Hipoksi Sa e rrezikshme intrauterine fetusit


Asfiksia ose hipoksi mund të shkaktojë komplikime të lindjes. Gjatë shtatzënisë apo lindjes kur hipoksi fetusit është një shkelje e të jetës së tij nga mungesa e oksigjenit. Mungesa e oksigjenit në të fetusit mund të ndodhë në shtatzëni. Shkaqet e këtij problemi mund të jenë shumë, por më i zakonshëm është preeclampsia, dhe sëmundjet kronike në nënat e ardhshme. Le të gjetur se si të rrezikshëm hipoksi intrauterine fetusit.
Çfarë hipoksi intrauterine fetusit?


Fetal Hipoksia do të thotë ndryshime në trup të cilat ndodhin në kohën e furnizimit të pamjaftueshëm të oksigjenit në indet dhe organet e tjera. Fëmija sapo lindur në vetë fryma e parë prodhon oksigjen nga ajri. Një fetusi është në barkun e nënës, nuk mund të marrë frymë vetë, dhe çdo gjë që ai ka nevojë për jetën, vjen nga nëna. Në vend të ngjitjes së placentës, vendin e ashtu-quajtur fëmijëve, orenditë e placentës dhe mitrës lidhur, dhe oksigjenit dhe ushqyesve nga gjaku i nënës të marrë në fetus përmes këtyre enëve të gjakut. Prandaj, në qoftë se nëna do të ndjeni mungesën e ndonjë sendi apo oksigjen, atëherë fryti nuk i merrni ato.


Hipoksi intrauterine fetusit ndodh kur nëna vërejtur:
- anemi, me zvogëlimin e nivelit të hemoglobinës, e cila është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit;
- astma, pneumonia dhe sëmundje të tjera të sistemit të frymëmarrjes;
- sëmundje të zemrës.

Shkaqet përçarje e oksigjenit të fetusit mund të jenë:
- sëmundje të veshkave;
- diabeti;
- hipertension;
- helmim gjaku gjatë gjysmës së dytë të shtatzënisë;
- papajtueshmëri nga faktori Rh.

Shkaqet e hypoxia fetusit gjatë punës janë:

- preeclampsia;
- polyhydramnios;
- bahatoplidnist;
- infeksionit intrauterine;
- çrregullimeve të ndryshme që ndodhin kur një legen të ngushtë, pozita e gabuar e kokës fetale, kundërvajtja.

Sa i madh rreziku për jetën e fetusit me hipoksi intrauterine?
Natyra u kujdes se fetusi nuk ishte krejtësisht i pambrojtur dhe në gjendje për t'iu përshtatur situatave të ndryshme negative. Në fëmijës së palindur llojet e ndryshme të hemoglobinës, e cila është në gjendje për të kapur dhe për të mbajtur oksigjen më të mirë se sa të rriturit. Kur trupi i fetusit është në rrezik të hipoksi, ajo është në rritje aktuale e saj dhe gjaku mund të ndodhë rishpërndarjen e gjakut në mënyrë që ajo shkon gjatë në tru dhe veshkat, në organet vitale. Por mbrojtja e zgjatur negativ ndikim bëhet më i dobët, pasi që ky mekanizëm është kufiri. I pari që vuajnë sistemin nervor.


Duket sëmundjeve në fëmijët?
Kur hipoksi fetusit në simptomat porsalindur vërejtur si britmës dobët, gjiri i ngadaltë, ulur ose rritur tonin e muskujve. Ajo gjithashtu ndikon në sistemet e tjera të trupit - traktin gastro-intestinale dhe veshkat. Në këtë kategori të fëmijëve shpesh zhvillojnë dyskenezyya traktit biliar - një çrregullim i funksionit motorike të fshikëz e tëmthit, bile pezëm është arsyeja pse. Në të ardhmen, ky problem mund të çojë në sëmundje gur tëmthi dhe gastrit. Foshnjat të cilët iu nënshtruan hipoksi intrauterine, përfundimisht bien në grupin e fëmijëve të dobëta që shpesh sëmuren. Hipoksi fetusit nuk është e rrezikshme për shëndetin mendor dhe zhvillimin mendor.


Diagnoza e hypoxia intrauterine të fetusit.
Kur manifestime fetale hypoksia janë pothuajse të padukshme në shëndetin e nënave shtatzëna mund të jetë krejtësisht normale, duke e bërë diagnoza e sëmundjes dhe jo e komplikuar. Ajo fetusi, mjekët mund të përcaktojë specifikat e aktivitetit të fetusit kardiak.

Si të merren me hipoksi fetusit?
Lufta kundër hipoksi intrauterine të fetusit fillojnë të trajtimit toksiciteti ose trajtimin e nënës themelor të sëmundjes.
Ne trajtimin e hypoxia fetusit përshkruar:

- Fondet për vasodilatation marra për përmirësimin e mitrës qarkullimit dhe fetusin;
- medikamente të relaksoheni muskujt e mitrës, që nga kontraktimet mund zdavlyuvatysya enët e gjakut dhe të mbivendosen aktuale;
- Hyperbaric oksigjen - mbushje të oksigjenit në dhomën, të emërojë 10-12 seanca.
Nëse ky trajtim dështon dhe fetusi është në rrezik, atëherë vendimi për marrjen në dorëzim nga seksioni cezariane.

Kjo është një shans për të shmangur hipoksi intrauterine të fetusit?

Ajo duhet të respektohet rregullisht nga një mjek, kështu që ju mund të shmangur komplikime të jetë e mundur, dhe të mos i trajtojnë ata më vonë. Nëse nëna shtatzënë është një sëmundje kronike ose helmim gjaku, ju duhet të monitorojnë me kujdes këto shtete nën mbikëqyrjen e një mjek obstetër-gjinekolog. Nuk ka nevojë të refuzojë trajtimin në spital, nëse është e nevojshme. Në spital, nëna do të jetë nën mbikëqyrjen e specialistëve dhe menjëherë të marrë ndihmë të kualifikuar. Në thelb, kur duhet gjatë trajtimit të rrezikut të hypoxia intrauterine të fetusit në gjendje për të parandaluar.