Marramendje gjatë shtatzënisë gratë


Në tremujorin e parë të shtatzënisë reduktohet presioni është më e zakonshme - gati 12% të rasteve. Kjo është për shkak të faktit se hormonet për të siguruar sigurinë e shtatzënisë, të pushojnë murin e enëve të gjakut. Megjithatë, presioni reduktohet pak në grua shtatzënë, nuk ndërhyjnë me jetën e saj normale në mënyrë dramatike mund të bien nën 100/60 mm Hg. Art. Në këtë rast, një grua ndihet keq, vështirë të përballen me ngarkesë normale, nuk është një dobësi dhe marramendje, e cila u intensifikua deri pavetëdijshme nëse nëna shtatzënë është e gjatë, është në një dhomë të zihet fryma apo të uritur. Marramendje gjatë shtatzënisë është ndjenjë e një gruaje të pasigurisë në përcaktimin e pozitës së tyre në hapësirë, rrotullimi i dukshëm përreth objekteve apo trupin e vet, ndjenja e jostabilitetit, humbje e ekuilibrit.


Kjo është një gjendje që nuk mund të lihet pambikëqyrur. Në raste të rënda, hipotension, gratë shtatzëna keq furnizuar me gjak, dhe fëmija merr më pak oksigjen. Kjo mund të jetë një rrezik i hipoksi fetusit, vonuar zhvillimin e saj, lindjes ose abort parakohshme. Hipotension Prandaj, gratë e para shtatzënisë u vu re duhet të monitorojnë me kujdes presionin e gjakut dhe një rënie të mprehtë të kontaktoni menjëherë mjekun e tij. Në mënyrë tipike, hipotension nëna shtatzënë, në masë të madhe komplikuar jetën e saj, nuk shkaktojnë probleme serioze për fetusin.


Shumë e rëndësishme një tjetër të mirë: të paktën 8-10 orë gjumë në natë dhe ndoshta 1-2 orë pushim gjatë ditës. Dietë duhet të jetë e ndryshme, me një përmbajtje të lartë të proteinave. Futje të bollshme të ushqimit duhet të shmanget, më mirë të hani të paktën 4-6 herë në ditë, por në pjesë të vogla. Në mëngjes dhe pasdite orë shtatzëna me hipotension çaj të dobishme të fortë, sidomos jeshile dhe kafe organike. Pasi le marramendje, lënë dhomë dhe të gjeni mundësi për t'u ulur jashtë dhe kanë një gotë të mirë të çaj ëmbël me limon. Hipotension trajtojnë përmes ilaçeve dhe bimëve duhet të përdoren me kujdes të madh, sepse shumë prej këtyre barnave janë kundërindikuar në shtatzëni. Para se të marrë ndonjë ilaç me siguri duhet të konsultoheni me një gjinekolog ose mjek, kardiologun. Nëse kjo do të thotë se gruaja e ka përdorur para shtatzënisë, tani ajo është e kundërindikuar, mjeku mund të përshkruajnë një tjetër, me të njëjtin efekt.


Hypoglycemia shtatzënë
Gjatë shtatzënisë fëmija po ndryshon në mënyrë dramatike sekretimit të hormoneve që plotësisht rindërton metabolizmin, substanca veçanërisht të pasura konsumuar shpejt të energjisë të nevojshme për fetusin. Në tremujorin e parë është disa herë më të rritur prodhimin e kortizolit, progesterone, estrogjenit, Gonadotropin horyonalnoho, rrit ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës pankreas.

Insulinë - një hormon i rëndësishëm që ofron sheqer përpunimit në trup dhe qelizat e tij të hyrave. Në këtë drejtim, në gratë shtatzëna, gjatë tremujorit të parë zakonisht vërehet një nivel më të ulët të agjërimit glukozës në gjak (norma e 44 mmol / l) me glukozë normale gjatë vakt. Në pushimet e gjata në vakt hypoglycemia ndodh - një jashtëzakonisht të ulët nivelin e sheqerit në gjak (nën 33 mg / dl). Hypoglycemia mund të çojë në zalisur. Kjo gjendje manifestohet me marramendje, djersitje, dobësi dhe ndjesi shpimi gjilpërash në të gjithë trupin. Toksikoz Herët në vetvete nuk shkakton i dobët, por komplikuar hipotension dhe hypoglycemia, duke rritur frekuencën e sulmeve.


Tremujorin Marramendje dytë
Pas 12 javësh gratë shtatzëna zakonisht duke u stabilizuar: niset toksikoz hershme, nivele normale të sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut. Lehtësim, për shkak të faktit që trupi ka kohë për të përshtatur për të ngarkesave në rritje. Nëse problemet vazhdojnë, ju duhet të duken shumë të ndryshme për shkak të sëmundjes. Marramendje të tilla dhe i dobët gjatë tremujorit të dytë mund të jetë për shkak, në veçanti, gratë shtatzëna anemik. Ajo është një gjendje në të cilën gjak ul sasinë e hemoglobinës komponentin kryesor e qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet).


Anemia shtatzënë
Në grua anemi mund të merren mendtë. Përveç kësaj, ky shtet është i shoqëruar me lodhje kronike me pak tendosje fizike), dobësi, zhurma në vesh, palpitations, dhimbje koke beschynnыmy, zalisur shkurtër.