Reaksionin e trupit njerëzor për alkool


Nga të pijshëm, kryesisht mëlçisë vuan, sepse mëlçisë ka qeliza që mund të luftuar të dëmshme për substancat e trupit tonë. Në qelizat e mëlçisë përmbante dehydrogenase alkool enzimë, e cila ka për qëllim për të thyer alkool. Çfarë duhet të jetë reagimi normale njerëzore për alkool?
Numri i këtij enzimë është një tipar i çdo organizmi, në një nga shumë të tij, të tjerë pak. Në shkencën moderne mjekësore ka asnjë mënyrë për të përcaktuar sasinë e alkoolit në mëlçi e pacientit. Sot ne mund të themi me siguri vetëm se kjo enzimë në gratë më pak se meshkujt. Përveç kësaj, përgjigja e trupit të alkoolit varet nga pesha e trupit dhe karakteristika të tjera individuale të organizmit, dhe kështu me radhë. Z.Kur përdoret dhe reagimi mbi trupin e lutem alkoolike me herbs dhe rrënjët ngarkesës në rritje të mëlçisë dy herë, sepse përveç alkoolit krijojnë ngarkesës dhe bimët. Pa dyshim, në të cilën disa fis i largët, njerëzit e të cilit jetojnë në kushte të favorshme të mjedisit, tretësirë ​​e bimëve të vërtetë punojnë mirë. Por në botën e shumë e shumë faktorë të sotme që ndikojnë në mëlçinë. Dhe shtoni një kuptim të ri jo jo. Sot ne e dimë se një numër të madh të bimëve që kanë pronat e dobishme për njerëzit, kamomil, celandine, Sweet Grass, Kalgan, i urtë, xhenxhefil, lisi leh, thupër. Problemi është se marrja e domosdoshme dozë e bimëve që ato ofrojnë një efekt terapeutik dhe nuk e dëmtojnë mëlçinë. Prandaj, është e nevojshme për të marrë ilaçe bimor nën mbikëqyrje mjekësore.


Në mjekësinë moderne, ka droga në bazë të ekstrakteve të alkoolit nga bimët. Ato kryhen të gjitha testet e nevojshme janë shitur në farmaci nuk është aditivëve si biologjikisht aktive (BAA), si dhe droga - dhe ky është një tregues i sigurisë. Në kushtet e sistemit kardiovaskular të personit 30 gram 96% alkool në ditë - një dozë të dobishme për njerëzit të shëndetshëm, për gratë të shëndetshme - 15 oz. Për të parë Kardiologji pije parëndësishme: raki, vodka, uiski, verë, të thata gjëja kryesore - ajo nuk e kalon shumën e parashikuar. Cilësia e pije, natyrisht, gjithashtu ndikojnë në shëndetin. Studimet e kryera në Francë tregoi se njerëzit që pijnë alkool në moderim, më pak të ngjarë të vuajnë nga sulmet e zemrës se sa ata që nuk pijnë. Fakti se alkooli dhe reagimi i tij në trupin e rrit metabolizmin lipidet, duke rezultuar në kolesterolit të reduktuar të gjakut, liquefies gjakut, dhe kështu zvogëlon rrezikun e clots gjakut.


Sa për shtojcave bimor, besimi i përhapur se alkooli ndihmon asimilimin e ushqyesve të përmbajtura në "medicinale" bimëve - jo më shumë se mashtrim. Edhe herbs janë spektër mjaft të paqartë të veprimit. Për shembull, Corvalol e krijuar mbi bazën e Valerian konsideruar drogës kardiak - në fakt, ajo ofron vetëm një qetësues që është efekt qetësues. Natyrisht, shkaqet e sëmundjeve të caktuara dhe reagimet në trupin e alkoolit, kanë një komponent emocional. Kur një person qetësohet, ai merr më të mirë për sa i përket hipertensionit dhe sëmundjeve koronare të zemrës. Por droga kardiak ose sanëz ose motherwort, murriz apo jo. Ka edhe tonics nga bimët. Por në këtë rast, alkooli është thjesht një mjet për dërgimin e substancave në trup, dhe jo nga mjekësia.