Arsyeja për kapsllëk në gratë shtatzëna


Disa gra përballen me problemin e kapsllëk, por zavahitnivshy. Por shumë - madje edhe para konceptimit. Kohët e fundit, ajo është e vështirë për të kuptuar se kapsllëk - nuk është një gjendje e natyrshme, por problemi i vërtetë, zgjidhja e të cilave duhet të shihni një mjek. Veçanërisht e rrezikshme për të mbështetet në njohuritë e tyre, kur mama në pritje përdorur gjithmonë për të përdorur laxatives ndryshme. Në fund të fundit, më popullore dhe efektive prej tyre është e kundërindikuar absolutisht gjatë shtatzënisë! Cila është arsyeja kryesore për kapsllëk në gratë shtatzëna?
Kapsllëk përkohshme në nënës mund të shkaktojë gabime udhëtim në dietë, emocionet dhe stresi që gratë shtatzëna janë veçanërisht të pambrojtur. Kur efekti i këtyre faktorëve të dëmshme pushon, problemi zgjidhet vetë. Por jo të gjithë. Në këtë rast bëhet kapsllëk kronik, dhe ndryshimet në zorrët të bëhet serioze. Gruaja ndjen trishtim dhe presion të vazhdueshëm në bark, bloating dhe rumbling. Evakuimi është më asnjë ushqim, aq më e dendur, fron i thatë bëhet gjithnjë ujë me toksina sucks atë zorrët, bakteret race. Ai vuan nga mëlçisë, goja mund të jetë e hidhur, u rrit nervozizëm.Gjatë shtatzënisë, trupi fillon të prodhojë progesterone për asnjë arsye. Ai kishte nevojë për t'u çlodhur muskujt e butë të mitrës, për të shmangur tonin. Megjithatë, ky hormon nuk është i kufizuar në "aktivitetin" e tij vetëm një mbretëreshë. "Nën anën nxehtë "bie dhe zorrët, e cila gjithashtu, që ra fjala, është i përbërë nga muskujve të lëmuar. Ngathtësi vjen dëshira për të ardhur përsëri në banjo është duke u bërë gjithnjë e më të rralla. Normalisht trupi prodhon substanca të veçanta që stimulojnë zorrë.

Gruaja pësoi shtatzënisë cholecystitis, ata do të vuajnë në këtë periudhë të lehta. Përkeqësim të sëmundjes nuk kontribuon për lëvizjet normale të zorrëve, si dhe negativisht ndikojnë në të gjitha organet e traktit digjestiv. Gëlltitja emëruar gratë shtatzëna që vuajnë nga gastriti mund të çojë në karrige vështirësi. Kjo nuk është një shtet i shëndetshëm i gjëndrës tiroide, veshkave gjëndra, venat me variçe edhe në mënyrë indirekte kontribuojnë në zhvillimin e kapsllëk.


Para se Stuff ilaçe fangled asnjë arsye, të pranueshëm për përdorim gjatë shtatzënisë, mjeku i mirë i parë ofron disa masa alternative efektive. Ai kujton se ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, ajo është e shpeshtë dhe pak. Menuja duhet të përfshijë gamë të papërpunuar,, ushqime natyrale fibër të pasur. Nëse është e mundur, të eliminojnë të panevojshme dhe madje edhe më të dëmshme. Hani shumë fruta dhe perime, lëngje pije, lëng me tul. Për vuajnë nga lëng gastrit mund të zëvendësojnë tharë komposto frutash. Nëse kujdes nuk mund të hani fruta të freskëta dhe perime, vë në dukje ato për të ngrohur trajtim - zierje, pjesë. Të vuajnë kapsllëk janë kumbulla të thara shumë të dobishme dhe kajsi të thata. Disa manaferrat ngjyhet kajsi natës (kajsi të thata, me kocka) do të shpëtojë jo vetëm në problemet që shkojnë në tualet, por edhe mbështetjen dhe forcimin e muskujve të zemrës. Bukë e mundur më mirë për të zgjedhur wholegrain, miell i pasitur apo të zi.


Për shtatzënë vaj të dobishme krem, por në luftën kundër kapsllëk ndihmë është vaj perimesh, i papërpunuar, - luledielli dhe ulliri - ajo formon ndarjen e acideve yndyrore që rrisin peristaltikės. Shumë të dobishme gjatë natës për të pirë një gotë kos të freskët (të freskëta popuskaye vjetër - kopër). Shmangni kafe, çaj, blueberries, Kastrati, chokeberry. Të gjitha këto produkte kanë një efekt të fortë astringent. Sode dhe ushqime pikante të kontribuojë në bloating, pengon kalimin normal të ushqimit. Rrush pa fara e zezë, supave mucous, fasule, arra peristaltikės ngadalshëm. Stërvitje të lehta për gratë shtatzëna, not, ecje do të rrisë rrjedhën e oksigjenit të organeve të brendshme dhe gjithashtu të ndihmojë të përballen me kapsllëk.


Kur merr këtë drogë duhet të pini më shumë ujë. Pasi shumë pikë shtatzënë dobët është veshkave, ju të angazhohen në trajtimin e tillë është e mundur vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti. Disa nga droga moderne gjithashtu nxisin rritjen e baktereve laktike-acid në trup, i cili gjithashtu ndihmon për të luftuar kapsllëk është parandalimi dhe dysbiosis. Dozë të zgjedhur në mënyrë individuale nga mjeku juaj. Jo të gjithë e dinë gjithashtu se gratë shtatzëna kategorikisht nuk janë të rekomanduara klizmë - ato shkaktojnë spazma në zorrët dhe mund të shkaktojnë një lindje abortim spontan apo të parakohshme. Megjithatë, në qoftë se ju të zbatojë të gjitha rekomandimet që ju të mbrojtur veten nga kapsllëk.