Produktet ndihmojë për të përballuar stresin


Nxitojnë të përhershëm, koha dhe stresi shkakton sistemi ynë nervor për të punuar nën ngarkesa të larta, veçanërisht në qoftë se ju nuk keni marrë ndonjë veprim për të luftuar emocionet negative. Megjithatë, nuk janë produkte për të ndihmuar të përballen me stresin, duke na lejuar për të ulur tensionin dhe për të ruajtur shëndetin e tyre.
Ne të gjithë e dimë rregullat e tilla të thjeshta të furnizimit, si:
- hani ushqime të vogla 5-6 herë në ditë;
- mëngjes duhet të jetë i mirë dhe i përzemërt dhe të lehta darkë;
- reduktuar futje kripë;


- vidyazykatysya e yndyror, e ëmbël, salcat e ndryshme;
- përjashtojnë alkool.

Por seriozisht të përballen me stresin mund të ngrënë ushqime të caktuara. Ju mund të mendoni se kjo do të fokusohet në çokollatë e errët. Po, kjo është në fakt një mjet për të ndihmuar të heqin qafe e tensionit nervor, sepse ajo prodhon në hormonit trupin e gëzimit - serotonin. Megjithatë, ka shumë produkte të tjera që ndihmojnë për të përballuar me një humor të keq.

Peshk
Një sanduiç me një fetë e salmon do të ndihmojë për të mbush me gëzim dhe të përballen me stresin. Shumë shpesh tensioni nervor dhe depresioni vazhdueshme të çojnë në dobësimin e trupit. Dhe anëtarët e detare peshku omega 3 acide yndyrore të cilat ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar, përveç reduktuar prodhimin e citokineve (prodhuar në përgjigje të stresit dhe të çojë në inflamacion në trup). Omega-3 acide yndyrore mbështetur funksionin e zemrës dhe stabilizimin e presionit të gjakut, si edhe zbutjen e simptomave të PMS.


Jod
Nëse vuani nga lodhja dhe janë të prirur për stres, atëherë dietën tuaj duhet të jetë i pranishëm ushqime që përmbajnë jod. Për shembull, alga deti. Të përfshira në jod saj përbërjen dhe zinkut stabilizon sistemin endokrin. Siç e dini, hormonet janë rregullatorët e mirëqënien tonë dhe humor. Bromine leshterik pasur, ndihmon për të përballuar stresin, duke vepruar qetësimin e sistemit nervor. Jodi gjithashtu mund të gjenden në karrota, bukë nga mielli gruri, portokall, hudhër.


Lakër
Nga produktet që ndihmojnë në luftën kundër tensionit nervor, përfshijnë lakër. Brokoli është një pjatë e madhe anë për peshk. Është e dobishme në atë që ajo përmban një sasi të madhe të vitaminës B1 dhe acidit folik. Pra, mjekët rekomandojnë që të shtoni në dietë lakër tuaj me çrregullime nervore, depresion, rritje të ankthit dhe sulme paniku. Përveç kësaj, lakër është e pasur me kalium, omega-3 acide dhe vitaminë E, e cila përmirëson muskujt e zemrës, forcon enët e gjakut dhe pastron trupin e kolesterolit të keq.


Kalcium
Kur mangësi kalciumi ne bëhet shumë nervoz. Përkundër faktit se trupi përbën vetëm 1% të këtij elementi, madje edhe duke u shpëtoj prej kësaj vogëlsinë mund të shkaktojë lodhje dhe stresi. Shpesh njerëzit që vuajnë nga mungesa e kalciumit, kafshoj thonjtë tuaj, ajo është e usydity e vështirë në një vend, ata gjithmonë ndjehen tensione.
Plotësoni mangësi kalciumit në trup mund të, në qoftë se ju të shtoni në dietën tuaj produktet e mëposhtme: të qumështit, panxhar, bukë gruri, fasulet. Të pasura me kalcium dhe bajame, e cila, që ra fjala, është në vendin e parë në mesin e produkteve të antidepressant.

Grusht gjithsej bajame mund të ju ndihmojë të shpëtoj nga shenjat e para të lodhjes. Përfshira në këto ryboflamyn arra, ndihmon prodhimin e serotonin. Një magnez ndihmon për të përballuar me zemërim dhe forcimin e sistemit nervor.

Vezë
Ky produkt është një burim i madh i lecithin mbrapa qelizat tona nervore. Lecithin gjithashtu ndihmon prodhimin e choline, acetilkolinės aktivizon - neurotransmitter kryesore përmirëson trurin. Mungesa e choline mund të shkaktojë hutim, depresion, koncentrim dëmtuar.

Më të dobishme janë vezë trembem, sepse përbërja e tyre është glycine, e nevojshme për zhvillimin e sistemit nervor. Për më tepër, glycine ndihmon për të normalizuar presionin dhe për të përmirësuar metabolizmin. Përfitimet e vezëve trembem qëndron në faktin se ata janë të pasura me vitaminë E - një nga të paktët që nuk janë shkatërruar nga trajtimit të ngrohjes. Ky efekt substancë të dobishme për punën e sistemit kardiovaskular, dhe është shumë i dobishëm për lëkurën dhe vizionin.

Fruta
Sigurisht, produktet që ndihmojnë për të përballuar stresin, nuk mund të përfshijë një fryt. Në fakt, ato përmbajnë energjinë e tokës dhe diellit, është ideale për përmirësimin e humor. Shumë të dobishme janë rrush, dardha, banane dhe grejpfrut, e cila përmban kërkesat e nevojshme ditore të vitaminës C.