Përsëri të shëndetshme gjatë shtatzënisë


Edhe një shtatzëni perfekte ka probleme, për të shmangur të cilat, për fat të keq, ndodh. Kjo vlen veçanërisht ndjesi të pakëndshme në shpinë dhe mbrapa, të cilat shpesh janë të prishin një grua në pozicionin "interesante". Statistikat e paepur: pas 20 javë të shtatzënisë dhimbje prapa vërejtur në 50% të grave, pas 36 javësh - pothuajse të gjithë. Kjo nuk është befasuese, pasi periudha e pritjes ngarkesës foshnjë në shpinë rrit tri herë. Duke përdorur këto këshilla, ju do të zvogëlojë dhimbjen pakëndshme në minimum dhe për të shmangur problemet më serioze të pakthyeshme mbrapa. Posto artikull - shëndetin e mbrapa gjatë shtatzënisë.


Dhimbje në shpinë gjatë fëmijën pritjes natyrore. Pra, panik çdo herë që zanыla mbrapa, nuk ia vlen, të kuptojnë më mirë ndryshimet që ndodhin me kurrizin tuaj, të shkaktojë këtë gjendje.

Tremujori i parë
Fruta nuk është formuar ende, kështu që ka një ndikim të rëndësishëm në shpinë. Megjithatë, hormonal ndryshimet trupi gjatë kësaj periudhe ka filluar tashmë. Nuk është prodhimi u rrit e estrogjenit, i cili ndikon në ind lidhës, duke e bërë atë më të zhdërvjellët dhe të butë. Kjo mund të shkaktojë një lëvizshmëri në rritje të shtyllës kurrizore dhe të rrisë rrezikun e traumave mikro yyazytsirnosti përsëri shtatzënë.


Tremujorit të dytë
Gjatë këtyre tre muajve legen e grave transformuar në mënyrë të konsiderueshme, ristrukturimi i tillë është i nevojshëm për shtatzëninë dhe fëmijën pas lindjes. Këto ndryshime shkaktojnë anim sakrale përpara, e cila e rrit ngarkesën në shpinë mesit. Prandaj, një grua mund të duket tashmë kanë shprehur fuqishëm siklet në të ulët mbrapa. Në të njëjtën kohë zhvendosur qendrën e gravitetit - fruta fillon të rritet dhe të kontribuojë në ndryshimin e kthesa anatomike e shpinë. Rrit ngarkesën në nyje intervertebral, të cilat pastaj mund të çojë në kequshqyerjes dhe shkakun e hernia.


Tremujorin e tretë
Fëmija ardhmja është aktive në rritje, duke bërë presion mbi kuadrin muskulare mbrapa, murin e barkut dhe diafragmë. Rrit në madhësinë e mitrës. E gjithë kjo çon në zhvendosjen e organeve të brendshme, të cilat janë të bashkangjitur në shpinë nga ligaments, muskujt dhe hyperextension. Kjo tendosje shkakton dhimbje. Më shpesh ato shfaqen në rajonin e mesit - presioni kryesor shfaqet në këtë fushë. Nganjëherë gratë shtatzëna janë të shqetësuar dhe dhimbje në shpinë kraharorit, e cila është e bashkangjitur në diafragmë. Nga ndryshimet anatomike gjatë shtatzënisë, për fat të keq nuk e argumentojnë. Nëse ju përjetojnë siklet të konsiderueshme në pjesën e pasme, të përpiqen për të zbutur gjendjen e tyre duke përdorur metoda të thjeshta, por efektive.


Make it dëshirueshme në tremujorin e parë të shtatzënisë për shëndetin. Në mënyrë për të korrigjuar defektet e mundshme të shtyllës kurrizore, të zgjedh pozitën e saj dhe për të hequr mosbalancim muskujve, ju do të takohet me një mjek i cili ka një metoda të buta fiziologjike, teknikat e tilla osteopatychnymy. Ajo do të bilancit në mitër dhe organet e brendshme në legen dhe shpinë vullnetit këmbët korrigjim dhe këmbët. Nga 80% pozitën e fundit e trupit të varur në hapësirë ​​dhe sjellje. Sigurisht, gjatë shtatzënisë përjashtuar ndonjë stërvitje të rënda dhe heqjen e peshave - nuk shtangë dore! Përveç ngarkesa në shpinë në kohën e klasave të tilla është një deklaratë e fuqishme e testosterone, i cili nuk është mënyra më e mirë ndikon gratë hormonale të trupit. Pilates, shtrihen, yoga përjashton mundësinë e një lëndim prapa dhe në të njëjtën kohë forcimin e madhe muskulare. Mos harroni rregullat e sigurisë.


Të përjashtojë të gjitha ushtrimet e kryera, ndërsa shtrirë në barkun e tij dhe një curl të thellë. Vetë-masazh për kujdesin shpinë për gratë shtatzëna zakonisht trudnovыpolnym. Ju mund të ngadalësojë mesit rrethore stroking. Mocioni Sharp vibruese stimulon sistemin nervor, e cila rrit rrezikun e abortit në tremujorin e parë apo lindjen e parakohshme - në të dytin. Qëndroni drejt, gjerësi hip këmbët, duart e lirë përgjatë trupit, të pushojnë shpatullat tuaja dhe të hapur në gjoks, duke kërkuar drejt përpara. Mjekër paralele në dysheme, gjunjët drejt por jo e tensionuar. Është e rëndësishme për të parandaluar devijim në shpinë si rezultat i zhvendosjes së fokusit. Watch për pozitën e legenit, tailbone tërhoqi poshtë dhe symphysis pubike konsumojnë deri.


Në pritje të fëmijës është e rëndësishme për të mësuar se si të ulen shëndetin ligët dhe ngjiten. Është e këshillueshme për të shmangur tilting përpara, prapa dhe anash. Ato janë veçanërisht të rrezikshme, kur kombinohet me lëvizjet rrotulluese të trupit. Për të vënë në, nuk galiç në haunches e tij. Më të mirë për t'u ulur në një karrige dhe butësisht të tërheqë në gju, për herë të parë një këmbë, pastaj tjetrën. Nëse ju marr diçka off dysheme, të ulen në një gju. Kjo i ardhshëm duhet të jetë ndonjë rezistencë, ju mund të mbani duart tuaja në mënyrë të vendosur. Pozita squatting nuk është fiziologjike. Nëse ju bëni atë vazhdimisht, duke ndryshuar zhurma e pelvisit, të cilat kanë një efekt negativ në procesin e lindjes formuar. Natyra është e rregulluar në mënyrë që trupi i një gruaje shtatzënë fokusohet në edukuar dhe lindjes. Interesat grua shtatzënë atij të mesëm. Prioritet është rritja dhe zhvillimi i fetusit, ndërsa nëna mund të përballen me mungesën e elementeve për të rivendosur ind lidhës. Këto përfshijnë, kryesisht kalcium. Gjatë fëmijën e saj ngjizje keni nevojë për 2-3 herë më shumë. Pra, shikuar nga për sasinë në dietë: produktet e qumështit nga kos preferuar ose gjizë, perime - brokoli, bajame, fasule dhe jeshile. Zgjedhja farmaceutike për gratë shtatzëna, lexoni me kujdes etiketën. Nëse është specifikuar hekur, blej kjo drogë nuk duhet të jetë - kjo gjurmë bllokon element absorbimin e kalciumit.