Kursimit të energjisë gjatë shtatzënisë


Shtatzënia ndryshon një grua - ndryshimet brenda dhe jashtë. Emocionet derdhur mbi buzë, heqjen ndryshuar apati, dhe madje edhe fle dhe zgjohen shpesh të ndaluar për të marrë vendin e tyre të zakonshme në rutinën e përditshme. Por pse disa nëna shtatzënë janë në gjendje për të lëvizur malet, e bëjnë atë të ndërtojnë shtëpi dhe shpik riparime, në të njëjtën kohë duke bërë përparim në punë, ndërsa të tjerët kalojnë të gjitha nëntë muaj në një humor të trishtuar, ngadalë duke lëvizur përgjatë rrugës "kuzhinë-krevat-konsultimi"? Gjithkush dëshiron të ketë energji të mjaftueshme dhe dëshirën për përmbushjen. Por jo të gjithë e di se çfarë është sekretet e thjeshtë e kursimit të energjisë gjatë shtatzënisë. Fëmija timeout mund të bëjë një të vërtetë të lumtur, kështu që të jenë në gjendje të gëzojnë plotësisht shtetin e tyre magjike. Le të flasim për temën aktuale të konservimit të energjisë gjatë shtatzënisë.


Për gjumë e nënës shtatzënë natë të mirë është e rëndësishme se kurrë më parë. Nëse thënia "hahet për dy" diskredituar plotësisht veten, gjumë për veten e tyre dhe për "atë djalë" (apo grua, që jetojnë në bark), nënat e ardhshme si gjithmonë. Për të reduktuar problemet e gjumit në minimum, ndiqni rregullat e thjeshtë: të zvogëlojë sasinë e lëngjeve që pini para gjumit, provoni darkë në të paktën 2 orë para gjumit dhe bie në një jastëk të rehatshëm dhe linens bukur.

• Pillows për gratë shtatzëna. Shumë nëna shtatzënë të thonë se sa ata janë të kënaqur. Me ndihmën e tyre, ju mund të marrë një pozitë të rehatshme për të fjetur, pavarësisht rritje bark. Dhe me jastëk fëmijës në mënyrë të dobishme për të ushqyerit.

• dushe Evening dhe konservimin e energjisë. Duke marrë një dush para se të shkojnë në shtrat, ju do të kurseni 45 minuta çdo mëngjes, të cilat mund të fle në mënyrë të sigurtë duke lëvizur orën me zile bezdisshëm pak përpara. Dallimi duket parëndësishme 45 minuta vetëm për ata që nuk janë në klasën e tetë ndërprerë mësimin e parë - kontroll me matematikë apo klasë biologji fundit! Për më tepër, shkencëtarët kanë vërtetuar se fle ekstra që zgjasin 20 deri 45 minuta ndihmon shërohem mirë se sa të njohura për ne që nga ditët e kopshtit dy-orësh pasdite sy gjumë.


• gjumë pasdreke përditshme. Mundohuni të ndajë kohë në orarin tuaj për pushim ditë, dhe më e mirë në qoftë se ajo është vetëm një ëndërr, jo një filxhan kafe me malopoleznoho edhe më pak të dobishme simite kalori. Përfitimet e një sy gjumë, edhe pse e shkurtër, e theksuar mjaft, si për nënën dhe për fëmijën e saj në rritje. Sidomos me fat ndonjëherë dështon dhe një mjedis plot tension zyrë për të gjetur një kohë dhe vend për një pushim të vogël për të paktën gjysmë ore. Prishet tilla shpesh të mjaftueshme për të çlodh dhe të kthehen në punët e të gëzuara dhe energjik.


Mundohuni për të planifikuar më të madhe të rasteve që kërkojnë shpenzime të mëdha të energjisë në mëngjes. Së pari, në mëngjes, e zuri gjumi edhe për një natë, ju do të jetë plot forcë, dhe së dyti, orëve të ditës të shkurtra në llogaritë tona rajonit për vetëm në mëngjes, dhe sa u bë ditë me diell natyrore - një nga burimet më të rëndësishme, "i akuzuar" bateritë tona . Provoni detyrat themelore të rëndësishme në mëngjes dhe ju shihni se energjia për të komunikuar me familjen, shëtitjet dhe aktivitete me të vjetër që ju do të keni shumë më shumë, dhe lodhje - është shumë më e vogël.


• MEMORANDUM. Jam optimist orarin tuaj të përditshme për të ndihmuar në timer bukur ditar në telefon lë post-it, ngjit në vende të shquar, e themeluar kontakte të ndritshme me drejtuesit.
• toning qartë. Vizitat e rregullta te mjeku, testeve dhe provimeve - diçka pa të cilën gratë shtatzëna moderne nuk mund ta bëjë. Për mungesat e shpeshta nga vendet e punës nuk ka shkaktuar reagime negative, më mirë të pyesni autoritetet vetëdijshëm për pozicionin e saj dhe të pajtohen në orarin paraprakisht: për të përcaktuar afatin dhe shënuar në mënyrë të qartë datën në të cilën ju do të mungojë.


• Lëvizja - jeta. Pika e detyrueshme në orarin e përditshme të çdo nënë të ardhshme - aktivitet fizik. Ushtrim i thjeshtë, në kundërshtim me mendimin popullor, sjellin me vete asnjë lodhje në muskuj, dhe anasjelltas - një akuzë e gjallëri dhe energji. Kjo është shumë nicer se sa shtrirë pasive në shtrat me një libër apo të hahet tortë. Një tjetër bonus i madh - aktiviteti i rregullt fizik nuk do të jetë vetëm në gjendje të mirë, por iyazytsirnist të zvogëluar pamjen e rrudhave kg dhe "ekstra", pas lindjes së fëmijës.

Shenjat dhe ruajtja e energjisë "mirë për të parë se fëmija ka lindur i bukur" Dashuri nga goja e tezeve dhe gjysheve nuk është dekadën e parë. Por në qoftë se ju vërtet doni bukurinë e çudi të tij, të fillojë me veten! Refuzojë supersticion dhe kënaq veten gjithsesi: manikyr freskët, model i ri, shkumë aromatik dush dhe udhëtimin e shumëpritur në sallon bukurie me një grua duke bërë mrekulli. Kjo është një mënyrë e madhe për të rritur disponimin dhe shpirtrat e mirë nënë shtatzënë dhe për të ndihmuar e saj të ndjehen të papërmbajtshëm. Bonus do të jetë në ngjyra të reja në marrëdhënie me burrin e saj, duke rritur vetëbesimin dhe një ndjenjë e soditje të këndshme të veten në pasqyrë.


• Ball bark. Çdo herë, pas një dush, fshij vajra të veçantë të lëkurës të ndjehen grua i pastër gjatë gjithë shtatzënisë.
• Dress bukur. Rishikimi veshjet tuaja dhe pa mëshirë hedhin nga të gjitha shtrirë, djegur, blerë në dyqan apo lënë një trashëgimi të mikut të hollë. Le veten gjatë shtatzënisë të jetë simpatik kur kursimit të energjisë. Nëse ju e dini se si për të qëndis - qep apo të lidhin një fustan të bukur, bluzë apo triko. Rroba të bëra me duart e tyre, shumë të rëndësishme, dhe emocionet që ju do të investojnë në krijimet tuaja, ngrohtë si komplimente të tjerët.