Masazh trupi gjatë shtatzënisë


Për të lindur një fëmijë duhet të punojnë shumë. Dhe ndjenja të përjetuara nga një grua që po lind, vështirë se mund të klasifikohet si e bukur. Ndërkohë stresi të panevojshme dhe dhimbje mund të hiqet lehtë duke përdorur masazh relativisht e thjeshtë. Për të kuptuar se në atë fazë të punës ju mund të përdorë një ose masazh teknikat tjetër, duhet të kuptojë se i gjithë procesi përbëhet nga dy faza: fshehur dhe aktive. E para - karakterizohet nga kontraktimet e dobët, kështu që gruaja është e mirë vetëm për të pushuar dhe për të përshtatur për procesin e mëtejshëm. Së dyti - karakterizohet nga kontraktimet e forta dhe të rregullta, teknikat e frymëmarrjes në mënyrë të ndryshme, postures dhe masazh do të bien shumë i dobishëm. Si te zgjidhni një masazh gjatë shtatzënisë?


Bark të ulët
Ky është vendi që të jetë nëna më e rrezikuara - këtu është aktive pakësuar në mitër. Lloji i masazh: stroking, fërkim. Vënë të dy duart në bark të ulët, ku dhimbja koncentruar dhe gishtave stroking lëkurën nga qendra në anët. Vlerësoni marr tuaj: Mjafton prekje të lehta, të tjera - rëndë aktive. Nëse kjo masazh do të bëjë pushim partnerit tuaj, është më mirë që të ulen pas nënës shtatzënë dhe përqafimit të armëve, të stimulimit.


Kryqe mbrapa
Kjo është, keqardhje, zonën më të popullarizuara të masazh trupit gjatë shtatzënisë, gjatë lindjes së përdorur. Vetëm nën bel, në shpinë sakrale është kresttsovoe rrjet nervor - qendër shumë të fuqishme, përgjegjës për komunikim me legenit SNQ. Stimulimi lëvizjet masazh mollaqe në kohën e luftës, ju mund të bllokojë transmetimin e impulseve dhimbje për të. Ndikimi i kësaj zone mund të bëhet në mënyra të ndryshme, por në çdo rast fuqi stimulimi sakrale duhet të jetë shumë, shumë më e fortë se barkut ose qafë. Ajo mund të jetë rastyrayuschye ose, në dhimbje të forta, lëvizje aktive natyskalni prodhuar gishtave, të gjithë Palm, kockat e saj brinjë apo këpucë me majë. Zona e ndikimit mund të jetë i kufizuar në industrinë ose kryqe përhapur shumë më shumë - në varësi të cilën opsion ofron lindjes maksimale lehtësi. Të lëkurës në zonën e jo formuar stimulim masazh mund të para-aplikojë për naftë e saj masazh.


Kockat e legenit
Masazh në krye të eshtrat e legenit dhe mishi është një e mirë "harengë e kuqe." Ajo në thelb sjell dhimbje nga e vërtetë për burimit imagjinare, duke krijuar shqetësim lokal. Kjo krahasohet me tempuj masazh me koke - Siklet shpejt të kalojë. Në qoftë se ky vetë-masazh, gruaja mund intensivisht, butësisht shtypur, stroking bark të ulët me të dy duart, duke lëvizur nga ilium poshtë për pubes linjës bikini.

Zona kular
Gjatë supet lindjes duhet të jetë i qetë dhe trupi. Kjo do të ndihmojë gruan për të marrë frymë ritmikisht gjatë shtatzënisë. Kjo frymëmarrje saturates trupit me oksigjen, e cila është e nevojshme në të ardhmen nënën dhe fëmijën. Ky masazh bën gratë në asistent lindjes: ai e vë duart e tij mbi shpatullat e saj dhe butësisht shtyn. Ju mund të stimulojë këtë zonë, gradualisht duke zbritur nga supet deri në bërryla apo mocionet rrethore për masazh blades shpatullën. Ritmi dhe fuqia e masazh duhet të kërkojë një grua që po lind vetë, e kuptuar se lëvizjet e saj të qetë të frymëmarrjes. Presioni i tepërt mund të, në të kundërtën, trokitje e tij.


Mollaqe
Sipas glutes, ku sciatic pikat refleks nervore janë efektive. Ata janë të lehtë për të gjetur - ata janë të vendosura në qendër të çdo vithe. Partner stimulon mollaqe në një lëvizje rrethore duke përdorur grushte, e drejtë - një clockwise vithe, la - vithe tjetër kundër akrepave të sahatit, ose anasjelltas.

Rregullat masazh
Metodat stimulimi i një nënave zonë mund të jenë krejt të ndryshme - të gjitha varet nga dëshirat, ndjenjat, dhe çfarë ajo sjell lehtësim. Megjithatë, rregullat e përgjithshme masazh është ende atje. Aty ku dhemb, nuk është masazhin. Mos "nga libri" për të trajtuar të gjitha pikat kryesore. Stimulojë një zonë ku është përqendruar dhimbje, vetëm atëherë do të lehtësim. Vendi "X" nuk mund gjithmonë të gjendet menjëherë. Dhimbje ndonjëherë paguan për vende të shumta mund të jetë krijuar ndjenjën se gjithçka trupit dhemb. Nënat e reja nuk duhet të hezitoni të pyesni një partner të provoni masazh të ndryshme, partner dhe ai, nga ana tjetër, duhet të jetë proaktiv, por jo e vazhdueshme.


Mos harroni të naftës. Është e nevojshme për të bërë lëkurën pas fërkim nuk ishte nxitja aktive dhe masazh për të lehtësuar veten lëvizjet. Në një kozmetike të tillë mund të shtoni disa pika vaj esencial të veprimit mjet anastezik, jasemini, bergamot, livando, kamomil. Por, para se duke e përdorur atë, të jetë i sigurt që të konsultoheni me Aromatherapist që këshillojë korrigjuar duhur. Vajra esenciale - droga të fuqishëm mund të ndikojnë në procesin natyror të lindjes, kështu që asgjë amator të bëjë. Ju mund të përdorni blots aplikues. Ky jastëk masazh të veçantë që i përshtatet në pëllëmbë, e cila është aplikuar në xhepat e dhimbjes (zakonisht më të ulët mbrapa dhe mollaqe). Ajo krijon një efekt distracting: kur ka aplikues konstante puna aktuale e dobët elektrike, e cila jep efekt fizioterapie.