Regjimit të pijshëm gjatë shtatzënisë


Pajtueshmëria racional regjimit të pijshëm në të cilën trupi nëna shtatzënë merr sa më shumë të lëngshme si të nevojshme për të dhe të ardhmen fëmijëve - çelësi i mundësuar shtatzëninë dhe lindjen e një fëmijë të shëndetshëm. Për të siguruar bilanci i ujit i trupit është i rëndësishëm për qarkullimin e duhur të gjakut, e cila varet në prodhimin e lëngut amniotik dhe të ushqyerit e fetusit për të parandaluar Gjykatën e muskujve, duke ruajtur një temperaturë normale të trupit, sidomos gjatë stërvitjes. Mos harroni se dehidratim mund të stimulojë kontraktimet e mitrës dhe të çojë në ndërprerjen e parakohshme të shtatzënisë. Çfarë është e drejta e regjimit të pijshëm gjatë shtatzënisë?


• Si për të përcaktuar nëse ju pini lëngje të mjaftueshme dhe për të gjetur regjimin e tyre të pijshëm? Testi i thjeshtë - urinës. Normalisht ajo duhet të jetë e verdhë i zbehtë, edhe në qoftë se ju jeni duke marrë vitaminë shtojcave që e bëjnë atë ngjyrë më të pasur. Urinës është e errët ngjyrë birrë me një erë të fortë në një sasi relativisht të vogël - një shenjë e dehidratim të pjesshëm. A nuk mbështeten në etje. Nëse ju mendoni se, kjo do të thotë se trupi tashmë 1-2% dehidratuar.

Duke pasur parasysh nevojat e fetusit në gjysmën e parë të shtatzënisë një grua duhet 2-25 litra në ditë. Mbani në mend se "fluide" - nuk është vetëm ujë, por edhe supave, salcat, dhe ujin që përmban fruta dhe perime. Ajo duhet të kihet parasysh se në tremujorin e parë shpesh zhvillon helmim gjaku, manifestuar në të përzier dhe të vjella. Kur vjella lëngshme humbur për t'u mbushur. Pra, shumë e mirë në mëngjes pini një gotë me ujë me lëng të gjysmë limoni.


• Pas 20 javësh të funksionit të veshkave shtatzënisë intensivisht për shkak të ngarkesave në rritje dhe të regjimit të zgjeruar të pijshëm - ata lëshojnë shumë më fluide se sa para shtatzënisë. Prandaj, edhe në gra të shëndetshme mund të jetë ënjtje. Në këtë drejtim, java e 20-22 vëllimit futje fluide pas konsultimit me mjekun duhet të kufizohen në 15 litra në supave bazuar ditë, fruta dhe perime. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të reduktuar sasinë e kripës konsumuar në ditë për 5 gram në ditë - ajo ka aftësinë për të mbajtur fluide në trup dhe promovon ënjtje tepruar.


• Për dietën e përditshme dhe të regjimit të pijshëm grua shtatzënë mund të rekomandojë produktet e qumështit të tilla si kos, kos - 1-2 gota në ditë; frutave dhe perimeve lëng - 1 filxhan në ditë; në vend të kafe dhe çaj - infuzion të hips u rrit apo murriz. Të jetë i sigurt me të gjitha pasojat e regjimit të pijshëm duhet të konsultoheni me një mjek i cili mund të përcaktojë plotësisht atë mënyrën e dëshiruar të pijshëm, dhe nëse ju keni probleme të mëdha në veshka.