë rast. Çfarë qesharake gënjeshtër 7-8 orë në shtrat, në qoftë se ju mund të me mençuri të kaloni kohën tuaj të lirë. Sigurisht, të mësuarit për të fjetur 4 orë në ditë, ndoshta, për këtë ekzistojnë teknika të ndryshme. Ju të gjithë do të mburremi se të bëjë të gjitha që dita juaj ishte më e gjatë. Megjithatë, mungesa e gjumit ndikon në shëndetin e pas disa ditësh të eksperimentit. Së pari, gjërat e zakonshme që ju do të shpenzojnë më shumë kohë dhe më pas përkeqësohet përqendrim dobësuar dhe të menduarit. Për një nevыsыpanye njeri është një stres të vërtetë, kështu që ajo bëhet nervoz, të frustruar me të dashurit e tyre. Përveç kësaj, njerëzit që flenë pak më shumë se të tjerët të prirur për trashje. Për të shmangur pasojat e pakëndshme e një eksperiment të tillë mbi veten tuaj, ju duhet të ndiqni rregullat e gjumë të shëndetshëm.


Gjumë
Ka dy lloje të njerëzve: Zogjtë dhe larks. Dhe pavarësisht nga dallimi dhe dy prej tyre nuk është e rekomanduar për të shkuar në shtrat më vonë se 12:00. Që nga ajo ndërmjet mesnatës dhe 06:00 është gjumi më i shëndetshëm dhe me cilësi për person. Pra, nëse pushimet tuaja do të përfshijë këtë kohë, ju do të jetë në gjendje të fle.

Nëse ju shkoni në shtrat pas orës së tretë të natës, atëherë në mëngjes ju do të përjetojnë lodhje dhe dobësi. Pra, ju do të ndiheni, nëse ju fle gjatë ditës. Në këtë rast, efekti i veprave derdhje. Dini rregullat e gjumë të shëndetshëm të bazuar në gjatësinë e pjesës tjetër të paktën 8 orë. Kjo kohë është e mjaftueshme për një person të shërohem. Por ka pak dallim. Për disa kjo mund të jetë e mjaftueshme për 6-7 orë gjumë, por dikush vetëm derdhur nëpër 9-10. Në përgjithësi, është e nevojshme që flenë ishte për të paktën gjashtë dhe jo më shumë se 10 orë.


Kushtet e gjumë të shëndetshëm
Dhomë
Para se të shkojnë në shtrat a duhet të hedh dhomë gjumi. Ajrit të freskët dhe gjumi relaksuese bën më të këndshme. Temperatura në dhomë duhet të jetë 22 gradë.

Krevat
Rëndësia dhënë rregullat e shtratit të shëndetshme gjumë. Ajo është e mirë për të përdorur në shtrat bërë nga pëlhura natyrore që nuk provokojnë alergji. Pëlhurë mëndafshi krijon një ndjenjë e freski, kështu që është e përkryer për ata njerëz që gjithmonë të zihet fryma. Nëse ju vazhdimisht të ftohtë, atëherë opsioni më i mirë do të jetë shtrat me pambuk. Gjithashtu, mos harroni rëndësinë e pillows dhe dyshek. Ajo është e mirë për të përdorur dyshek ortopedik dhe pillows nga vidyazykatysya plotësisht ose të zëvendësojë roll të veçantë.


Veshje
Gjumë të mirë do të jetë e vështirë të arrihet në qoftë se duke fjetur në lëvizje lidhet rroba. Situata ideale do të fle fare lakuriq. Por mos u shqetësoni, nëse ju jeni duke përdorur për të fjetur në pizhame, për sa kohë që ajo është bërë nga materiale natyrore.

Kushtet e furnizimit me para gjumit
Mundohuni të mos të ngarkesës deri në natën, është e këshillueshme për të ngrënë 4 orë para gjumit. Nëse ju jeni të uritur, ju mund të hani diçka kos shumë të lehta ose një mollë. Pra, ju nuk do të ngarkesës stomak dhe nuk do të ndjehen të urisë. Është gjithashtu e rëndësishme të dini se ju mund të merrni pije gjatë natës. Alkool ka efektin e pushim, por stimulon sistemin nervor. Prandaj, në qoftë se keni arritur të fjetur, por fle do të jetë jetëshkurtër dhe sipërfaqësore. Mos pini natës lëngje kofeynsoderzhaschye të freskëta dhe pije, si ata janë të stimuluar sistemin nervor. Ajo është e mirë për të pirë para gotë gjumit me ujë të ngrohtë ose çaj nenexhik.


Rregullat themelore
Dalin në pension dhe për të marrë çdo ditë në të njëjtën kohë, edhe në fundjavë ose pushime. Trupi merr përdorur për të rutinës së përditshme, dhe ju do të zgjoheni dhe të bien në gjumë të lehtë.

Në qoftë se trupi nuk dëshiron të fle, ju nuk duhet të detyrojë atë. Nëse brenda 20 minutave ju nuk mund të bie në gjumë, pastaj të angazhohen me çdo biznes, lexoni një libër apo të shikojnë TV. Kjo do të shkaktojë marramendje dhe të ju ndihmojë të fle.