Shkaqet e toksiciteti hershme në gratë


Deri më sot, shkaku i saktë është toksikoz panjohur. Të vjella gratë shtatzëna mund të shkaktojnë helmim produkte organizmit toksike të metabolizmit. Të përzier mund të rezultojë nga ndërveprimi me trupin prind grimcave baba fetusin. Gjithashtu toksikoz herët mund të shkaktojë dhe faktorë, emocionet negative, pasiguria dhe frika e shtatzënisë para lindjes. Jo më pak në rast të marrëdhënieve të hershme toksicitetit luan një shkelje të organeve të brendshme dhe të sistemit nervor qendror. Le të flasim për shkaqet e toksicitetit të hershëm në femra.


Shumica e toksicitetit në fillim gra të prirur me sëmundje të mëlçisë, traktin gastrointestinal. Sëmundje në mëngjes herët manifestuar nga nauze, vjellje, jargëzim, nganjëherë dermatosis shtatzënë apo verdhëz. Kur shtatzënia po ecën normalisht, nauze dhe të vjella nuk ndodhin më shumë se tri herë në ditë, kryesisht kjo ndodh herët në mëngjes në një stomak bosh. Gjendja e përgjithshme në momente të tilla të një nënë shtatzënë nuk do të përkeqësohet. Pas 13 javësh zakonisht përzier recedes.

Nëse vjella shpesh manifestohet 3 herë në ditë, ka humbur oreksin, shijen ndryshuar dhe ndjesi nuhatjes, jargëzim arrin litra në ditë, të reduktuar peshën e trupit, atëherë ju toksikoz hershme. Ka tre gradë e toksicitetit - të lehtë, të mesme, e vështirë. Ashpërsia e përzier përcaktuar nga një kombinim i çrregullimeve metabolike. Në këtë situatë është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun tuaj, i cili nga ana e tij do të ju dërgojnë të kalojë testet (Pika e gjakut komplet, urinë dhe analiza biokimike), dhe pastaj të përshkruajnë trajtim.


Trajtimi shkakton toksicitet të hershëm
Trajtimi i toksicitetit të butë mund të kryhet jashtë një spital. Një formë e rëndë e toksicitetit të hershme trajtohet si pacientëve të jashtëm të padëshirueshme. Për të shmangur efektet negative mbi fetusit, duke përdorur asnjë terapi të drogës, Aromatherapy, fizioterapi, akupunkturë, hipnozë dhe ilaç bimor.
Në mënyrë efektive të merren me shkaqet e toksicitetit të hershme ndihmon ymmunotsytoterapyya. Shpesh kjo metodë është përdorur në toksikoz rëndë. Ai konsiston në faktin se gruaja është injektuar në qelizat e gjakut parakrah (limfocitet) njeriu. Para procedurës, njeriut; duhet të kontrollohen për infeksione. Përmirësimi ndodh brenda një ditë pas procedurës.


Trajtimi i drogës është kryer tërësisht dhe të çojë në një rregullore të sistemit nervor qendror, duke bllokuar refleksin gag, produkte të administruar intravenoz që kontribuojnë për të plotësoj lëngjeve dhe minerale. Terapi Gjithëpërfshirës vazhdoi deri normalizimin e plotë të trupit dhe gjendjes së përgjithshme të femrave.

Në sëmundje të butë dhe të moderuar është pozitive, por trajtimi duhet të kryhet domosdoshmërisht. Toksiciteti në fillim të rënda kërcënon shëndetin e grave, në mënyrë të rëndësishme për trajtimin e duhur.

• Hani çdo gjë që ju dëshironi. Varieteteve në dietë ndihmon për të përballuar me toksicitet të hershme, por duhet të zgjidhen me shkrim të tretshëm me shumë vitamina.
• Ushqimi duhet të jetë i nxehtë ose ftohur.
• Kur jargëzim tepruar mund të pije infuzion gojën e nenexhik, i urtë, kamomil.
• Është e këshillueshme për të ndarë të pijshëm. Pije më e dobishme është ujë mineral alkaline.
• Mos pini pije të gazuara.
• Mos përfshijnë në dietën tuaj shkrim kripur dhe erëza.
• Mos përdorni gjatë shiritat shtatzënisë dhe rripa.

• Shumica shëtitje në ajër të pastër.
• Nëse keni përzier zgjohet në mëngjes, në mbrëmje të përgatisë një biskotë dhe sa më shpejt që ju të zgjoheni, hani atë.

Formë e rrallë e toksikoz
Lëkurës itchy (dermatosis) mund të ndodhë në faza të ndryshme të shtatzënisë dhe zhduket së bashku me të. Kruhet mund të ndodhë në të gjithë trupin, duke shkaktuar nervozizëm dhe pagjumësi. Verdhëz bamirës shtatzënë shpesh manifestohet në gjysmën e dytë të shtatzënisë. Hormonet e tepërta gjatë shkaqet e shtatzënisë rrit formimin e biliare. Vetëm mos harroni se në verdhëz beninje mund të fshehin një gjendje të rëndë dhe, për këtë arsye kërkon mbikëqyrje mjekësore.


Preeclampsia
Termi "preeclampsia" u shfaq relativisht vonë, domethënë 1996, deri në këtë pikë ky komplikim i shtatzënisë lindi një emër tjetër - ". Toksikoz vonë" Preeclampsia ndarë në të pastër dhe sochetalnыe dhe ndodhin pas 16-20 javë.