Mënyrat për të luftuar varësinë nga çokollatë


Sipas studimeve të shumta, një pasion për çokollatë është e ngjashme me varësinë e drogës dhe alkoolizmi simptome. Njerëzit që vuajnë nga çokollatë të varësisë, vini re se ndonjëherë është e vështirë vidyazykatysya e saj, dhe ajo i jep një shumë të trazirave. Megjithatë, ju lutem vini re se një pasion për çokollatë nuk mund t'i atribuohet në varësinë e vërtetë, sepse shokoladomanov asnjë tërheqje. Prandaj, mënyra për t'u marrë me varësinë në çokollatë kërkon përcaktimin e shkaqeve të vërteta të kësaj dashurie të tepruar për ëmbëlsirat.


Varësisht nga shkaqet e çokollatë
Shpesh varësia në çokollatë prek gratë, ndërsa burrat e karakterizuar nga pasioni për mish. Cila është arsyeja për këto ndryshime? dëshira për të ngrënë çokollatë në gratë ndodh kur nivelet e hormoneve humor të mirë zvogëlohet. Këto hormone - endorphins prodhuar në tru, si dhe efektin e tyre në njerëz të ngjashëm me atë të drogës. Varësisht nga përmbajtja e seksit femër hormonet estrogjenit dhe prohestrohena, shuma e endorphins shkon. Kjo shpjegon se varësia e çokollatë shpesh përjetuar nga gratë. Dëshira për të ngrënë këtë ëmbëlsi në to ndryshon gjatë ciklit menstrual, niveli maksimal arritur para menstruacione. Përdorimi çokollatë ndihmon për të rritur përmbajtjen e endorphins, kështu që mbush me gëzim. Përveç kësaj, ai ka një shije të madhe të butë, dhe jo disa zëvendësim nuk mund të shkëpusin nga dëshira e vërtetë për të ngrënë. Për shumë gra e vetmja kënaqësi çokollatë.


Çokollatë Harm
Kjo delikatesë sjell jo vetëm argëtim, por edhe dëmtojnë përdorimin e tij të tepruar. Kjo mund të çojë në probleme të plotësisë dhe sistemit kardiovaskular. Nëse keni sëmundje diabet apo ndonjë nga të afërmit e tyre është i sëmurë, ju mund të keni probleme me përdorimin e pakufizuar të çokollatë. Disa të refuzojë vakt të plotë, duke e zëvendësuar atë me çokollatë, për të shmangur marrjen e yndyrë. Megjithatë, ju ende vënë vetes dëm si vlera ushqyese e çokollatë dhe jo të dobët.


Mënyrat për të luftuar shokoladomanyey
Përballja me dëshirë të papërmbajtshme për të ngrënë çokollatë? Këtu janë disa këshilla.

A pak durim
Mënyrat për të luftuar me shumë varësi përfshijnë këtë rregull. Nëse jeni të vërtetë të kërkuar për të ngrënë çokollatë, atëherë hani një mollë ose pini ujë. Prisni 15 minuta, pastaj nëse dëshira zhduket, mënyra të tjera, si të hani çokollatë nuk kanë zgjidhje.

Gjej zëvendësim
Nëse dëshironi çokollatë, ndoshta ju jeni vetëm të uritur. Por përveç çokollatë ka mënyra të tjera për të luftuar urinë. Hani fruta, arra ose sallatë. Këto produkte janë shumë ushqyese dhe të dobishme. Vjetër një person bëhet, aq më lehtë braktisë ndonjë produkt. Siç doli njerëzit të cilët kanë arritur shumë më të lehtë '60 vidyazykatysya e çokollatë sesa të rinj. Por, shumë njerëz thjesht nuk mund ta imagjinoj jetën e tyre pa çokollatë, dhe asgjë nuk mund ta zëvendësojë atë.


Hani çokollatë, por pak
Nëse keni nevojë për të hequr qafe të varësisë çokollatë tani, por ka mënyra të tjera për të luftuar ju nuk e ndihmoni, atëherë kënaq në një të plotë e ëmbël është e nevojshme. Lejoni vetes një çokollatë të vogël, 15 gram ju do të jetë mjaft e mjaftueshme (gati e barabartë me dy sheshet e çokollatë). Ky numër përmban 75 kalori dhe vetëm 4 gram yndyrë, në mënyrë që figura keni dëshirë të bëni asnjë të keqe dhe shuaj.

Hiq çokollatë nga pamje
Shpesh ne hamë, kur kemi marrë ndonjë gjë veten. Për shembull, ne do të shkojmë në dhomë, duke menduar se do të ndihmojë të fillojë për të ngrënë dhe të kapur syrin e çokollatë. Gjatë rozyazyka me telefon apo shikuar TV ne nuk njoftim sa hëngra një pako çokollata, edhe pse nuk është pjesë e planeve tona për të ngrënë të gjitha përnjëherë.


Prandaj, mënyra për t'u marrë me varësisë përfshijnë përjashtimin çokollatë nga sytë. A nuk e lënë atë në një vend të dukshëm. Ose të vënë pranë një copë, dhe fshehin pjesën tjetër.

Hani një ëmbëlsirat të ulët-yndyrë
Nëse jeni në kërkim të mënyrave për t'u marrë me varësisë çokollatë për shkak të faktit se ju jeni të frikësuar për të fituar peshë, atëherë ju duhet të i kushtoj vëmendje të yndyrë ëmbël. Për shembull, në vend të çokollatë të zakonshme që ju mund të hani karamele të ulët-yndyrë me shije çokollatë apo pirë kakao, e cila gjithashtu mungon yndyrë.


Gjej sekuestrimin
Më të varësisë çokollatë lind nga fakti se një person është zhdukur kënaqësi në jetë, emocione të ndritshme. Por toka nuk do të sillen rreth një çokollatë, mund të gjeni një shumë e hobi që mund të ju japin kënaqësi dhe largohu nga kjo varësisë. Një shëtitje me miqtë, të gëzojnë një stërvitje apo thjesht filloni të lexoni. Ju do të vini re se si jeta juaj do të jetë më të pasur dhe më interesante.