Trupi anestezi gjatë lindjes


Gratë shtatzëna më frikë lindjen, dhe kjo frikë duhet të them, është mjaft e natyrshme. Nuk është çudi, disa gra ëndërrojnë të kenë një fëmijë nën anestezi të përgjithshme dhe janë duke luftuar për të uyazykaty mjekun për të shpëtuar anestezi. Pra, se çfarë lloj i anestezisë mund të presin sot, ai është i sigurt për nënën dhe fëmijën, dhe, më e rëndësishmja, se si kjo procedurë? Çfarë duhet të preferojnë anestezi trupit gjatë lindjes?
Gratë Primiparous fillojë një bisedë me mjekun i cili pastaj do t'i lindë, në anestezi: nënat e ardhshme absolutisht asnjë dyshim se një fëmijë në botë - neyyazytsirno proces i dhimbshëm. Ndërkohë, studimet kanë treguar se shumica e dhimbjes është e lidhur direkt me përvojat psikologjike të pacientëve. Për shembull, përfaqësuesit e fisit afrikan që jetojnë larg nga qytetërimi, përshkruar lindjen e tyre për "presion", "presion" ose "plotësi", por "dhimbje" nuk tha asnjë prej tyre. Pra, nuk kështu që është e tmerrshme!Është e njohur se gratë pa arsim të lindë shumë më e lehtë se sa të arsimuar dhe të mirë-lexuar: më shumë ne e dimë, aq më e vështirë që ne abstrakte nga shumë stereotipeve ekzistuese. Kjo është arsyeja pse në vitet e fundit në spitalet dhe klinikat antenatal i kushtoj vëmendje të veçantë për përgatitjen psikologjike të pacientëve, qëllimi i të cilit - për të formuar qëndrim të drejtë ndaj punës. Instruktorët e kurseve të veçanta ose mjekë personalë të treguar gratë shtatzëna në lidhje me metodat e ndryshme jo-drogës e reduktimin e dhimbjeve (p.sh., zona të caktuara të marrë frymë thellë, ose masazh). Gjithashtu, në qoftë se në kohën sovjetike, gratë shtatzëna janë detyruar të shtrihen në krevat, por tani pothuajse çdo spital praktikuar "sjellje të lirë": nëna shtatzënë ka të drejtë të zgjedhë ndonjë pozitë të përshtatshme dhe të lëvizë në mënyrë aktive gjatë kontraktimet.


Nga ndjesive të pakëndshme në trup gjithashtu ndihmon për të përballuar hidroterapi: faza e parë e punës mund të kalojnë në banjë ose dush (tani shumë spitale kanë dhoma të veçanta për këtë). Në fillim u konsultuar me një mjek duhet të dëgjojnë për të gjitha dëshirat tuaja dhe butësisht të shpjegojë se çdo ndërhyrje mjekësore (p.sh. anestezi epidurale), është i mbushur me efekte të shumta anësore, të cilat janë e pamundur të parashikohet. Pra, në qoftë se dërgesat ndodhin normalisht, të përpiqet të bëjë më mirë pa procedura whatsoever shtesë. Nga provat rrethanore mjeku mund të përpiqen për të përcaktuar se sa e dhimbshme për pacientin do të jetë procesi i lindjes, si vajzë e brishtë ka të ngjarë të jetë e vështirë për të bërë në dritën e fëmijë të madh. Mjekët janë më të rëndësishme "shënuesve", por bëri këto parashikime, për fat të keq, jo gjithmonë. Megjithatë, ka raste (jo vetëm mjekësore, por edhe psikologjike) ku anestezi është e nevojshme. Nëse zyra gjinekologu duket se snosyah zonjë alarmante, pragu deklaron saj pragun "anomalisht të ulët" të dhimbjes, ajo është 90% gjasa -oyu argumentoi se pa anestezi në lindjen e fëmijës nuk do të bëjë: në këtë rast detyrën e mjekut - vini pacientit Version i përshtatshëm dhe më e sigurt e anestezi.


Nuk ka teknikë ilaçe dhimbje për trupin jo të përshtatshme në këtë rast: një grua e tmerruar e lindjes. Nganjëherë pacientët shqetësohen aq shumë sa që thjesht nuk mund të përballen me ndonjë frymëmarrjes ose nga ndonjë ushtrime të tjera; zhvillimin e punës për "gabuar" skenar (dobësi discoordination dhe aktivitetit të punës); pacienti një prag shumë të ulët dhimbje.
Formula anestezi ideale është e thjeshtë - anestezi të mirë plus një minimum prej efekteve anësore - epidurals pothuajse plotësisht i përmbush këto kritere. Përveç kësaj, ajo i takon të ashtuquajturat metoda rajonale që vepron në nivel lokal dhe për këtë arsye nuk ndikon në qartësinë e vetëdijes së pacientit. Ulur ose shtrirë në anën e një gruaje duke i kërkuar kthesë mbrapa dhe një shiringë me një dhimbje e mprehtë hollë gjilpërë bëni, lëkurën anestetik e pasme. Pastaj përmes komunikimit nënat shtyllë injektuar me një kateteri gjilpërë dhe trupi fillon të rrjedhë anestezuyetsya që eliminuar dhimbjen ndërsa ajo mban ndjeshmëri për të prekur dhe presion. Me fjalë të tjera, një grua ndjen dhe e kupton luftën, por ata nuk shkaktojnë dhimbje të saj.


Disa në pacientit minuta përhapet ngrohjes dhe pas tij vjen mpirë trupin më të ulët - nga beli deri te këmbët. Nuk është një ide e banal se gjatë injektimit mjeku mund të dëmtojë palcës kurrizore, por në qoftë se goditja ka anesteziolog aftë, asgjë si kjo do të ndodhë: fakti që fijet e fundit të palcës kurrizore është vend shumë më i lartë në i cili prezantoi gjilpërë. Në qoftë se nuk ka "probleme arterial," gruaja nuk është, atëherë paralelisht me një epidurale është e nevojshme për të vënë një pikoj i kripur - ajo do të parandaluar një rënie të mprehtë në presion. Kjo është veçanërisht e zakonshme në pacientët me lëndime ose sëmundje të shpinë, në qoftë se ju keni përsëri probleme, të jetë i sigurt për të menduar rreth tyre në një intervistë të mëparshme me anesthesiologist. Epidural anestezi - një manipulim të rëndë shëndetësore, e cila ka një numër të efekteve anësore është kryer vetëm në dëshminë e mjekëve.


Kjo metodë e anestezisë nuk duhet të përdoret nëse:
- hapja e mitrës më shumë se 6-7 cm;
- grua që vuajnë nga sëmundje apo koagulimit merr doza të larta të anticoagulants (barnave që parandalojnë mpiksjen e gjakut);
- e nënave pasur ose të ketë një sëmundje të rëndë të shtyllës kurrizore;
- një pacient diagnostikuar me një lëkurë infektive lezione mbrapa.