Gratë e nevojshme ushqimore pas lindjes së fëmijës


Si një nga kushtet e rëndësishme të ekzistencës njerëzore, fuqia e nevojshme - nuk është vetëm një burim i energjisë, duke siguruar jetesën, por edhe themeli i të gjitha sistemeve funksionale dhe organet në trup, një mjet për shkëmbimin e substancave mes mjedisit dhe organizmave të gjallë.
Problemi ushqyerit të shëndetshëm është duke u bërë më urgjente me kalimin e çdo viti. Përdorimi i produkteve me enhancers shije, shije, shije që shkakton probleme me enët e gjakut dhe zemrën, sistemin nervor, traktit digjestiv, duke rezultuar në një numër në rritje e alergjive, përkeqësimit të cilësisë së jetës dhe shëndetit të tyre.Deklarata pa dyshim se është e nevojshme dhe të duhur të ushqyerit - shëndetësore. Me rëndësi të veçantë është në çdo kohë fuqia e nevojshme e grave pas lindjes, kur nëna e re bëhet përgjegjëse jo vetëm për shëndetin dhe figura e tyre, por edhe për zhvillimin e plotë dhe shëndetin e fëmijës tuaj. Shumë nëna sapo riformuar, gabimisht kuptuar shprehjen: "Vëzhgoni dietë pas lindjes" kufizojnë veten tërësisht në rangun e ushqimit, kurrë frikë të heqin qafe e yndyrë të tepërt që nisi gjatë shtatzënisë. Por duke pasur parasysh ndryshimet gjatë shtatzënisë pësuar trupi ndërton një zinxhir logjik, ajo herët a vonë, duhet të gjejë vendin e saj. Kufizuar në dietën e një gruaje nuk është e vlefshme në qoftë se nuk ka dëshirë për të blerë mosfunksionim pas lindjes. Nëse një grua të ushqyerit e qumështit të gjirit fëmija, ajo është, para së gjithash, duhet të hani në mënyrë racionale, të plotë, dhe më e rëndësishmja, të drejtë.


Përbërja e qumështit të gjirit varet nga ushqimi që ju merrni të ketë, sepse gruaja pas lindjes duhet të eliminojë nga ushqimet dietën tuaj shumë të kripura dhe të skuqur, mish, çokollatë, çaj të fortë, kafe dhe pije alkoolike. Përmbahen nga produktet e mësipërme duhet gjatë gjithë periudhës së laktacionit.
Në kundërshtim me mitin, nuk duhet të hani për dy, por për dy. Përkundër faktit se ushqyer një fëmijë kërkon rreth 800 kalori shtesë, veçanërisht në qoftë se ajo është në bazë të kërkesës, jo në orar, fuqia e nevojshme është si një ushqim, jo ​​sasia e saj. Nëse është e mundur, për të shmangur preservatives, nitrateve, ngjyra artificiale, duke preferuar ushqimet më të shëndetshëm, të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë. Jo përzierjen karbohidratet me proteina, që është, pas parimit të furnizimit me energji të veçantë, mund të shpejt të kthehet në një grua formë paralindjes.


Për të shmangur problemin delikat që manifestohet si kapsllëk dhe brengat më nënat pas lindjes, është e rëndësishme që të njom dietë fibra të mjaftueshme, që të stimuluar aktivitetin e zorrëve. Ajo mund të jetë aq i freskët dhe i nënshtrohet perime termike përpunimit, fruta dhe manaferrat, lëngje të freskëta. Fibra të mjaftueshme diete të përfshira në hikërror, gruri, bollgur, bukë nga mielli gruri, sidomos fruta të thata si kajsi dhe kumbulla të thara.
Vëmendje lactating veçanta nënat duhet t'i kushtohet pranisë në dietën e mishit, vezëve dhe produkteve të qumështit. Siç e dini këto ushqime janë të pasura me vitaminë B12 dhe mungesa e saj mund të çojë në probleme me fëmijët zhvillimi rozuyazykam, vonesë në rritje. Përdorim më të mirë të ligët mish derri, mish lope, pulave, djathë të përpunuara termikisht, djathrave të rinj, kos pa preservatives ose aditivëve. Lactating gratë - vehetaryankam për të shmangur probleme serioze me zhvillimin e fëmijës, ajo është e rekomanduar për të marrë vitaminat me vitamina B dhe shtojcave të veçanta ushqyese.


Në luftën kundër dhimbje barku e fëmijërisë shumë gra të përdorë droga farmaceutike, duke rënë nga sytë fare se arsimimi i tyre varet nga ushqim e nënës. Nëse nuk abuzojnë produktet që rrjedhin nga fermentimi, produktet maja, lakër turshi, kefir, qumësht i thartuar dhe vidyazykavshys e gazit-formimit ushqime: domate, shalqi, shalqi, fasule, kërpudha, elb perla, dhe fëmijë dhe nëna gjumit do të jetë shumë më e qetë. Ëmbëlsirat gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm për të ngrënë sheqer rrit procesin e fermentimit, kështu që më mirë të marrin jellies, marshmallows, karamele. Honey si një produkt i alergjen në 2 muajt e parë është e këshillueshme që të mos përdorin, dhe të hyjë më tej në dietë, shikuar reagimin e fëmijës, e cila zakonisht manifeston brenda 2-4 orësh pas të ushqyerit. Ju gjithashtu duhet të ekzekutojë të gjitha produktet e tjera janë futur në dietë.

Si për të pirë regjimit lactating gratë, ajo duhet të jetë duke i kushtuar vëmendje se në 2-3 ditët e para pas lindjes, gjatë formimit të laktacionit nuk duhet të pini më shumë se një litër në ditë për të parandaluar ënjtje të tepërt të gjirit. Më vonë ju mund të besimit trupin tuaj, dhe pini sa më shumë që ju doni, bazuar në shumën - deri në 2 litra në ditë. Ajo është e mirë për të pirë lëng holluar molle, komposto e frutave të thata, çaj jeshil, lëng, ujë.

Menjëherë pas dorëzimit, përveç ankthit dhe qëndrimi nderuese ndaj fëmijës, grua e re të ëndërrojnë sa më shpejt të jetë e mundur të kthehen në rroba origjinale madhësi. Por kjo nuk është aq e lehtë sa mund të duket në shikim të parë. Për të rivendosur formën dhe humbin peshë gjatë shtatzënisë dialed, nëna e sapo riformuar mund të kenë nevojë nga viti në vit e gjysmë. Para shtatzënisë është më mirë për të akorduar në të atë që do të marrë 18 muaj 9 muajve të shtatzënisë dhe 9 muaj pas lindjes. Organet duhet të kalojnë nëpër një shumë: të mësohemi me regjimin e ri, për të përballuar me shtatzëninë dhe lindjen, për të shërohen nga lindjes, për të prodhuar qumësht të gjirit. Është më mirë për keqardhje veten dhe nuk kërkon që menjëherë të arritur harmoninë.


Mësoni të hani e drejtë në 6 muajt e parë pas lindjes, një grua mund të mësohet veten me dietë të përshtatshme për jetën.