Temperaturën e trupit basal gjatë shtatzënisë


Nëse jeni shtatzënë dhe ju keni ethe, atëherë kjo është nayiyazytsirnishe arsye. Kjo mund të shërbejë si një ndryshim në përgjigjet hormonale dhe thermoregulatory shkak të njëjtën shtatzënisë. Kjo rritje e temperaturës vepron dhe të shfaqë qëndrimin interesante vendosur brenda subfebrile. Temperatura gjatë shtatzënisë nuk janë në gjendje të bien një kohë shumë të gjatë, dhe në qoftë se nuk ka shkak tjetër i njohur i rritjes, ajo nuk është veçanërisht e shqetësuar dhe nuk bëjnë ndonjë veprim.
Kjo ndodh se trupi i gruas gjatë shtatzënisë filloi procesin inflamator. Kur regjistrimi një grua sjell një shumëllojshmëri të testeve për të ndihmuar të identifikuar problemin.


Në shumicën e rasteve, ethe në shtatzëni është një simptomë e sëmundjeve respiratore akute dhe për këtë arsye kanë nevojë për këshilla mjekësore, sepse specialisti mjekësor krijon një diagnozë të saktë dhe të përshkruajnë trajtim. Ky mjekim gjatë shtatzënisë duket janë masa ekstreme. Nëse temperatura është e ulët, është e mundur të aplikohet trajtim në shtëpi.
Trajtimi jo-drogës - opsioni më i përshtatshëm gjatë shtatzënisë.
Në temperaturë të ulët përdorimi popullore mjetet juridike trajtimit. Kushti më i rëndësishëm është për të pirë copiously, por me shumë kujdes, sepse lëngu i tepërt mund të shkaktojë ënjtje. Në tremujorin e parë nuk ka asnjë tregues kufizojnë veten për të pirë. Dhe në tremujorin e dytë dhe të tretë të lëngjeve konsumuar duhet të kontrollohet.

Për të pirë, ju mund të përdorni çaj limoni, kamomil supë, pije frutash, gëlqere, butë, qumësht dhe vajra dhe mjaltë. Gjëja kryesore për të pirë ishte e ngrohtë dhe jo shumë të nxehtë.
Kur ngritjen e temperaturës në 38 gradë, është e nevojshme për të përgatitur çaj bimor me raspberries, lë nënën dhe njerka, gjethe delli. Merrni një lugë gjelle për katër herë në ditë.
Ne ju ofrojmë një recetë: një pjesë-lugë leh copëtuar bardhë derdh një filxhan ujë të vluar, të ftohtë dhe të bëjë katër herë në ditë në një lugë gjelle.

Koktej halore gjithashtu ndihmon në sëmundjet e fytit dhe temperaturë të lartë gjatë shtatzënisë. Përgatitur si më poshtë: 100 g pluhur më shoots rinj bredh, rrënjët 50 gram raspberries dhe veshkat pishe. Vënë atë në një kavanoz qelqi, peresypavshy sheqer të para (100 gram). Hidh një lugë gjelle ujë të vluar, insistojnë jo më shumë se një ditë, dhe për të mbajtur deri në 8 orë në një banjë me ujë. Lër të mbush për 2 ditë, derdhur lëng ndritshme mjedër. Ne të vazhdojë të mbajë në vend të errët dhe të ftohtë, duke marrë deri në 5 herë në ditë.

Temperaturën e trupit basal gjatë shtatzanisë është rrahur edhe rubdown me ujë të ftohtë duke përdorur kompresa të ftohta në ballë. Kjo nuk kutatysya rekomanduar.
Çfarë ndodh nëse temperatura është 37? gjatë shtatzënisë?
Kjo temperaturë nuk duhet të friksojnë grua, natyrisht, në qoftë se nuk ka simptoma të tjera.
Nëse hedhur një ethe gjatë shtatzënisë, ajo sugjeron një të ftohtë, të tilla si SARS. Luftoni me virusin duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Temperatura e 378 gradë për të shuar nuk është e nevojshme. Kjo do të krijojë një mundësi për të trupit për të luftuar patogjene. Dhe kur të keni arritur të shënojë mbi 38? duhet të nxitojnë për të mjeku.

Trajtimi i pectoris në vetvete shtatzënisë është sfungjer obtyranyy me ujë të ngrohtë, dhe në temperatura mbi 38 gradë telefononi menjëherë mjekun. Nëse ju nuk do të kandidojë rrezikun e provokimit defektet e lindjes në fëmijën. Dhe mos harroni se duke marrë aspirinë vetëm në temperaturë të lartë për nënat e ardhshme nuk mund të!
Ethet në fazat e hershme të shtatzënisë deri 374 ° C nuk është kritike. Kjo është në thelb normale për kushtet e hershme të shtatzënisë. Një rritje basal temperaturën e gjatë në fund të oocyte maturimit edhe shërben si një bazë për të përcaktuar shenjat e hershme të shtatzënisë.


Temperatura gjatë shtatzënisë do të duhet për të monitoruar shumë shpesh. Për shkak se ajo ndikon shumë. Reduktimi metodat mjekësore është e padëshirueshme, sepse vlerat e caktuara nën temperatura mund të jetë kërcënim fëmijë fortë palindur.
Nëse temperatura nuk është rritur shumë, fondet e listuara më sipër do të bollëk. Temperaturë të ulët nuk përbën kërcënim për jetën dhe zhvillimin e fëmijës. Prandaj, është e mundur për të bërë trajtime popullore. Nuk ka efekt mbi fëmijën dhe shumë e shkurtër ngritjen e temperaturës nga 15 gradë. Por shpesh ka situata kur ju mund të qetësohem dhe të kalojnë kohën e nevojshme për të vepruar

Kur administrata është e nevojshme për të ulur temperaturën gjatë shtatzënisë?
Kur nuk jashtë për të reduktuar metodat e njerëzve gjatë një periudhe të gjatë kohore; Kur të gjitha përpjekjet për të ulur temperaturën pa mjekim ende në rritje të shpejtë; kur ethet u provokuar angina; kur temperatura arriti në 38 gjatë shtatzënisë s?; kur arriti në tremujorin e tretë të shtatzënisë duhet të sjellë poshtë temperaturën kur duke arritur 375 ° C.
A është ethe të rrezikshme gjatë shtatzënisë? Kështu, dehje mund të ndodhë nënën dhe fëmijën substancave të dëmshme që çojnë në çrregullime serioze në sistemin kardiovaskular; të ndikojë në ndryshimin në sintezën e proteinave; mund të kontribuojë në lindje e parakohshme; sjellin probleme të ndryshme në zhvillimin e organeve dhe sistemeve të fetusit.

Kjo është shumë e rrezikshme gjatë shtatzënisë është temperatura më lart 378 ° C. Pas kësaj temperaturë kritike pikë mund të ndikojnë në sistemin nervor të fëmijës dhe të ndikojë në masë të madhe aktivitetin mendor
Si të duhur të ulur temperaturën gjatë shtatzënisë?
Fakti se temperatura gjatë dybek shtatzënisë nuk është e lejuar. Merrni Aspirina është e kundërindikuar në këtë pozicion, veçanërisht në lidhje me tremujorin e parë dhe të tretë. Në fazat e hershme të aspirina (acid acetilsalicilik) abortit të pasigurt, dhe vetëm në fazat e mëvonshme - gjakderdhje dhe punës zgjatur. Efektet anësore të aspirina në këtë nuk është përfunduar, ajo mund të shkaktojë keqformime fetale. Nëse, megjithatë, ka një nevojë akute, pastaj të marrë ndonjë gjë nga një numër i paracetamol, Tylenol, Panadol, Efferalgan, paracetamol. Për një numër të indometacine lejohet gjithashtu: Vramed, Metindol, indometacin-Darnitsa. Merrni këshilla nga një gjysmë dozë dhe pastaj nëse është e nevojshme.

Ka dëshmi mjekësore se përdorimi i vazhdueshëm i Paracetamol prek mëlçinë dhe veshkat. Pra, të marrë të drogës herë apo lejen e dhënë për metodat shtesë të mjekut.
Kështu, në qoftë se temperatura ka arritur 38 gjatë shtatzënisë?, Atëherë ju merrni gjysmën e Paracetamol dhe presin ardhjen e një mjeku
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Ftohjet gjatë shtatzënisë
2. Trajtimi i ftohjet në shtatzëni