Përgatitja e trupit të një gruaje për lindjen e fëmijës


Të lindjeve ishin të lehtë, madje edhe gjatë shtatzënisë Kujdesuni për trupin tuaj. A Kegel ushtron 2-3 herë në ditë. Masazh perineal me vaj ulliri ose vajra me grurë sprouted - edhe procedurën e përditshme. Në muajin e nëntë të kalojë në dietë të perimeve, qumështit. Ajo rrit elasticitetin e indeve. Tema për sot do të përgatisin trupin e një gruaje për lindjen e fëmijës!
Dhe mbani mend: frika lidhet muskujve. Dhe kjo nuk do të ndihmojë gjatë lindjes. Gjatë punës muskujt janë të tendosur, sikur të formuar një tunel përmes të cilit fëmija. Ka shumë faktorë që zvogëlojnë elasticitetin e tyre;


- Fruta të mëdha
- Mosha gratë (pas tridhjetë e pesë vjet), sidomos në lindjen e parë.
- Inflamacion në vaginë (vaginitis, vulvovaginitis).
- Pushtet të fortë në kohën e tërheqjes dhe shpatullën fëmijë holovochky.
- Scars në perineum.
- Ënjtje e perineum (në punë të ulët, përpjekjet e zgjatur).
- Perineumit lartë (distanca midis anusit dhe hyrje të vaginës shumë se 7-8 cm).
- Gruaja e shpejtë dorëzimit. E gjithë kjo mund të çojë në plagosje dhe pushim indeve (mesi - në qafën e mitrës dhe vagina apo të jashtëm - në dalje nga vaginës). Por shpesh e detyron mjekun për të parandaluar të ngjashme.


Mangësitë nuk shfaqen papritmas. Së pari është e fryrë indeve është cianozë dukshme, edemë Pasi njoftimit obstetër këto simptoma, kjo bën një prerje të vogël (ajo nuk dhemb - në kulmin e kontraktimet). Pse është e nevojshme? Tehe të qetë e plagëve të prerë pas suturing shëruar shumë më mirë se sa edges dehur lacerations gratë. Drejtuar shpesh në procedurat e tilla dhe në pozicion podalik (për të shmangur vështirësitë e Kryetarit lindjes), dhe hipoksi intrauterine fetusit (pastaj ul presionin mbi kokën e foshnjës dhe përshpejton procesin e lindjes), dhe nënat presion të lartë të gjakut. Tregues për një episiotomy (një prerje drejtuar drejt) është një prezantim kundërvajtja e fetusit dhe cicatrices bigëzim. Perineotomiyu - seksion synon të rektumit, kryer nën kërcënimin e këputje bigëzim "të lartë" në punë parakohe. Duke episiotomy lateral (shkurtuar rëndë në drejtim) turistik, në raste ekstreme (p.sh., tumoret).


Pas lindjes, placenta dhe pa trajnimin trupin mjeku shqyrton me kujdes indeve të buta të kanalin e lindjes. Nëse seksionet (required) hendeku (sipas nevojës) seams mbivendosje. Kjo mund të përdorni fije të veçantë mëndafshi (atëherë qepje duhet të hiqen 5-7 ditë-të), ose temat të veçanta absorbable (zorrë, vikryl) që të zhduket. Por në fakt, dhe në një rast tjetër, seams duhet të kujdeset me përgatitjen e trupit! Qepje në buzë perineum dhe gjenitale trajtohen me peroksid hidrogjeni, kalium permanganat zgjidhje, jeshile të shkëlqyer (nganjëherë krem ​​"Traumel S") një herë në ditë. Në mënyrë tipike, procedura mbart një mjek obstetër.


Ndoshta kur të ktheheni në shtëpi, duhet të bëjmë atë vetëm. Ndiqni dietë (hani ushqime që nuk janë të lidhur dhe nuk shkaktojnë kapsllëk). Nëse ju mendoni se ju nuk mund të bëjë pa një laksativ, gjeni një specialist i cili drogës është në përputhje me gji.
Kur zona bigëzim Flushes tualet në drejtim të para për të mbështetur me përgatitjen e trupit (të infeksionit të anusit nuk e kam marrë në plagë) ujë të rrjedhshëm. Pastaj çik dhe të thatë. Të paktën çdo 2 orë ndryshojë pads sanitare. Seams jashtme ndonjëherë të rekomandojë zierje antiseptik pije (lule vendas kamomil, kumak). Për disa kohë (7-10 ditë), ju nuk mund të ulen. Hani në këmbë dhe ushqyer porsalindur shtrirë në anën e saj. Pastaj ju mund të uleni polubokom, një nga mollaqe (ulen nga pala e pa prerë në femra).