Nekroza akute të mëlçisë gjatë shtatzënisë


Në disa nekroza akute të mëlçisë zhvillohet gradualisht, por manifestimet nganjëherë karakteristike e dhimbjes akute, sindroma pesimist. Në një variant rrit dobësi stomakut është plotësisht mungon oreksi, të përzier, të vjella. Kjo mund të duket verdhëz, diarre dhe shoqërimin e humbje peshe papritur. Dhimbja është e lokalizuar në sektor të sipërme të djathtë dhe rajon epigastrike. Shpesh pacienti acar, temperatura të larta.
Nekroza akute të mëlçisë gjatë shtatzënisë, për fat të keq, nuk është e pazakontë. Nëse nekroza është nekroza e indeve me qarkullimin e gjakut. Kjo mund të jetë për shkak të ndikimeve kimike ose termike, lëndimet dhe shumë faktorë të tjerë.


Site nekroza ka kufij të qartë. Dëmtuar zonë gjatë një periudhe të refuzohet ose mund zahnoitsya, vendi i defektit formuar mbresë. Në vetvete, nekroza, modifikim distrofike është ind pakthyeshme (shuarja, nekrozë). Nekroza është e vështirë me tendencat në rritje të procesit patologjike. Nga vëllimi i mëlçisë së prekur, janë në vijim nekrozë: fokale, zonale, monotsellyulyarnыy, fokale ose shpërndarë, atsynarnыy, masive apo submassyvnыy.

Kur nekroza mikroskopike, dallimi i tij në lidhje me ndryshimin e bërthamën e qelizës (karyopyknoz, karyoreksys, karyolyzys). Gjithashtu me citoplazmë ndryshim (proteina koagulimit citoplazmës, lizës, avari e proteinave, e ndjekur nga formimi i detritus) hepatocytes. Kur karyopyknoze është kryesor bojë bërthamë errësirë. Gjatë karyoreksysa acidi nukleik është mbledhur në një petë. Pastaj, copëtim i acidit, pentozы, purine dhe pyrymydynovыe arsyet fosforik cilat nuk janë ngjyra. Reduktuar Rybonukleoproteynы në citoplazmë, gjithashtu reduktuar glycogen, rrit aktivitetin e oxidoreductases dhe acidit fosfatik.

Në tremujorin e parë të shtatzënisë zhvillon vjella pathyeshëm, shpesh çon në electrolyte pabarazitë, dehidratim, mungesa e furnizimit. Kjo mund të jetë, kur mosha e gruas nën moshën 25 vjeç, me shtatzëni të shumëfishtë, peshë të tepërt. Pas 1-3 javësh në pacientët 50% të rasteve të mosfunksionim të mëlçisë ndodh. Karakterizohet nga simptomat e të vjella të rënda, verdhëz, urinë të errët vënë re, është kruarje. Studimi biokimik vëren një rritje të moderuar të bilirubin. Kur këto shenja, trajtim simptomatik duhet të kryhet. Pacienti dhe të sigurojë drogë rehydratatsyey antiemetic.


Kur shtatzënia është një ndryshim i rëndësishëm i një organizmi. Organet rindërtuar shumë, duke përfshirë të mëlçisë. Në gratë më të shëndetshme, ristrukturimi i mëlçisë lidhur me përshtatjen ndaj kësaj dispozite. Ristrukturimi nuk duhet të ndikojë negativisht në shëndetin. Në disa raste, gratë shtatzëna, mbledhja e testeve të gjakut të zbuluar ndryshimet që lidhen me mëlçinë lidhur direkt me përshtatjen. Këto ndryshime nuk do të thotë se gratë nekroza akute, që është, si rregull, nuk ka asnjë model.

Shkelje të rëndësishme të mëlçisë në gratë shtatzëna janë në preeclampsia vonë. Sigurisht, shtatzënia dhe lindja çon në shkelje të dhe duke përfshirë të mëlçisë. Shkelja çrregullim dhe detoxification funksionet dhe belkovoobrazovatelnыh shprehën parë. Por nëse gratë shtatzëna kishin më parë, pavarësisht nga ngjizje rrjedhës kronike subklinike, ofrimit të do të jetë i mprehtë dhe mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme.
Simptomë kryesore është verdhëz. Verdhëz, një shenjë klinike në gratë shtatzëna mund të kenë origjinë të ndryshme.


Natyrisht, një grua nuk mund të fajësohet për gjithçka, dhe nekroza akute të mëlçisë gjatë shtatzënisë mund të ndodhin. Po, unë do të doja të shmangur atë, por nëse kjo ka ndodhur, dhe të mos shikoni shenja klinike, të shihni një mjek menjëherë. Nëse ju shihni shenja të sëmundjes së mëlçisë në kohë për të zbuluar nekrozë akute, duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të veçantë në departamentin diagnostike. Shëndetin tuaj dhe shëndetin e fëmijës varet nga vetëdijen dhe përgjegjësinë e nënës.
Sot, mjekësia ka ndërmarrë një hap përpara, zhvilluar barna të reja që nuk do të shkaktojë dëm të fëmijës në barkun e nënës dhe, natyrisht, nëna. Trajtimi në kohë, ajo mund të japë rezultate pozitive. Mos kini frikë të barnave të reja, sepse mjekësia moderne është një hap më të lartë se sa mundësitë që deri kohët e fundit dukej progresive.

Sigurisht, shtatzënia është një proces kompleks dhe nekroza e mëlçisë gjatë shtatzënisë mund të çojë në pasoja katastrofale, por diagnoza në kohë do të ndihmojë çdo grua për të ruajtur shëndetin e tyre dhe shëndetin e fëmijës së saj.

Gratë shtatzëna mund të ketë ndryshime të shumta, por ato shfaqen në mënyra të ndryshme. Pas një periudhe të gjitha simptomat, madje shumë e rëndë, të ketë pasoja. Ju duhet të i kushtoj vëmendje të e verdhë e lëkurës dhe mukozës. Kjo është e rrezikshme kur sytë sclera bëhet ngjyrë të verdhë për shkak të akumulimit të bilirubin pigment biliare. Kujdes duhet të merren sëmundje traktit biliar dhe për të hetuar gjakun. Verdhëz infektive nuk kursejë askënd të infektuar me hepatit B është e mundur për të shtatzënisë. Kjo mund të jetë ujë të papastër, duart e pista dhe fruta dhe perime palara. Po, shumë frustruese kur ju jeni kapjen e sëmundjes në një periudhë të tillë të vështirë si një fëmijë pritjes. Por mos e humbni shpresën, mjekësia jonë moderne mund të japin nënën dhe fëmijën për trajtim të plotë që pjesërisht dhe plotësisht të shëruar nga sëmundjet e tmerrshme të tilla si nekroza akute gjatë shtatzënisë. Diagnoza e hershme dhe trajtimi i duhur do të ofrojnë kujdes për ju dhe fëmijën tuaj.