Ushqimin e duhur gjatë shtatzënisë


High-ushqyerit gjatë shtatzënisë është e papranueshme! Ne ju ofrojmë humbje të plotë të bien energjisë mënyrat më të dobishme. Le të flasim për të ushqyerit e duhur gjatë shtatzënisë.
Në yndyrë, natyrisht, kanë avantazhin - përpunimi qëndron në 1 g. kcal energji, ndërsa karbohidrate 1g ofron vetëm 4 kalori. Por, shkalla e fundit e përditshme mbulon 50% të konsumit të përditshëm të energjisë. Kjo është arsyeja pse menuja juaj duhet të përfshijë jo më shumë se 75-85 gram yndyrë dhe 400 gram karbohidrate në ditë. Të tepërt nuk u rebelua marr korrekte ushqime që përmbajnë yndyrna dhe karbohidratet. Po, 15-30 gram yndyrë të merrni më të mirë nga vajrat bimore - ato janë të pasura me acide të pangopura yndyrore dhe vitaminë E. Me produkteve që përmbajnë yndyrna shtazore, peshk më të preferuar, gjalpë dhe vaj ghee notë më të lartë. Preferojnë karbohidratet komplekse: bukë gruri tërë, drithëra, makarona nga grurit durum dhe ushqime të pasura me fibra - është frutat dhe perimet.Në dimër, gjatë shtatzënisë apo në ndonjë mënyrë heqin dorë nga ushqime të ngrohta me të ushqyerit e duhur - kjo është shumë e kota. Fakti që enzimat që tretet ushqimi, aktive në 37 gradë. Kjo është arsyeja pse në mënyrë për të "ngrohur" djathë ftohtë, sallatë ose kos, trupi është i detyruar të shpenzoj shumë energji. Haryachenkoho alternativa më e mirë për nënën - supave. Gjëja kryesore - stay tuned për ushqimin që ju gatuaj ishte këngë para gatimit të prerë gjithë dhjamin, hiqni lëkurën nga shpendët. Ujë - një katalizator natyror të të gjithë proceseve në trup. Në dimër, kur lagështia zvogëlohet shpejt, regjimi i pijshëm monitor duhet më për së afërmi. Sidomos pas 15-16 javëve të shtatzënisë, kur sasia e lëngut amniotik është rritur me shpejtësi.


Për të siguruar furnizim të rregullt, të pandërprerë të "karburantit" ushqimin e duhur gjatë shtatzënisë në të gjitha, edhe qoshet më të largëta, të trupit, të sistemit të qarkullimit të gjakut dhe zemrës duhet të punojnë si kurdisje. Dimër grua shtatzënë duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë ushqime të pasura në vitaminë C (Rosehip, rrush pa fara e zezë, lulelakër), e cila forcon muret e enëve të gjakut; kaliumi (spinaq, qepë, karrota) kërkohet për të reduktuar muskujve të zemrës, enët e gjakut dhe kapilarët.

Metabolizmin e përshpejtuar dhe të ushqyerit në trupin tuaj të kontribuojnë proteinat. Ata janë blloqe ndërtimi për enzimat dhe në këtë mënyrë të ndikojë në të plotësoj rezervat e energjisë. Dhe mos harroni në lidhje me deficitin e jodit mund të ndikojë në aktivitetin e gjëndrës tiroide dhe hormonet e saj luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e metabolizmit. Mesatarisht, gratë shtatzëna duhet të konsumojnë 63-76 gram proteina në ditë, dhe tremujorin e tretë rritet norma ditore në 120 g. Në 60% të totalit të të bjerë në proteina shtazore (salmon, salmon, salmon, salmon, ton, dhe djathi dhe vezët) dhe 40% - në fabrikë (ndonjë arra, fasule). Lidhur me jod, shkalla e tij e përditshme është 200 mikrogramë në ditë. Mënyra më e lehtë për të marrë atë - një konsum ditor të kripës jodizuar (5.6 g). Shumë jod në prodhimet e detit, peshk deti dhe alga deti - edhe pse për të mbuluar normën e përditshme, ju duhet të përgatisin ato çdo ditë.


Sipas mësimit kineze në lidhje me ushqim të shëndetshëm, trupi ndryshe humbur energjinë e tyre në stinët e ndryshme. Për të mbështetur punën e tij në nivelin e duhur mund vetëm produktet sezonale. Kjo është arsyeja pse prioritet në menynë tuaj duhet të dolhohranyaschyhsya fruta dhe perime: perimet rrënjë, lakër, mollë, pumpkins; drithëra - çdo bollgur dhe bukë gruri; prodhimet e qumështit dhe mish ligët; arra. Së paku hani fruta dhe perime rritur në vendet tropikale.

• Mix një filxhan kos me një gotë lëng domate dhe sezonin përzierje me kripë dhe piper i zi. Get pije të shkëlqyer për poludenka apo mbrëmje rostiçeri.

• Për të thata fiq pure dhe të përdorni në vend të sheqerit në enët e ndryshme. Merrni 5 copa e fiq të thata, copëtuar imët në një blender dhe shtoni 1/3 filxhan ujë.
• Merrni një makarona të pazakontë dhe të shijshme me midhjet dhe hudhër. Plotësoni marra predha makarona, makarona. Përfunduar Sasi e vogël gjellë me lëng limoni për të shtuar aciditetit.
• salcë shegë është një plotësues i madh për enët e mishit. Mix lëng nga shegë me tre 100 ml lëng molle, të nxehtit, shtoni 1 tbsp. l. niseshte, 2 copë. karafil, hiqni nga të nxehtit dhe përzierje mirë.

• Përgatitja vaj harengë për dolli dhe dolli. Harengë ngjyhet në qumësht, bluaj në blender me karrota të ziera dhe kopër. Masë që rezulton i vajrave butë përzierje, të përfundojë në letër dhe ngrij.
• Piqem në furrë domate qershi mbushur me djathë dhe kungull terren feta fara.