Bimët medicinale janë kundërindikuar gjatë shtatzënisë


Bimët mjekësore në mënyrë të vendosur pjesë e jetës sonë. Ne gjithnjë e më shumë përdorin trajtime vjetra provuar se nuk ndihmojnë pak më keq se droga. Por nëna shtatzënë, fëmija duke pritur duhet ruajtur veten, duke zgjedhur një ose një tjetër barishte. Gjatë shtatzënisë, shumë barëra mund të jetë po aq e lënduar një grua shtatzënë dhe fëmijën e saj të palindur. Bimët medicinale janë kundërindikuar gjatë shtatzënisë, jo vetëm mund të pengojnë zhvillimin normal të fetusit dhe të shkaktojë alergji, ata gjithashtu mund të shkaktojë abort. Pra, për të shtatzënisë vazhdoi pa ndonjë komplikime duhet të dini se çdo grua që pret një fëmijë se bimeve mund të merren dhe të cilat kategorikisht duhet të përjashtohen nga kjo listë.


Bimët medicinale janë kundërindikuar gjatë shtatzënisë
Bimët mjekësore mund të ndahen në disa grupe: disa prej tyre shkelin qarkullimin placentar, të tjerët - mund të shkaktojë tendenca alergjik në fëmijën e palindur, dhe të tjerët - të kontribuojë në formimin e defekteve në fetus, bimët katërt lidhura rritur presionin e gjakut dhe të ndikojë negativisht veshkat. Ka herbs që shtatzënë përzier shkaku dhe të vjella, dhe në përgjithësi negativisht ndikojnë në tërë trupin e femrës. Por më të rrezikshme janë ato që çojnë në samoabortu, pra aborti. Në të gjitha këto bimë mund të gjendet duke lexuar këtë artikull.


Bimët mjekësore që shkaktojnë përzier dhe të vjella në shtatzëni
Valeriana officinalis, e cila aq shpesh të përshkruara gjatë shtatzënisë, administrata kronike ose mbidozë mund të shkaktojë vjellje, dhimbje koke dhe madje edhe të rritur nervozizmi.

Ledum Marsh jo vetëm bimëve helmuese që duhet të merren në doza minimale, të përcaktuara në mënyrë rigoroze, nuk është e rekomanduar për gratë shtatzëna si ajo mund të shkaktojë të vjella përveç inflamacion i stomakut dhe të reduktuar rëndë e presionit të gjakut.

Pelin shpesh merren nga shtatzënë në kohën e mungesës së oreksit. Gratë shtatzëna mund të shkaktojë konfiskimet dhe hallucinations, derisa çrregullime mendore.


Celandine me të duhet të trajtohen me kujdes të madh gjatë shtatzënisë. Ajo i përket kategorisë së bimëve helmuese mund të shkaktojë nauze, vjellje, abuzimin e një karrige dhe madje edhe depresioni respirator.

Bimët rritur presionin e gjakut dhe për të reduktuar funksionin e veshkave
Kur shtatzënia është e kundërindikuar bimeve të përbashkëta, të tilla si Wort Shën Gjonit dhe Shkumë Wort gjatë pranimit të tyre në mama ardhshëm mund të ngjiten presionin e gjakut, e cila në një kohë mund të çojë në pasoja të rënda.


Negativisht ndikojnë në funksionin e veshkave në shtatzënë AIR Marsh, elfwort, ngjyrosje Madder, manaferrat dëllinjë, selino dhe kopër. Të gjitha këto barëra mund të shkaktojnë dhimbje në veshka, të zvogëlojë sasinë e urinës, bradycardia, dështim të frymëmarrjes dhe depresioni veshkave.

Herbs ndërpresin qarkullimin placentar
Salvia officinalis përdoret shpesh për gargling në angina dhe faringjit, në doza të mëdha, mund të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në placentë, duke ulur nivelin e oksigjenit të fetusit.


Hyssopus officinalis, ndërsa duke marrë një grua shtatzënë rrit tonin e mitrës, zvogëlon nivelin e oksigjenit dhe mund të çojë në abort.

Bimët kontribuojë në zhvillimin e një fëmije alergjive
Këto bimë janë trifid tufë dhe pyjore luleshtrydhe. Luleshtrydhe të kuqe, dhe TEAS bëra nga gjethet shkaktojë një predispozicion për alergji, të rritur tonin e mitrës dhe mund të shkaktojë abort.

Herbs shkaktojë keqformime
Leshterikët shtatzënë duhet të merren në sasi të vogla për shkak të mbidozë e jodit. Me kujdes duhet të merret para ushqimit të gatuar me lëpjetë dhe spinaq. Këto bimë duhet të fshihet nga dieta e shtatzënë për shkak të përmbajtjes së tyre të acidit oxalic, e cila shkakton të abuzimit të fëmijëve kockave formimin e palindur.


Herbs shkaktojë abortin
Raven, rrepkë kulture, majdanoz mbjellë, barberry zakonshme, rigon medicinale, dru aloe, fara hudhër, lovage medicinale, tansy, Rhamnus Frangula - një listë e pjesshme e bimëve kundërindikuar në shtatzëni dhe mund të shkaktojë lindje të parakohshme dhe abortin. Gjakderdhje mitrës dhe shkëputje placental në gratë në zbatimin e këtyre bimëve mund të ndodhë edhe nëse ju nuk e tejkalojnë doza e lejuar. Përdorimi i disa bimëve gjatë shtatzënisë duhet të shqyrtojë me kujdes jo vetëm provat por kryesisht contraindications për përdorim dhe anësore efekte. Konsultimi me një gjinekolog mjekut që e çmon një grua shtatzënë do të shmangë shumë probleme në të ardhmen.