IVF shtatzënisë pas simptoma shtatzënisë IVF


Shtatzënia, i cili ka ndodhur si rezultat i IVF jep aq shumë shpresë dhe gëzim të nënës në të ardhmen. Shtatzënia përmes IVF për shumë gra është mënyra e vetme për të bërë ëndrrën e tyre të dëshiruar - për t'u bërë një nënë.
Gjatë IVF referohet në fertilizimi in vitro me in vitro - në një provëz, dhe pas embrioni përmbante rritur në medium të veçantë ushqyese. Pastaj, disa ditë më vonë, embrioni transferohet në mitrën e gruas, ku ajo mbijeton në rezultat të favorshëm dhe shtatzënia zhvillohet plotë.


Për të ruajtur IVF shtatzënisë? E bëri këtë pyetje shqetësuar pacientin, kjo nuk është e lehtë. Sipas statistikave, vjen të lindjes një mesatare prej 60 në 85% të rasteve, por shtatzëninë tjetër frustruar për arsye të ndryshme kjo ndodh në tremujorin e parë në 14 javë.
Shtatzënisë IVF është ndërprerë si në një dështim - dëbimin e një vezë pllenohet, dhe në formën e shtatzënive të humbura, duke ruajtur të njëjtin vezë në mitër.
Dështimet e tilla si aborti humbur apo abort pas kauzës IVF shkakton të tilla si embrionale (çrregullime gjenetike të zhvillimit embrional) ose faktorët e nënës (sfond hormonal dhe gjendjen e shëndetit, mosha e madhe të nënës, të menaxhimit të dobët e shtatzënisë pas mjekut IVF.) Gjithashtu të shkaktojë abort gjeni konfliktin imunitar.

Shtatzënisë IVF duke përdorur ato gra me të abuzimit fizik dhe natyrës riprodhues.
Superovulation artificiale stimulim krijon ndryshime të hormoneve në trupin e një gruaje, dhe kjo ndikon në ngjizje. Për të bërë trupin mbështetje hormonal femër duhet gjithmonë të përcaktojë nivelet e dy hormoneve kryesore të cilat janë përgjegjëse për mirëmbajtjen e shtatzënisë, progesterone dhe estradiol. Në rastin tonë, estradiol vepron si një tregues i prania ose mungesa e pranisë së sindromës hyperstimulation ovarian.

Pas transferimit embrionin në ditët e para dhe vetë implant duke u përpjekur për të mbajtur nivelin e estradiol në rangun e 5,000 deri 10,000 pmoll dhe progesterone pritje 100-150 nmoll.
IVF mbështetje shtatzënisë, me gojë dhe vaginally duke përdorur hormonet Duphaston (topa) dhe progesteronit, si injeksion naftës. E cila drogës për të zgjedhur, kur IVF shtatzënia varet nga gjendja e grave.
Nivele adekuate të estradiol ose mbani drogës Эstrofema Prohinova dhe suva "Klymara"Dhe xhel "Dyvihel". Mjekët përshkruajnë barna individualisht.

Për të krijuar embrionin me marrëdhënie imunitar ose të marrë dexamethasone kortizolit.
ECO mbështetje beremenost nevojshme për drogë e jetës për gratë në qoftë se ajo është për shkak të kushteve të saj personale. Cakto acid folik shtatzënë (400 mg në ditë), Vitamina-antihypoxants.
IVF mbështetje shtatzënisë shpesh edhe Aspirina.
Shtatzënia pas IVF është një mjek i emëruar nga ultrazërit në 3 javë, kur me të vërtetë shohin vezën e pjelluar, për të vlerësuar vezoret. Transmetimin ultratinguj përmes çdo javë, duke vlerësuar vendndodhjen e embrionit. Vëzhgimi lejon një për të zbuluar kërcënimin e abortit, të përcaktojë statusin e zgavrën e mitrës dhe të marrin masa në kohë.

Por përgjegjësia për shëndetin e grave nuk është hequr, ajo së pari duhet të mbajnë gjurmët e ndjenjave tuaja: dhimbje, plotësia, gjakderdhje dhe të njoftojë mjekun tuaj.
Shtatzënisë IVF me binjakët, triplets dhe më shpesh të rezultojë në 50% të dështimeve në fazat e hershme. Prandaj, përdorur këtë metodë e ruajtjes, si një pakësim të frutave - fruta është hequr nga mitër pa ndikuar tjetrin ose binjakët. Por kjo ndodh që pas trupi IVF vetë ka ulje frutash disa, duke lënë një që zhvillon më tej


Pas simptoma shtatzënisë IVF
Pas in vitro fertilizimit bymehet dhe rritur në zemrat e ndjeshmërisë, errësuar të dalë areola, nuk ka lodhje, dobësi, nervozizëm, dhe helmim gjaku bëhet shumë i sëmurë gjatë shtatzënisë, si pas fekondimit konvencionale. Toksikoz pas IVF është shoqëruar gjithmonë nga gruaja, por shumë më të përzier më të theksuara, neveri për ushqim, odors, përsëriti të vjella në ditë.
Pas simptoma shtatzënisë IVF kanë një larmi të madhe, manifestohen ndryshe fiziologjikisht dhe psikologjikisht. Shumë gra rritur temperaturën basal. Kjo është normale, siç është ristrukturimi i trupit. Nëna fiziologjikisht ndihet dhe ndjesi shpimi gjilpërash në bark të ulët, mund të dëmtojë në mënyrë të konsiderueshme bark të ulët gjatë shtatzënisë.

Shpesh nëna shtatzënë ankohet se ajo dhemb të gjithë shtatzënisë, shqetësim dhimbje shpine që i japin këmbët duket dispepsi dhe të gazit. Kjo situatë është shkaktuar nga rritja e fluksit të gjakut në legen dhe mitrës rritje të.
Nëna e ardhshme disa kohë pas IVF duhet të marrë hormonet, i cili nga ana e tij është reflektuar në uljen e presionit të gjakut. Shenjat referohen lëkundje në ethe, dhe një të ftohtë; t'i shtyer fytyrës.
Shenja tjetër pas IVF - gjumë i shqetësuar, lodhje më shpejt se zakonisht, fle herët dhe pastaj zgjoheni shtatzënë. Pas fjetur ndihet vыspavsheysya, dhe prania e apatisë nuk le të shkojnë. Për simptomat e gjithë kjo është shtuar dhe të pakëndshme

Simptomet e shtatzënisë pas IVF
Kur simptomat merr hipotension, marramendje, dhimbje koke, moodiness, ndërprerje humor (shtatzënisë dhe depresioni). Rreziku dhe kompleksiteti është në periudhën fillestare të shtatzënisë pas IVF. Në këtë kohë, ne duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm për veten e tyre dhe të njoftojë për çdo gjinekolog ndryshimeve. Të gjithë ishin simptomat e pakëndshme deri tërheqje e dytë tremujor.
Fëmijët e lindur pas në fertilizimi in vitro, më e dëshiruar dhe të dashur. Jeta është e plotë të këtyre të vegjëlve të lumtur, dhe prindërit bëjnë gjithçka për zhvillimin e tyre të suksesshëm dhe shëndetit

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. shtrihen gjatë shtatzënisë
2. Vaji gjatë shtatzënisë
3. Raporti Shtatzënia