Shtatzënisë varfër, shëndeti i dobët gjatë shtatzënisë


Shtatzënia - është gëzim i papërshkrueshëm për çdo grua që ushtron qëllimin e saj kryesor në jetë - që të bëhet një nënë, por çdo shtatzënisë, madje edhe protekaemuyu herë pas here mund të errësojnë kohët e këqija kushtet e dhimbshme, shëndet të dobët, siklet, humbja e fuqisë, depresioni apo depresioni.
Shtatzënia e dobët mund të jetë në fillim, dhe në çdo fazë të rrjedhës, por më e qetë konsiderohet tremujorin e dytë të shtatzënisë.
Le të kuptojnë sëmundjen tuaj dhe çfarë është e keqe gjatë shtatzënisë? Nëse ju vetëm u zgjua dhe ndjehen shumë të sëmurë, deri në të vjella, të irritojë dhe të provokojnë scents të vjella refleks, atëherë ju toksikoz hershme.


Shenjat kryesore të toksicitetit të hershme përfshijnë: të përzier, të vjella, depresioni, jargëzim, shëndet të dobët, rritjen e sleepiness (hipotension), humbje peshe, stol të dobët, anoreksi, shije metalike në gojë.
Shtatzënisë varfër fillon në disa gra të ndjeshme nga javën e tretë, por kryesisht në pestë-gjashtë javë. Është një turp për gratë kur burrat nuk kujdesen kur gruaja sëmurë gjatë shtatzënisë dhe lidhjen aq keq për të qenë më afër lindjes dhe nuk kanë njohuri të gjinekologjisë gjatë ndryshimeve hormonale tek gratë. Në qoftë se njerëzit ishin më të vëmendshëm, më kompetent në këtë fushë, gratë do të jetë shumë më e lehtë të mbajnë shtatzëninë e keqe. Në gruaja hershme shtatzënia ndonjëherë ka nevojë për mbështetje emocionale, dashurinë, kujdesin, momente të këndshme stroking bark, masazh të lehta, heqjen e punëve të brendshme, kuzhine. Nëna e ardhshme duhet të mësohemi me idenë se jeta e saj do të ketë ndryshime të këndshme dhe nuk kanë të gjithë ulur në gri rutinë e përditshme, ndryshe situata do të hartojë nënën shtatzënë në jetën e mëvonshme dhe indiferenca juaj është - një tregues i mirë i asaj që do të ndodhë më pas. Shumë gra nuk mund të qëndrojë tremujorit të parë për shkak të asaj të keqe të gjithë kohën gjatë shtatzënisë dhe nuk ka asnjë mbështetje emocionale në shtëpi, dhe si pasojë të kryejë abortin mjekësor.

Toksikoz (preeclampsia) në fazën e tretë të shtatzënisë nuk është më pak e rrezikshme. Nëse preeclampsia dhe ju pengon shumë keq gjatë shtatzënisë, pa kujdes mjekësor është e nevojshme. Mos harroni se në fazat e mëvonshme është e rrezikshme për fëmijën.
Norm qëndron mungesa e toksicitetit dhe në qoftë se ju jeni, ju fat dhe të rralla, të cilat mund të sinqerisht zili.
Çfarë duhet të bëni në fazat e hershme të shtatzënisë, kur shtatzënia është shumë e keqe?
Përdorni këto këshilla:
- zgjoheni, nuk nxitojnë për të marrë lart, shtrihem, mendoni për fëmijën tuaj, pash atë;

- dëgjoni muzikë të butë, meditim për gratë shtatzëna;
- Dëgjoni trupin tuaj, atë që ju dëshironi tani, jepni vetes këtë;
- Merrni një fundjavë në punë, trajtoj veten, por nuk tufë në detyrat e shtëpisë;
- Dëgjoni dëshirat e tyre gastronomik, por nuk nxitojnë, sidomos në mëngjes shpejt absorbuar ushqim;

- ushqimi duhet të jenë të lehta, pa yndyrë, mos harroni se refleks gag në pozicionin tuaj të shpejtë;
- gjeni një produkt që do të ju ndihmojë të përballen me nauze (për disa fara, mollë, karamele, çaj ëmbël, mineral ujë të - secili një).

Nëse ju keni të vjella (preeclampsia) nuk ndalet më shumë se 3 herë në ditë dhe ju me të vërtetë e keqe, atëherë ju duhet të shkoni në spital për ekzaminim. Kjo është e mirë, por shteti do të çojë në normale dhe ju ngadalë do të fitojë peshë.
Të gjithë periudha e pritjes së fëmijës për të jetuar dhe kështu gjithmonë ndjehen të madhe - kjo është e pamundur, por shëndeti mund të rregullojë dhe menaxhojë, si dhe humor të vërtetë. Ndjeheni keq kur gjatë shtatzënisë, duke përjetuar çdo nënën shtatzënë. Mos harroni këtë, dhe pastaj ju do të përballen me vështirësitë e tij dhe në mënyrë adekuate të sjellë deri të gjitha vështirësitë. Mundohuni të çliroj dhe për të hequr nga tensioni tuaj të jetës së çdo makinë, një herë dhe për të gjithë të harrojmë për emocionet negative, gëzimin e lindjes së fëmijës tuaj.

Në toksikoz shqetësojnë shtatzënë skuadra e tij gjatë shtatzënisë, mbrapa dhimbje gjatë shtatzënisë dhe dhimbje të barkut të pakëndshme lënduar gjatë shtatzënisë, kapsllëk, hemorroide, dispepsi.
Gjumë të dobët gjatë shtatzënisë gjithashtu të shqetësuar shpesh në lidhje me gratë shtatzëna. Resort me rekomandimet e tilla, shëtitjet në park, ujë pranë, nuk hanë shumë gjatë natës me urth të shkoni në shtrat në një jastëk mësipërme për përmbajtjen stomak nuk janë ndjekur, nuk e shohin televizor gjatë, të dëgjoni muzikë për relaksim - meditim për gratë shtatzëna, lë jashtë negativ informacion, shkoni në shtrat me ide të ndritshme, dhe e rrethojnë veten me të mirë vetëm.

Shtatzënia dhe depresioni shpesh marshuar së bashku për shkak humor të keq gjatë shtatzënisë rritur pazar: blej vetes gjëra të reja, enët, Përditëso dekor tuaj në shtëpi, të sjellë shkëlqim domosdoshmërisht lule. Pa natyra nuk bëjmë: të shkojnë në kopshtin zoologjik, një pellg, një fëmijët e kopshtit gëzim në fund të mirë gjatë shtatzënisë. Së shpejti ju do të keni një shoku këndshëm pak! Ju shëndetësore dhe durim në shtatzëni të vështirë!
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Hemorroide gjatë shtatzënisë

2. Vaji gjatë shtatzënisë
3. Shqyrtimi gjatë shtatzënisë