Kequshqyerja fetale, shkalla e kequshqyerjes


Humbur - çrregullime kronike të hahet, kryesisht ndodh në fëmijët deri në dy vjet (zakonisht një vit), për shkak të mungesës së ushqyesve që hyjnë në trupin apo shkeljen e të asimilimit të tyre. Kjo gjendje karakterizohet nga mungesa e peshës trupore, të ndryshme në shkallë. Në kohën e shfaqjes, kequshqyerja ndarë në forma të lindura dhe të fituara të sëmundjes.
Kequshqyerja kongjenitale mund të shkaktohet nga toksikoz fund shtatzënë, i shoqëruar nga ndryshimet patologjike e placentës (inflamacion, keqformime), shkëputjes së saj apo trauma; Shkelja qarkullimi placental; abuzimi i alkoolit dhe duhanit; Infeksioni intrauterine (sifilizi, Rubeola, citomegalovirus, toksplazmozës); sëmundje infektive ose fizike shtatzënë; kequshqyerja shtatzënë; moshës shtatzëna (më të vjetër se 30 dhe / ose nën 18 vjet); efekt mbi gratë shtatzëna e rreziqeve të ndryshme të prodhimit.


Shkaqet e kequshqyerjes blihen: hypogalactia (nuk qumështin e nënës); ushqyerit numrin artificiale ose të përziera e pamjaftueshme e përzierje të qumështit; vështirësi në gjiri nipples formë të parregullt (zgjatur, banesë) ose gjoksin tendosur; kequshqyerja cilësor në rastet e ushqimeve fund dhe me qumështin e nënës zgjatur ushqyerjes me gji së; Sëmundjet infektive të fëmijëve (të shpeshta ARI, infeksionet e zorrëve, etj); traumat e lindjes CNS parakohshmëri; keqformime të sistemit të tretjes (megacolon, stenozë pilorike, shije plasaritur dhe buza e sipërme); patologji endokrine (diabet, sindroma adrenogenital); Sindromi i përthithjes dëmtuar zorrëve vërejtur me sëmundje celiac, fibrozë cistike, enteropatia exudative, dështimi dysaharydaznoyi dhe fermentopathy tjetër.

Patogjeneza e kequshqyerjes intrauterine kryesisht varet nga faktori etiologjikë. Për shembull, në disa raste (kur patologji placental ose sëmundjet shtatzëna), një nga pjesët kryesore të konsideruara pamjaftueshmëria kronike placental, i cili shkakton zhvillimin e acidosis, hipoksi, morphofunctional fetusit papjekuri dhe çrregullime metabolike. Në raste të tjera (sëmundjet e fetusit, etj) tregon papjekuri morphofunctional e fetusit në shkelje indeve trofik të mëvonshëm dhe metabolizmit.
Në rast të rrjedhjes së pamjaftueshme të ushqimeve në trupin e fëmijës gjatë periudhës së paslindjes, ose në shkelje të asimilimit të saj në fëmijën që ka çrregullime të metabolizmit të sistemeve të ndryshme dhe organeve, anemi. Fëmija ngadalësuar zhvillimin psikomotor dhe rritjen, ajo bie, reduktuar reaktivitetin. Për shkak të mungesës së furnizimit adekuat të ushqyesve përkeqësimit oreksin, ul aktivitetin enzimë dhe aciditetin e stomakut, shkelur funksionit të mëlçisë, aktivitet të reduktuar të enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit të pankreasit dhe zorrët, reduktuar tolerancës e produkteve të ndryshme, ka çrregullime të tretjes dhe absorbimit. Për më tepër kequshqyerja mund të vërehet në çrregullime të ndryshme të sistemit nervor qendror (depresionit fituar dhe të lindura reflekset, ulur excitability e lëvore cerebrale, etj) e zemrës (ndryshimet miokardi metabolike, tonet mbytur, lezionet e normën e zemrës dhe çrregullimet ritëm) nga veshkat ( urinim më të shpeshtë të numrit të madh të CMV urinës, të paktën - një urinim i rrallë me urinë minimale dhe si rezultat zhvillimin e dështimit të veshkave), mushkëritë (shkelja pulmonare qarkullimi, duke ndryshuar thellësinë dhe shkallën e frymëmarrjes). Funksionimi i gjëndrave endokrine mund të reduktohet deri në dështim polyhlandulyarnoy - ulje kumulative në funksion të hipofizë mëparshëm, gjëndra veshkave dhe tiroide. Shkelja e kripë, ujë, karbohidrate, yndyra dhe metabolizmin e proteinave ul në glukozës në gjak, proteinave, kolesterolit, fosfor, natrium, kalium, etj; zhvillimin e acidozës metabolike. Kur Vitamina A mangësi, e cila ndodh për shkak të marrjes së kufizuar e vitaminave në trup nga, çrregullime të zgjeruara ushqimit përdorur metabolike. Shkaktuar nga shkeljet ushqyese mangësi të proceseve metabolike dhe funksionet e, nga ana tjetër, ndikojnë negativisht në thithjen e duhur të ushqyesve (jashtë si një rreth vicioz), e cila në raste të rënda shpesh çon në sosje drastike dhe vdekjen e mëvonshëm të pacientit

Simptomet e kequshqyerjes


Tipari kryesor i kequshqyerjes intrauterine të fetusit është konsideruar si një shkelje e dinamikës së rritjes së tij, duke rezultuar në ngarkesën e gjatësisë fetusit dhe pesha e trupit të tij nga vlerat normale që përputhen me kohëzgjatjen aktuale e shtatzënisë (kequshqyerjes simetrike). Gjithashtu në fetus, gjatë kohëzgjatjes normale mund të jetë një vonesë të konsiderueshme në peshë trupore (kequshqyerja asimetrike). Bazuar në peshën e ndryshimeve patologjike, kequshqyerja pas lindjes janë të ndarë në tri nivele

Humbur nga 1 shkallë


Me 1 shkallë e kequshqyerjes në një fëmijë ka një mungesë të peshës trupore në mes 10-20%. Në të gjithë, por pjesët individuale të trupit shënuar utonshenye indin nënlëkuror, dhe trashësi parë fibër është reduktuar nga stomaku. Në indeksin foshnjat Chulytskoy në një normë prej 25-20 cm, është reduktuar në 15-10 cm (Indeksi i llogaritur nga formula 3 + 1 krah perimetër hip perimetër + një perimetër më të ulët këmbë - gjatësia e trupit). Nuk është një rrafshim i kurbë të fituar peshë. Zhvillimin psikomotor dhe rritja në moshën aktuale. Shumica e drejtë e shëndetit të fëmijëve, nganjëherë nuk mund të jetë një çrregullim të gjumit, humbje e oreksit, ankth. Lëkurë kadifeje zhduket, ai bëhet i zbehtë; tonin e muskujve dhe indeve TURGOR reduktuar. E organeve të brendshme kanë tendencë për të ndryshuar nuk është vërejtur. Urinim nuk është prishur, karrige normalisht

Humbur shkallën 2


Në 2 gradë në kequshqyerja e fëmijëve, mangësi në peshën e trupit vërejtur brenda 20-30%. Në gjoks dhe bark pothuajse tërësisht zhduket indin nënlëkuror, dhe fytyrën dhe gjymtyrë ajo (fibra) është shumë më e hollë. Një rënie në indeksin Chulytskoy 10-0 për të parë. Fëmija mbetet prapa në zhvillimin psikomotor dhe rritjen (5 cm), ai tregoi një rënie të konsiderueshme në oreksit, inaktiviteti fizik, nervozizëm dhe dobësi. Lëkurë të thatë në të prekur, i zbehtë me një nuancë pak gri. Tonin e muskujve dhe TURGOR ulur në mënyrë dramatike. Shpesh ka shenja të rakit, vitaminë mangësi, shkelje e thermoregulation (fëmijë ose shpejt lehtë pereohlazhdaetsya), tingujt e zemrës janë mbytur, fron të paqëndrueshme (diarre, ndryshimet kapsllëk), mëlçisë zgjeruar. Shumë shpesh ekziston një e thatë, të errët, me erë të keq kalori "boshe", e cila mori lëvizjet rralla zorrë. Kur prevalenca e karbohidrateve në dietë, fron bëhet një lëng i përzier me mukozë të verdhë-gjelbër. Proteina e tepërt në dietë është një përzgjedhje shkaku i të ashtuquajturve "proteina" feces. Në 2 gradë e kequshqyerjes ulur aktivitetin e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit disproteinemitë, anemi hypochromic. Për shkak të një rënie të mprehtë të rezistencës, është vërejtur shpesh zhvillimin e infektive dhe sëmundjeve inflamatore intercurrent

Humbur Grade 3


Në 3 shkallën e kequshqyerjes në një fëmijë, deficiti i peshës trupore vërejtur në 30% ose më shumë. 3 shkallë kequshqyerja apo atrofi në shumicën e rasteve të vëzhguara në fëmijët gjashtë muajt e parë të jetës. Në të gjitha pjesët e trupit zhduket plotësisht indeve nënlëkurës, indeksi Chulytskoy negative. Në këtë fazë të kequshqyerjes tek fëmijët nuk është një zhvillim vonesë psikomotor dhe rakitizmi e rëndë (rreth 10 cm). Një person bëhet i rrudhur fëmijë, ai nuk ka reagim ndaj stimujve të jashtëm. Fontanel të mëdha dhe shikimet lavaman, ekziston një mungesë e ushtrimit dhe rritje letargji. Pëlhurë Tension reduktuar në mënyrë dramatike, lëkura është e thatë, i zbehtë gri; dukshëm kuqe mucous ndritshme, e thatë, atrofychnы muskuj, frymëmarrje të cekët (arrestimi frymëmarrjes përsëritur). Presion gjaku i ulët, norma e zemrës parregullt shurdhër rrallë kardiak, stomaku u larguan ose i fryrë, shpesh kanë kapsllëk, ulur temperaturën e trupit, urinim i rrallë. Mjaft shpesh një infeksion bashkuar mesme që ndodh pa shenja shënuar e inflamacionit. Në mungesë të trajtimit adekuat në kohë, një fëmijë vdes

Humbur - trajtim


Në rast të kequshqyerjes fetusit, gruaja shtatzënë transmetuar ushqim korrigjim, vitamina përcaktuara, përmirësimin e qarkullimit placental antispasmodic dhe Vasodilators, metioninë. Pas lindjes së një fëmijë me hypotrophy, nëse dobësuar gëlltitjes dhe gjiri reflekset, pleqsh (7-8 herë në ditë) përmes hetim. Nëse diagnostikuar 1 shkallë trajtim kequshqyerja është ambulatore, me 2 dhe 3 gradë - në spital (mundësisht një kuti). Parimet themelore të trajtimit të kequshqyerjes përfshijnë organizimin e kujdesin e duhur të fëmijës, terapi dietë, duke adresuar shkaqet e kequshqyerjes, eliminimi i vitaminës A mangësi dhe çrregullime metabolike, përshtatje e vatrave të infeksionit dhe stimulimin terapi.

Në rast të mungesës në procesin e diagnostikimin e një fëmijë në trupin e çdo ushqyesve, tregohet gjithashtu futjen e saj (si shembull: mungesa e proteinave dhe yndyra emërojë proteina enpity, qumësht proteina, djathë, kos); Mungesa krem ​​yndyrë të plotësojë 20%; të plotësoj deficitin e ushqimit karbohidratet fëmijë apo ujë shtuar shurup sheqeri. Në rastet më të rënda treguar kontributin e ushqyesve vena. Në qoftë se kequshqyerja është shkaktuar nga çrregullime metabolike, shfaqet një ushqim të veçantë shëndetësor.


Pavarësisht nga shkaqet e kequshqyerjes, absolutisht të gjithë fëmijët me këtë sëmundje tregon masazh, ushtrim terapeutik, futje e enzimeve (pancreatin, festive, panzinorm, pepsinë, abomin), vitamina dhe stimuluesve (dibazol, apilak), në raste të rënda të caktuara për terapi të hormoneve . Rëndësi i është dhënë me cilësi të saktë kujdes fëmijën.
Jeta Parashikimi ardhmja në dy fazat e para të kequshqyerjes në rast të trajtimit adekuat në kohë është mjaft i favorshëm, por në 3 shkallën e kequshqyerjes nuk është aq inkurajuese, si shkalla e vdekshmërisë është rreth 50%

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Trajtimi morrat
2. foshnjore papritur Sindromi Vdekja
3. paralizë në fëmijët, trajtimi
4. Anemia te fëmijët
5. alergji respiratore