Rivendosja nivelet e hormoneve gjatë shtatzënisë


Normalisht, hormonet e rinj të vijë vetëm pas një grua ndalesa gji fëmijën e saj. Nga përqendrimi i Hormoni në krye të laktacionit, varet jo vetëm sasinë dhe cilësinë e qumështit, por intensiteti i prodhimit të hormoneve të tjera - në qoftë se më shumë se një, aq më pak të tjerëve. Kur gji përfundon nivelit Hormoni ul dhe truri është një sinjal që lejon prodhimin e substancave të tjera biologjikisht aktive. Trupi menjëherë rrit numrin e progesteronit dhe e estrogjenit, i cili varet nga ciklit menstrual. Trupi i gruas është rikonstruktuar në përputhje me detyrat që janë të rëndësishme, duke përfshirë nxitojnë e saj për të rivendosur funksion riprodhues. Sot në këtë artikull ne do të flasim për rivendosjen hormonal shtatzënë.


Niveli i Hormoni gjatë shtatzënisë rrit gradualisht. Deri në kohën e lindjes së fëmijës, kur ajo është e kërkuar qumësht, ky hormon në trupin e nënës shtatzënë e mjaftueshme për të filluar menjëherë pas ushqyerjes me gji lindjes. Prandaj, deri në fund të laktacionit me një reduktim gradual të numrit të niveleve feedings Hormoni gradualisht zvogëlohet si. Nga kjo pikëpamje në përfundimin e procesit të laktacionit ishte pa dhimbje për të trupit, më pak stres, i rëndësishëm për të hyrë në dietë e ushqimeve baby. Si rezultat - gradualisht reduktuar numrin e feedings. Deri në fund të laktacionit (pas një vit e gjysmë pas lindjes) ushqyerit amtare nuk është 12 herë në ditë, si herë të parë, dhe 2-3. Por herët a vonë aty vjen një kohë kur edhe rrallë gji duhet të ndalet tërësisht. Pastaj laktatsyonnuyu funksionojë më mirë nga ana e djathtë. Trupi është e vështirë për të ristrukturuar, në qoftë se skadimi i ushqyerjes me gji do të jetë aplikimi pak nga pak dhe episodik e fëmijës në gji do të vazhdojë. Çdo tilla pleqsh "paplanifikuar" mund të shkaktojë hedhje Hormoni, dhe si rezultat - një shkelje e sfondit hormonal.


Rivendosja nivelet e hormoneve gjatë shtatzënisë varet nga shumë faktorë, dhe hormonet në raportin e duhur - një mekanizëm shumë delikate. Ajo është e lidhur me të përditshmen rutinë, dietë, shteti psiko-emocionale, kushtet mjedisore, infeksionet akute virale. Përfundimi i ushqyerjes me gji - një periudhë e vështirë për gratë. A nuk nxitojnë menjëherë të ndryshojë rrënjësisht stilin e jetës tuaj. Jepni trupin për të përshtatur kushteve të reja. Në fund të laktacionit ju keni disa kohë për të vëzhguar të njëjtën "trajtim sanatorium-turistik - më shumë pushim, shpenzojnë kohë jashtë. Është e rëndësishme që të vazhdojë për të ngrënë plotësisht. Shpesh hormonal lëkundur thjesht për shkak të faktit se trupi i një nënë e re është zhdukur disa elemente - jod, hekur, apo edhe proteina. Hormonet prodhuar, përgatitur, materiale ndërtimi, por për ata atje për të normalizuar hormoneve, terapi hormon nuk është e nevojshme - dietë mjaft korrekt dhe rutinë të përditshme.


Çdo grua ka lindur wondered nëse ajo duhet të presin kthimin e "ditëve kritike". Shkalla e rikuperimin e ciklit menstrual varet nga nivele hormonal. Ai është i lidhur ngushtë me laktacionit. Nëse fëmija është ushqyer vetëm qumështin e nënës dhe gjirit të nënës është paraqitur në çdo kohë të ditës, që është, sipas kërkesës, restaurimi i menstruacioneve që duhet të pritet para përfundimit të vitit të parë të fëmijës, për periudhën e laktacionit. Me futjen e fëmijës plotësues ushqyerit merr qumështin e gjirit më pak gjatë ditës, dhe pastaj të rivendosur cikli menstrual mund të fillojë pas lindjes dhe periudhës së ushqyerjes me gji. Nëse fëmija juaj nga dokarmlyvaly lindjes përzierje e qumështit, që është, ajo ishte një dietë të përziera, restaurimi i menstruacioneve pas lindjes vjen, zakonisht 3-4 muaj fëmijën jetës. Kur një fëmijë nga lindja është shishe ushqyer dhe nuk marrin qumështin e nënës, ovulacionit fillon me S-12 javë pas fëmijën në botë.


Ndonjëherë periudha e laktacionit përfundoi, por të mirëpritur ekuilibrin hormonal në trup dhe nuk ndodhin. Në këtë rast, nuk do të forcojë vizituar endokrinolog dhe kthehet test të gjakut për hormonet. Shtatzënia mund të jetë një lloj i sëmundjeve të shkaktojë ndryshme, duke përfshirë endokrine. Çfarë simptome duhet të lajmërojnë?
• Insomnia. Ju mund të fle gjatë apo gjumë të shkurtër, të shqetësuar, me awakenings shpeshta. Kjo mund të jetë për shkak të rënies të mprehtë në progesterone. Ajo vepron zbutës, kështu që kur sasia e këtij hormoni zvogëlohet, ju mendoni overexcited.

• humor trishtuar. Kjo gjendje mund të shkaktohet nga nivele të ulëta të estrogjenit - hormonit që ruan të rinjtë dhe qëndrim pozitiv jetës.
• Ndryshon pamjen. Nëse ka pasur simptoma të tilla si humbja e flokëve, shtim në peshë, kapsllëk, takikardi, lëkurë të thatë - ju duhet të kontrolloni hormoneve tiroide.
• Flushes papritur e qumështit, menstruacionet parregullt mund të shkaktohet nga të ashtuquajturit "Hormoni të lirë", e cila qarkullon në gjak dhe kur përfundimi i trupit laktacionit nuk ndalet prodhimin e tij.