Mjetet juridike popullore për ënjtje gjatë shtatzënisë


Në rrjedhën e shtatzënisë gruaje shtatzënë ekspozuar në shumë momente të pakëndshme që lidhen me shëndetin e saj. Me sa duket, pothuajse çdo grua është shtatzënë me aftësi të kufizuara të caktuara, kjo nuk ndodh në jetën e përditshme. Ndoshta edhe nuk ka kuptim për të thirrur ata "devijime", sepse këto probleme mjaft të natyrshme. Një prej problemeve të tilla është edemë - grumbullimi i lëngjeve në hapësirën intersticiale, e cila është kryesisht për shkak të ndryshimeve në pronat e gjakut dhe qarkullimin limfatike vështirësive të, compression rritje mitrës e anijeve të mëdha, etj Në mënyrë tipike, shumë gra shtatzëna janë të prirur për ënjtje në gjysmën e dytë të shtatzënisë, e më shpesh fryrë këmbët.


Në edemë ndikuar nga shumë faktorë, ndër të cilat janë mungesa e ushtrimit, të ndryshuar funksionet e veshkave, çrregullime metabolike, luan një rol të madh për të fituar peshë dhe të vëllimit të gjakut, presionin në rritje. Një tjetër faktor i përbashkët - trashëgim, se në qoftë se nëna juaj, gjyshja vuajtur nga ënjtje gjatë shtatzënisë, të jenë të përgatitur për të njëjtën. Mjetet juridike popullore për ënjtje gjatë shtatzënisë përfshijnë një numër sugjerime dhe rekomandime që janë zhvilluar gjatë shekujve, si dhe këshillat, mjekësi zyrtare. Si mjete popullore - nuk është vetëm bimëve dhe potions, por mosha urtësi akumuluar paraardhësit, e konsiderojnë disa këshilla.


1. Shumë ende mosmarrëveshje lind nëse gratë shtatzëna duhet të kufizojë futje fluide. Disa argumentojnë se edhe kufizimin futje fluide për një litër në ditë nuk është në gjendje të ofrojë ndonjë ndikim të rëndësishëm në se këmba do të bymehet në shtatzënë apo jo. Shumë ankohen se edhe duke marrë shumë lëngje dhe nuk admiring ushqime të kripura vuajnë edemë gjatë gjithë gjysmës së dytë të shtatzënisë. Ndërsa në qoftë se nuk ishin, por pranojnë se opsioni më i saktë, sidomos kufizojnë rrënjësisht të pijshëm e tyre jopraktike sepse lagështi është ende i nevojshëm për trupin, por ju mund të përpiquni të pini shumë lëngje në mbrëmje para gjumit. Për shembull, vidyazykatysya nga pirja pas 07:00 në mbrëmje - në një farë mase kjo mund të ndihmojë. Vini re gjithashtu se të gjitha mjetet juridike popullore dhe këshilla nga ënjtje gjatë shtatzënisë nuk mund të jetë ilaç universal për të gjithë, pa përjashtim. Ne mund të themi se çdo grua shtatzënë të saj dhe se si shtatzënia ndodh në një mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nga situata në gratë e tjera.


2. Ekspertët në mjekësinë tradicionale, dhe njerëz të cilët shpallin trajtimin e mjeteve juridike popullore këshillojnë gratë shtatzëna të mos kufizojnë veten për të ushtruar, të lëvizur më shumë. Ne shpesh duhet të ecin në ajër të pastër - ajo parandalon akumulimin e lëngjeve të tepërta në këmbë. Me e madhe yyazytsirnosti mund të përpiqet të shmangë edemë nëse bëhet çdo ditë 40-minuta në këmbë. Përveç kësaj, ka rekomandime të veçanta për gratë shtatzëna për të kryer ushtrime gjimnastikor. Ju mund të zgjidhni për të bërë këtë në shtëpi, por ndoshta më e saktë për të regjistrohen në kurse të veçanta për gratë shtatzëna - ajo do të parandalojë shumë gabime dhe raste të rrezikshme të gabuara ushtrimeve sjellja gjimnastikor.


Duhet të theksohet se nuk ka mjete popullore nuk duhet të përdoret pa një recetë. Edemë gjatë shtatzënisë mund të jetë një shenjë e sëmundjeve më të rënda të tilla si nephropathy shtatzënë. Kështu theksi vihet në trajtimin e sëmundjes themelor, jo vetëm nga edemë, përveç kësaj, disa rekomandime për marrjen e shpëtoj ënjtje mund të mos jetë e përshtatshme në një Sëmundjet e tmerrshme. Megjithatë ndalem në faktin se mjetet juridike popullore, këshilla dhe truket ende mund të zbatohen nga ënjtje gjatë shtatzënisë, nuk shkaktohet nga sëmundje të rënda.


3. Gjithkush e di se të ushqyerit e grave shtatzëna duhet të jetë nën kontroll të rreptë, të rreptë të balancuar dhe të jenë jashtëzakonisht të sakta dhe të dobishme. Për të shmangur edemë duhet të konsumojnë më pak kripë. Doza ditore nuk duhet të kalojë 5.7 oz., Të gjitha ushqimet që një grua ka nevojë për nedosalyvat. Salt ndihmon të mbajë lagështi në trup që shkakton ënjtje jo vetëm në gjymtyrët më të ulët, por edhe personi, etj

4. Ajo besohet se e dobishme për të përdorur disa lloje të drogës diuretik, kryesisht me bazë bimore. Nga diuretics popullore, të padëmshme për gratë shtatzëna, mund të identifikojë lëng thupër, zhvishem mollë, manaferrat kulpër dhe të tjerët. Mjekët mund të përshkruhen disa medikamente.


5. Është e rekomanduar që të veshin të brendshme të veçantë projektuar për gratë shtatzëna - ajo do të mbrojtur anijet nga skupchuvannya lagështisë në to. Veshje duhet të jetë i lirë, i përshtatshëm, jo ​​të shtrënguar.

6. Është e nevojshme për të ruajtur gjakut themelore Vjenë nga goditjen shembull, ajo është e kundërindikuar ulen në pozicionin e këmbë në këmbë, përveç kësaj, duhet të monitorohet në të cilat pozicioni ju preferoni për të fjetur gjatë natës, vetëm gënjeshtër. Recommended për të fjetur shtrirë në anën e tij të majtë.
Në mënyrë tipike, mjekët ënjtje konsiderohen të rrezikshme për shëndetin e grave dhe ato janë pothuajse menjëherë pas lindjes. Këtu janë disa recetave të rekomanduara diuretics gjatë shtatzënisë.


A) Lëng i freskët selino - tri herë në ditë për 1 orë litër.. gjysmë ore para ngrënies.
B) paholluar SAP thupër - tri herë në ditë për 1 st.
B) Apple zhvishem, klasa "Antonovka" në formë të thata. 1 tbsp per filxhan me ujë të valë për 10 minuta. dhe kanë marrë disa herë në ditë për një gjysmë filxhan.