Dietë e duhur për gratë shtatzëna


Të gjitha ushqyesve fëmija ka nevojë për rritjen dhe zhvillimin normal, ai merr nëpërmjet gjakut të nënës. Kjo proteinë, yndyrë, kalcium, hekur, fosfor, vitamina etj Prandaj vëzhguar dietë e duhur për gratë shtatzëna është jashtëzakonisht i rëndësishëm.
Ekziston një nevojë për të marrë gjatë shtatzënisë më shumë ushqim se zakonisht? Ose ushqimi duhet të jetë cilësisht të ndryshme? Le të fillojmë me sasinë e ushqimit të nevojshëm për gratë shtatzëna. Si rregull, kjo çështje shtatzënë nënat janë dhënë për herë të parë. Më parë ishte supozuar se gruaja në pozitë duhet të hani për dy. Rezultati i kësaj qasjeje ishte mbledhja e peshë të tepërt trupore. Nganjëherë gratë shtatzëna, nga frika overeating sistematike, në të kundërt, të hahet shumë pak. Ajo është gjithashtu e dëmshme.Trupi i njeriut "ha" energjinë që merr nga jashtë. Sot, e llogaritur saktësisht se sa energji që përmbajnë produkte të caktuara. Disa prej tyre janë të ulëta në kalorive, të tjerët qindra herë më shumë. Për të ruajtur funksionimin normal të trupit ajo ka nevojë për një standard minimal të kalorive. Gjetur se gratë në moshë të mesme me një peshë prej rreth 60 kg duhet të jetë 1850-2000 kalori në ditë. Për gratë shtatzëna norma basal metabolike të cilit u rrit me 25%, ju keni nevojë për rreth 2,500 kalori, dhe në fund të shtatzënisë - Deri në 2900 kalorive.


Dietë e duhur nëna shtatzënë të bazuar jo vetëm në sasi të nevojshme, por në cilësinë dhe përbërjen e produkteve.
• Filloni me proteina. Nevoja për këto substanca është në rritje çdo ditë për gratë shtatzëna rreth 100 g. Megjithatë, rreth 60% e tyre duhet të jenë proteina shtazore. Kjo mund të jetë mish, peshk, varieteteve të ulët-yndyrë, vezë dhe produktet e qumështit. Kështu, një litër qumësht i përmbush kërkesat e përditshme të proteinave të qumështit. 40% proteina grua duhet të marrë nga perime, fruta, drithëra dhe bishtajore.


• yndyrna gjatë shtatzënisë jo më pak e rëndësishme. Në moshën 80 vjeçare është e rekomanduar për të përdorur yndyrë. 30% e tyre duhet të jetë e perimeve. TYRE marrim nga nafta parafinuar. Gratë, të cilët kanë tendencë të jenë mbipeshë, ju mund të zvogëlojë sasinë e yndyrës në dietat e tyre, duke ruajtur përqindjen e tyre.

• Karbohidratet - substanca duhet gjatë shtatzënisë rritet deri në 400 gram në ditë. Kjo shumë të mirë të marrë së bashku me niseshte, anëtarët e vakt bukë thekre. Në këtë mënyrë, 100 g të produktit të mbulojë 70% të kërkesës ditore për karbohidrateve. Pjesa e mbetur prej 30% është e rekomanduar për të marrë në fruta.


• Dietë e duhur gjatë shtatzënisë është e pamundur për të përfunduar pa kompleksin balancuar të vitaminave. Është e njohur se në fazat e mëvonshme kanë nevojë për vitamina rritet me një të katërtën. Kjo është arsyeja pse ekspertët dietë rekomandojmë nënën shtatzënë përfshijnë hips supë, multivitamin. Kjo është veçanërisht e vërtetë në vjeshtë dhe dimër. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se vitaminë tepërt është gjithashtu e dëmshme për gratë shtatzëna, si deficitet e tyre. Gjatë shtatzënisë nuk duhet të teproj me produkte të rafinuar, ëmbëlsira, sheqer, çokollatë, vajrat bimore rafinuar, bukë e bardhë.


• Nevoja për substancave minerale gjatë shtatzënisë gjithashtu rrit. Kështu, gratë shtatzëna duhet të marrin çdo ditë 15 gram fosforit në 1 g kalcium, 045 g magnez, 20 mg e hekurit. Kjo është arsyeja pse dietë e duhur në periudhën e pritjes lindja e fëmijës ofron përmbajtje të mjaftueshme në dietën e mishit, peshk, fruta dhe manaferrat. Shkalla e përditshme e kalciumit mund të merret duke pirë një gjysmë litër qumësht ose kos ose ngrënë 100 gram djathë. Ajo prodhimet e qumështit janë furnizuesit kryesore të kalciumit për trupin e njeriut. Sa për fosfor, ato të pasura me peshk: skumbri, salmon, me vaj mëlçie merluci, salmoni Caviar - si dhe bizele dhe kërpudha të thata. Vini re se rreth 70% e fosforit ne të merrni nga produktet shtazore. Një tjetër element i rëndësishëm gjurmë për gratë shtatzëna, magnez, pjesë e alga deti, krunde gruri, bollgur, meli, fasule, hikërror, vezë, kallamar, shalqi, skumbri.


Nënat e ardhshme duhet të jenë të vetëdijshëm se në gjysmën e dytë të shtatzënisë janë të rekomanduara për të reduktuar futje kripë në 8 g në ditë, dhe në muajt e fundit - deri në 5 vjet Ushqimi duhet të jetë nedosolenoyu.. Kufizuar në këtë kohë dhe sasinë e lëngut në 1 litër. Burimet kryesore të lëngshme në gjysmën e dytë të shtatzënisë duhet të jetë qumësht dhe lëngje.