Kufizimet në dietën e grave shtatzëna


Shtatzënia - një shtet i veçantë i një gruaje që bën kërkesa të larta në trup. Dhe në qoftë se ata nuk janë të ndjekur, ajo mund të ndikojë në shëndetin e nënës shtatzënë dhe shëndetin e fëmijës. Fuqia grua shtatzënë duhet të jetë e ndryshme nga e zakonshme, të përfshijë më shumë ose më pak i ushqimeve të caktuara.
Mbi nevojën për të pasuruar dietën e nënës shtatzënë me proteina, vitamina, kalcium, hekur di shumë. Ne konsiderojmë se ka kufizime në dietën e grave shtatzëna. Gjithë periudhës së shtatzënisë janë të ndarë në tre tremujorëve, atë periudhë që kanë karakteristikat e tyre fiziologjike dhe biokimike.Tremujori i parë
Tremujorin e parë - një kohë e hedhjen dhe formimin e placenta, organet e fetusit, vendosjen e lidhjeve komplekse të hormoneve në mes të nënës dhe fetusit. Ndonjëherë ristrukturimin sfera hormonale e grave shtatzëna kanë toksikoz hershme. Ata shfaqen përzier dhe të vjella.
Në tremujorin e parë të shtatzënisë është e rëndësishme për të bërë shenja minimale të toksicitetit. Për këtë imponuar disa kufizime në dietë. Ekspertët rekomandojnë të reduktojnë ndjeshëm numrin e produkteve që përmbajnë colorings artificiale dhe flavorings, preservatives dhe trashës. Këto substanca ketchup pasur, djathë, yohurtopodobnыe pije. Ata mund të zëvendësohet kos, djathë, kos dhe produkte të tjera të qumështit natyral.


Kjo zakonisht është e vërtetë për gratë shtatzëna në fazat e mëvonshme të shtatzënisë. Sa më shumë ushqime që përmbajnë shtesa artificiale, e yyazytsirnist më të lartë të alergjive ushqimore dhe fenomeneve pesimist.
Përveç kësaj, toksikoz fillim kufizime të tjera në dietë - përdorimin e ushqimeve tymosur, Fried dhe yndyrore. Këto ushqime të qëndrojnë në stomak më të gjatë dhe të çojë në acarim të murit të stomakut, duke shkaktuar vjellje.

Shumë nëna shtatzënë në shtatzëninë e hershme vazhdojnë të punojnë. Kjo shpesh e bën të pamundur Mode ushqim i pjesshëm, më të mirë në toksikoz fillim. Gratë shtatzëna duhet të hani të paktën 4 herë në ditë, pjesë të vogla.

Ndër më të rrezikshme për produkte të zhvillimit të fetusit - alkool. Ai shkakton lëndim. Në qoftë se më vonë në gratë shtatzënisë mund një dozë e vogël e verërave të lehta të thatë (jo më shumë se 100 ml në javë), në fazën e hershme të shtatzënisë më të mirë për të përjashtuar alkool.

Tremujorit të dytë
Kjo periudhë u karakterizua nga rritja e fortë e fetusit, formimin e sistemeve të saj muskulare dhe skeletore. Një nga kërkesat më të rëndësishme për të ushqyerit e grave shtatzëna në tremujorin e dytë - një sasi të mjaftueshme të vitaminave, proteinave, hekur dhe kalcium.

Ndryshimet hormonale në këtë kohë do të tregohet rritur oreksin dhe fituar peshë të tepërt. Ndonjëherë filluar të zgjatem në lëngun e trupit dhe kripë në gratë shtatzëna shfaqen ënjtje, rritjen e presionit të gjakut. Këto efekte janë më të theksuara në fazat e mëvonshme të shtatzënisë. Në këtë drejtim, vëmendje duhet t'i kushtohet parandalimit të inflamacionit të fshikëzës dhe veshkat, pikërisht për të reduktuar konsumin e ushqimeve të kripura dhe pikante për të përfshirë në dietën e ujit mineral dhe veprimit bimor diuretik i, për shembull, infuzion i stigmas misri, veshët ariu, fara kopër , çaj veshkave.


Tremujorin e tretë
Tremujori i tretë - një kohë e rritjes aktive të fëmijës dhe për të përgatitur nënën e ardhshme për lindjen e fëmijës. Në mesin e ngjarjeve negative në këtë kohë - të tepruar fetusit të fituar peshë (fruta të mëdha) dhe rritja e peshës trupore të grave shtatzëna, paraqitja e edemë saj, hipertensionit.
Nënat e ardhshme duhet të shikojnë peshën e tyre. Megjithatë, duhet të kihet parasysh se ditët e agjërimit, të cilat janë të rekomanduara për të rregulluar shpesh gjinekologët, të japë një efekt negativ në formën e humor të ulët, të rritur oreksin dhe si rezultat, futje e pakontrolluar ushqim dhe peshë të fituar para.

Monitor peshë në mënyrë më efikase dhe pa i shkaktuar dëme të panevojshme të ndihmojnë kufizimin e vogël në dietë. Para së gjithash, ajo është e ulur sasinë e yndyrës konsumuar. Është e nevojshme për të reduktuar përmbajtjen e djathrave, salcë kosi dhe ushqime të tjera yndyrore me qumësht, mish yndyrore, yolks vezë. Në të njëjtën kohë ju mund të rrisë sasinë e bukë, makarona, drithëra, mish ligët, peshk dhe djathë.

Studimet kanë treguar se kur duke përdorur një grua shtatzënë jo më shumë se 45-50 gram yndyrë për rritje ditore në peshën e saj nuk e kalon normën fiziologjik, 9-11 kg.

Dietë Malozhyrnyy ndihmon normalizimin dhe fenomene të tjera të padëshirueshme të qenësishme në tremujorin e tretë të shtatzënisë: edemë, hipertensionit. Nëse vëreni këto simptoma është e rekomanduar për të kufizuar konsumin e kripës dhe të shtoni në dietën e ujit mineral me TEAS diuretik diuretik ose bimëve. Por kufizim fluide në këtë periudhë është një masë ekstreme, ajo duhet të kënaq vetëm nëse të gjitha masat e mësipërme janë të paefektshme.

Përveç kësaj, për 7-9 muaj moms shtatzëna shpesh torturuar urth. Arsyeja e saj është rritur presioni i mitrës mbi stomak, vështirësi evakuimi në kohë të ushqimeve, duke marrë lëngje stomakut në ezofag. Për të përballuar me urth, nënat e ardhshme janë të rekomanduara për të ngrënë, vakte të vogla të vogla, duke shmangur ushqimet pikante dhe erëza.


Përveç kësaj, gratë shtatzëna duhet të i kushtoj vëmendje për parandalimin e infeksioneve të zorrëve si helmim apo salmonelës. Ata në mënyrë të konsiderueshme komplikojë shtatzënisë. Për të shmangur ato, duhet të jetë më me kujdes të trajtojë ushqimin, ka vezë vetëm të ziera fort, të ziera ose mish më rosto, vidyazykatysya e produkteve nga vezë të papërpunuara, mousses, krem, majonezë shtëpi.
Gratë me produkt individual intolerancës ky problem gjatë shtatzënisë shfaqet më yyazytsirnistyu. Këto produkte janë të kufizuara në mënyrë të konsiderueshme.