Pirja dhe të hahet gjatë lindjes


Më parë, mjekët ndaluar kategorikisht ndonjë snacks gjatë lindjes së fëmijës, edhe ndodhin pa komplikime. Maksimale që mund të mbështeteni tek një grua është një gllënjkë të ujit, nëse procesi i mori më shumë se 10 orë. Këto rregulla strikte ishin neto sigurisë në rastin e kirurgjisë nevojë. Fakti që në kontekstin e anestezi të përgjithshme copat e mundshme turpin e ushqimit dhe përmbajtjen acid stomak në mushkëri. Pijshëm dhe të hahet gjatë punës është e nevojshme uyazyka për mama rekreative.


Kontaktoni me përmbajtje ushqimore stomakut në trake dhe bronke mund të bëhet një shkak i pneumonisë dhe dëmtim më të rëndë në indet e mushkërive. Tani obstetrit janë më pak kategorik. Seksioni cesarean është tani kryesisht kryhet nën anestezi epidurale. Por edhe anestezi të përgjithshme nuk është një rrezik serioz për shëndetin e grave. Në fund të fundit, cilësia e kujdesit anestezi dhe operacionet teknologjike në vitet e fundit është rritur shumë herë, kështu që rreziku i efekteve anësore është minimal. Mjekët fillimisht vendosur që gruaja të lindë në mënyrë të sigurtë në vetvete, nga ana tjetër, nënat janë këshilluar për ushqim si lindjen e fëmijës - një proces shumë i gjatë që kërkon kosto të lartë të energjisë. Nëna shtatzënë forcat e nevojshme për lindjen e fëmijës. Ndalim të plotë në ujë dhe ushqim mund të shkaktojë dehidratim, prishin psikologjike rehati nënën shtatzënë dhe përfundimisht të zgjasin dhe të komplikojë lindjes.


Nëse ofrimit juaj do të zhvillohet brenda kufijve normale, asgjë e tmerrshme do të ndodhë në qoftë se ju pidkripitsya pak në mes kontraktimet. Për shembull, ju mund të hani bukë, biskota, supë perimesh, fruta pjekur, applesauce, pelte frutash natyrore. Çdo yndyrë, proteina, sidomos të kafshëve për shkak të gravitetit të tyre duhet të shmanget. Easily ushqim tretshëm, hani pak dhe shpesh të mos mbingarkoj stomak. Mundohuni të aksioneve deri në energji për fazën e parë të punës. Faza e dytë është e preferueshme me pak plotësisht vidyazykatysya e ushqimit në një fazë të tranzicionit ose në fund të fazës së dytë, por pije vazhduar ngadalë. A mund të vë në gojën time një kube të vogla akulli.


Mos e ndaluar për të pirë gjatë lindjes dhe ushqimit - dehidratim mund të jetë i rrezikshëm. Por pini shumë lëngje nuk duhet të jetë - jo më shumë se 2 litra. Stomaku i një lëvizshmëri të reduktuar ngadalë merr shpëtoj e përmbajtjes që mund të shkaktojë të vjella. Pi ajo duhet të jetë në sasi të vogla në gllënjka të vogla, kur ju ndjeni etje. Pija më e mirë gjatë punës - ujë të pastër. Ju mund të pini një çaj ose lëng frutash pak ndriçuar. Nëse lindjes janë normale, jo një grua hanë ndaluar. Por ajo duhet të jetë dritë diçka - pure frutash, mollë e pjekur, i krisur. Shmangni yndyrë dhe proteina, sidomos me origjinë shtazore. E pra, në qoftë se ju në lindje do të jetë dikush i afërt. Dështimi për të rostiçeri shpesh për shkak të faktit se nëna shtatzënë thjesht nuk ka ndihmë. Në stafit mjekësor të spitalit për të ndihmuar në çështje të tilla sidomos nuk mbështeten ia vlen. Në mes kontraktimet nënat janë të lejuar për të ngrënë pak, por ajo duhet të jetë ushqim të lehta.