Ushqimi gjatë shtatzënisë gratë


Ju përdoren për të monitoruar me kujdes peshën e tyre dhe të çojë një luftë të pamëshirshme me çdo mbipeshë? Në pritje të fëmijës mund të harrojnë këto vështirësi. Në fund të fundit, trupi juaj është bërë mister më: rritje jetë të re! Trupi i një gruaje shtatzënë - një burim i ushqyesve të nevojshme për formimin dhe zhvillimin normal të fetusit. Ndonjëherë ju duhet një dietë ndërsa gratë shtatzëna.
Ushqimin e duhur para dhe pas lindjes, trajnimit fizik, dhe respekt për trupin e tij i ndihmoi ata të shpejt të kthehen në parametrat e tyre ideale. Gëzojnë një pozicion nderi dhe kontrolloni dietën në favor të një fëmije. Nevojë për një dietë nënën shtatzënë ose ajo mund të hani çdo gjë që ajo dëshiron? Sigurisht, dëshirave grua e tyre i cili është në "pozitë interesante" duhet të dëgjojnë me shumë kujdes, por ajo duhet të jetë pak më shumë për të mësuar në lidhje me zakonet e të hahet gjatë kësaj periudhe. Gratë shtatzëna kanë nevojë për një dietë të veçantë! Por kjo nuk është një refuzim i ushqimit të ndryshme, kalori dhe të shijshme, dhe nëna më e shëndetshme dhe dietë palindur fëmijës dhe të ushqyerit.Para së gjithash, të ushqyerit duhet të jetë i balancuar, sepse zhvillimi i plotë i fetusit duhet futje e vazhdueshme të nënave sasi të mjaftueshme të proteinave, yndyra, karbohidrate, vitamina dhe fibra. Sa për ushqim, mendimi se një grua shtatzënë duhet të hani për dy "- gabim. Overeating nuk do të përfitojnë ose nënën ose fetusin. Vetëm duhet të marrë tas ushqim (4 deri 6 herë në ditë në të njëjtën kohë), por në pjesë të vogla. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për gratë që vuajnë nga toksemisë. Përzier dhe të vjella nganjëherë ndodhin në shtatzëninë e hershme, zakonisht mbahet muajin e tretë. Mundohuni të ndryshojnë dietë, duke zgjedhur ushqime që ju shkaktojnë oreksin. Nëse vjellja është e shpeshtë dhe e dhimbshme, dhe ajo ndjen një neveri të vazhdueshme për ushqim, të humbasin peshë, të konsultoheni me një specialist.


Ju admirojnë vegetarianism në dietë? Në pozicionin tuaj duhet të rishqyrtojë seriozisht pikëpamjet e tyre. Fakti se proteina - një material ndërtimi për të gjithë indet e muskujve jo vetëm nëna, por edhe fetusi. Dietë e pritje nëna 50% duhet të përbëhet nga proteina të kafshëve, pasi ato janë më të mirë dhe, kur absorbohet nga trupi. Nga këto, 25% janë mish dhe peshk, 20% - për qumësht dhe produktet e qumështit dhe 5% - vezë. Proteina të tjera mund të jetë me origjinë bimore. Në të njëjtën kohë i kushtoj vëmendje për karakteristikat e produkteve të ndryshme. Po, produktet e mishit më të pranueshme pule, gjeldeti, mish viçi dhe viçi.


Preferojnë gjatë mishit shtatzënisë rritur në kushte natyrore, pa përdorimin e hormoneve dhe stimuluesve të rritjes. Nga derri vidyazykatysya më mirë, sepse ajo kërkon asimilimin e kostos së lartë të energjisë dhe organeve të prodhimit (të veshkave, mëlçisë) nëna e ardhshme dhe kështu duke punuar me ngarkesë të dyfishtë. Mish, mish i tymosur, mish të konservuar duhet të përjashtohet tërësisht nga dietë për shkak se ato përmbajnë një sasi të madhe të aditivëve kimike, të cilat janë shumë të dëmshme për trupin zhvillim të fëmijës.


Kur zgjedh peshk, të ndaluar për të rritur në kushte natyrore. Kjo mund të jetë harengë, skumbri, salmon. E pra zhytur si peshk ujërave të ëmbla: krapi, krapi, por nuk mustak. A nuk e lënë pas dore dhuratat e lumenjve dhe deteve, sepse përveç proteina peshku përmban fosfor, e cila është thelbësore për ndërtimin e sistemit nervor të fetusit. Një proteinë e vlefshme shtatzënia burim është gjithashtu produkte lehtësisht të tretshëm qumështit. Djathrave të butë (feta, mocarela, djathë i kripur), djathë, në shtëpi i bërë kos dhe kos, qumësht (jo yndyrë!) - Të gjitha të shijshme dhe shumë të dobishme për nënën. Mos harroni për vezë! Në verdhë veze veze lëngshme përmban një element shumë të rëndësishëm - lecithin, të cilat janë blloqe ndërtimi për fibra sistemit nervor të fetusit.