Mënyrat për të luftuar me shtetin e gjellë e mbetur


Megjithatë çuditshme kjo nuk ka dukej, por hangover mund të quhet e mirë për një person pasi ajo na detyron për të mbajtur kontrollin e varësisë së tij ndaj alkoolit. Dhe në të njëjtën kohë parandalon mbledhë dhe të përdorin mënyra të ndryshme për të që kanë të bëjnë me gjendjen e dhimbje koke.
Një tjetër paradoks - antypohmelnыmy do të thotë që të merren me gjendjen e dhimbje koke shpesh duhet të përdorin seksin e drejtë. Kërkuesit e SHBA gjetën se gratë vuajnë nga njerëzit kjo sindromë të fortë, madje edhe në qoftë se ata marrin të njëjtën dozë e alkoolit. Për të vlerësuar peshën e një gjellë e mbetur, studiuesit morën në konsideratë 13 karakteristikat e tij, duke përfshirë - dhimbje koke, dehidratim, vjellje, duart duke u dridhur, lodhje. Sipas ekspertëve amerikanë, një nga shkaqet e grave të rënda gjellë e mbetur është më e ulët e tyre në krahasim me peshën më të fortë seksuale, dhe rrjedhimisht më pak lëngjeve të trupit. Rezultati është konsideruar si një dehje të fortë.


Përveç kësaj, problemi mund të jetë edhe në veçoritë anatomike femrat. Ata kalojnë sasi të mëdha të alkoolit dhe të mëlçisë në gjak. Si rezultat, mëlçisë nuk vuan aq shumë si në burrat dhe gratë më shpesh kesh alkoolike. Megjithatë, gjithnjë e më shumë vuan tërë trupin.
Gjithsesi, duket se hangover, ose më mirë, mënyra për të luftuar këtë sindrom - në tërësi problemin mashkullor.

Të festës
• Kushtetuta e nxitim para-pushime, gratë heqë tabelë me një gotë shampanjë dhe dehen shpejt. Për pushime nuk ishte prishur nga shëndetit të dobët, ju mund të hani para ushqimit, për shembull, hani një sanduiç me havjar, të cilat mbulojnë filmit yndyrë bark.

• Ekspertët këshillojnë hypotensive sipër mënyra për t'u marrë me një gjellë e mbetur të plotësuar një filxhan kafe, ndryshe, përdorimi i alkoolit mund të çojë në gjendje poluobmorochnomu.

Gjatë festës
• Përdorni alkool domosdoshmëri ngjitje apo gradë zbritëse pa alternuara pije alkoolike dhe të forta. Paraqet një rrezik të veçantë të përzierjes vodka dhe verëra të ndryshme. Dhe më të mirë të të gjithë të gjithë vakt të preferojnë një pije.
• Në mëngjes pas festave nuk merret me shtetin e gjellë e mbetur për të pirë pije të lehta, të tilla si vodka, verë e bardhë, xhin. Por uiski dhe raki janë më të rrezikshëm. Dhe e verë të kuqe është tyramine. Ky amino acid kontribuon në shfaqjen e dhimbje koke.

• Përveç kësaj, yyazytsirnist zgjoheni me një gjellë e mbetur, si më pak pije kur holluar lëng frutash ose ujë, por jo sodas, përshpejtojnë absorbimin e alkoolit. Dhe si ushqim nuk duhet të zgjidhni çokollatë dhe djathë, veçanërisht të pjekur, pasi ato mund të shkaktojnë dhimbje koke.
• Mos harroni për ventilim, tym dhe mbytje të lehtë të çojë në vjellje, dhimbje koke, marramendje.

Pas pushimeve
• Para se të gjumit duhet të pini disa gota ujë. Kjo do të lehtësojë në masë të madhe vuajtjet e mëngjesit. Ju mund të para-pi qetësues, ju lutem, pilula gjumi por që kombinimit të saj me alkool të ketë pasoja të paparashikueshme.

• Zgjohen në mëngjes, dhe të marrë një dush dhe të pini lëng. Dhe edhe në qoftë se ju ndiheni aq të mirë, ne duhet të organizojmë ditë agjërimi, hiqni dorë nga të skuqura dhe të tymosur, mallrat e konservuar, produkte të qumështit dhe drithëra. Mirë për të zgjedhur patate, krunde misri, mish i gatuar, oriz, produktet e qumështit. Kafe, çaj i fortë, sodas dhe pije qëndron, ata japin tendosje shtesë në enët e gjakut dhe zemrën. Por në grejpfrut dhe lëngje portokalli përmbajnë një shumë të fruktozë, e cila ndihmon për procesin e alkoolit. Përshtatshme si vezë të papërpunuara me kripë, lëng domate, çaj me limon dhe mjaltë, lëng boronicë. Një sasi e madhe e lëngjeve ndihmon për të përshpejtuar tërheqjen e alkoolit.

• Përvojë mënyra povikmy për t'u marrë me një gjellë e mbetur - e Brines ndryshme - kastravec, lakër dhe produktet e qumështit të tilla si kos, hirrë, kos.
• Megjithatë, jo të gjithë njerëzit janë të recetave të mirë. Paraardhësit tanë në banjë me një gjellë e mbetur shkuar, por mjekët moderne nuk e rekomandojmë, sepse njerëzit vetëm shumë i shëndetshëm mund të sigurtë të përballojë një rritje në banjë ose sauna crapulent.
• Nëse pas libacionet bollëk ishte me të vërtetë e keqe, ju mund të vënë akull mbi kokën e tij, mbi vezë këmbët vënë mustardë, pije stomak dhe të vënë një klizmë. Dhe gjithashtu fle mirë dhe të marrë një shëtitje në ajër të pastër.

• Por pohmelyatys nuk më lënë këtë opsion në raste ekstreme.